Anna Kolesárová bude blahorečená

KOŠICE  – Na štadióne Lokomotíva v Košiciach začne 1. septembra blahorečenie Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Zúčastní sa na ňom aj prefekt Kongregácie pre kauzy svätých - kardinál Angelo Amato SDB. 

Život Anny Kolesárovej ukončil sovietsky vojak, ktorý ju zastrelil, pretože bránila svoju čistotu a česť. Ako povedal rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bernard Bober, práve odvaha dievčiny, brániť si svoju čistotu, je hlavným odkazom. "Je to pre nás predovšetkým radosť, pretože naozaj máme taký pekný vzor v mladej dievčine Anne Kolesárovej, ktorá bola tak trochu skrytá, pre politiku pred rokom 1989, pretože išlo o vraždu, ak to tak berieme. Od roku 2004 sa zháňali materiály, pripravovala sa štúdia o Anne Kolesárovej. Následne bolo potvrdené jej mučeníctvo." 

V rámci procesu blahorečenia bolo vypočutých 38 svedkov a spracovaných 650 strán dokumentov. Koncom týždňa sa vo Vysokej nad Uhom uskutoční exhumácia ostatkov Anny Kolesárovej. Relikvie budú následne trvalo vystavené v Dóme svätej Alžbety v Košiciach, ako aj v jej rodnej obci.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk