Bežci v uliciach

Športová atmosféra opantá dnes Košice, kedy sa koná už 3. ročník úspešného formátu NESS CITY TRIATHLON.

Aj v tomto roku rozloží svoj hlavný stan v Mestskom parku a ponúkne aj jednu skvelú novinku. Triatlonisti budú medzi prvými, ktorí si vyskúšajú kompletne zrekonštruovaný, nový nerezový 50 m bazén inštalovaný na Mestskej plavárni, kam už desiatky rokov smerujú každé leto kroky tisícok Košičanov.

Štruktúra pretekov, charakterizovaná intervalovým štartom v plaveckej časti súťaže, prináša pre organizátorov náročnú úlohu zabezpečiť v tom istom čase všetky tri trate a disciplíny triatlonu. Znamená to, že v jednom čase budú súťažiaci v bazéne, na cyklo trati i v záverečnom bežeckom okruhu.

Na tejto činnosti sa bude podieľať temer 100 organizátorov, usporiadateľov a príslušníkov jednotlivých zložiek policajného zboru a mestskej polície. Po dohode kompetentných orgánov zostane v zmysle dopravného projektu úplne uzatvorená cyklistická trať, ktorá je vytýčená na 2,5 kilometrovom dlhom okruhu na Gorkého a Štefánikovej ulici.

Pre vodičov a linky MHD budú od 15. do 17.hodiny vyznačené príslušné obchádzkové trasy.

V bazéne je potrebné zdolať 750 metrov, cyklistická trať sa po ôsmich okruhoch skončí na méte 20 kilometrov a bežci sa okrem samotného parku dostanú i do pešej zóny Košíc, aby absolvovali okruh dlhý 5 kilometrov.

Kto si netrúfne absolvovať celú dávku ešte sám, môže si nájsť spojencov a vytvoriť štafetový tím, v ktorom si jeho členovia podelia jednotlivé disciplíny podľa svojich schopností.

Za jeden z najemotívnejších vrcholov podujatia bude možné považovať i štart štafety zloženej z hendikepovaných športovcov, ktorí dokážu, že zdravotné obmedzenie nemusí byť vôbec prekážkou pri snahe zapájať sa do bežného života i športovania. Štafetu odštartuje v bazéne plavec Miroslav Šušnyák, ktorý dlhé roky reprezentoval klub telesne postihnutých športovcov AQUA Club Košice. Najväčšie úspechy zožal v roku 2008, keď si na juniorských majstrovstvách sveta v New Jersey na svoje konto pripísal hneď štyri zlaté medaily disciplínach 50, 100, 200 a 400 metrov voľný spôsob. Miro odovzdá štafetu paraolympijskej reprezentantke v cyklistike Anke Oroszovej, účastníčke paraolympiád v Sydney, Aténach, Londýne i Rio de Janeiro. Cieľovou bránu potom prebehne zrakovo postihnutý bežec Stanislav Sokol, ktorý má na konte okrem polmaratónov na MMM i zápis z úspešne absolvovaného maratónu v New Yorku.

Okrem adeptov na celkové prvenstvo láka NESS CITY TRIATHLON na štart množstvo rekreačných športovcov, medzi ktorými nájdeme i niekoľko známych tvárí z iných oblastí nášho života. V štafetách svoju plaveckú formu predvedie bývalý olympionik a tréner novopečených vodnopólových majstrov Slovenska Karol Bačo. Celú triatlonovú porciu si nenechá ujsť ani Ivan Šulek, ktorý zastrešuje športovú agendu na košickom magistráte a súperiť s ním budú aj viceprezident Slovenského futbalového zväzu Richard Havrilla, či Richard Zvolánek, ultra bežec, frutarián a pokoriteľ 8 tatranských vrcholov v jednom súvislom trailovom behu v roku 2017. Okrem nich si svoju letnú hokejovú prípravu rozhodli triatlonom spestriť aj hokejový útočník HC Košice Šimon Petráš a obranca Patrik Koch. O zábavu a komentovanie športového priebehu sa postará známy televízny moderátor a športový komentátor Slavomír Jurko.

(fek)

Zdroj: 
kosickespravy.sk