Divadelné lahôdky v meste

Už len niekoľko hodín delí Košice od začiatku 8. ročníka Festivalu divadiel stredenej Európy, ktorý organizuje OZ Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice. Od stredy 3. septembra do nedele 7. septembra 2014 sa môžu milovníci divadelného umenia tešiť na pouličné predstavenia, tanečné a hudobné divadlo, činohru v podaní divadelných súborov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska, ale aj prvýkrát z Talianska.

V programe festivalu sa aj v tomto roku objaví viacero výnimočných divadelných produkcií, ktoré určite potešia nielen divadelných fajnšmekrov. Už otváracie predstavenie festivalu, v stredu 3. septembra o 18:00 hodine pred Historickou budovou ŠD sľubuje zážitok pre celú rodinu. ČERNÁ RODINKA českobudějovického divadla Kvelb je klasickým pouličným predstavením – ako hovoria autori, uličnícky blázinec. Chodúľový výlet medzi ľudí v podobe bláznivej rodinky, ktorá sa ocitla v neznámom meste a neustále sa musí starať o nedisciplinovaného deda, prerastené nemluvňa a ostrú, promiskuitnú matku. Dávka čierneho humoru, ľahkosti a nadhľadu vám možno dá odpoveď na otázku: „Neviete, čo so svojou rodinou?“

Vo štvrtok 4. septembra o 20:30 hodine je v programe festivalu predstavenie hry Lidie Amejko ŽIVOTY SÍDLISKOVÝCH SVÄTÝCH v naštudovaní poľského divadla Teatr Ad Spectatores z Wroclavi, ktoré získalo mnoho významných divadelných ocenení. Diváci uvidia príbeh o obyvateľoch sídliska, ktorí majú podozrenie, že vzniklo z božskej betonárky mimo plánu stvorenia. Stretávajú sa na streche jedného z blokov, aby zmenili svoj smutný osud náhodných, nechcených detí. Dožadujú sa legendy, privátnej, každý pre seba, ktorá by im dala nesmrteľnosť a pocit bezpečia. „Človeče, nie si nikým, pokiaľ sa najprv neprejavíš v pekných slovách.“ hovorí jeden z obyvateľov. A tak vznikne rad legiend o dosť netypických svetoch.

Zaujímavý program prinesie aj tretí festivalový deň, piatok 5. septembra. Od 17:00 vybuchne pred Historickou budovou SUD SMIECHU. Otvoria ho herci Teatru na walizkach z poľskej Wroclawi a ako už naznačuje titul, jedná sa o explozívny mix komických dejových línií. Názov Sud (orinál: beczka) je miesto, z ktorého herci vyťahujú mnoho gagov a nezvyčajných rekvizít, čiže až do konca predstavenia divák netuší, čím ho herci prekvapia. Diváci sa stávajú hercami a herci sa stávajú divákmi. Sud smiechu je divadlo pouličné, ktoré nadväzuje na tradíciu divadelnej improvizácie, novodobej ruskej klauniády a cirkusu. V hre uvidíme žonglérsku show, paródie na akrobaciu i jazdu na jednokolke. Taktiež drezúru divokých zvierat, konkrétne ... samých divákov. Spontánny, vtipný a napínavý výkon hercov získal hlavnú cenu na Open-Air Theatre Festivale v poľskej Białej Podlaske. Výnimočný zážitok sľubuje aj tanečný projekt TRAVIATA, ktorý z talianskej Bologne prinesie o 20:00 do Historickej budovy ŠD súbor Artemis Danza. Prvá kapitola projektu venovaného Giuseppe Verdimu je tanečným spracovaním jednej z najznámejších opier skladateľa a je založený na špecifickom choreografickom postupe, kde tanec a opera znázorňujú plynutie rôznorodých obrazov. Skupina Artemis ponúkne Traviatu z pohľadu Violetty: Violetta, znásobená v mnohých ženských elementoch a v mnohých fragmentoch srdca, sa ocitá uprostred šovinistickej spoločnosti. Teda spoločnosti, v akej sa v istom zmysle vzdialene odzrkadľuje aj tá naša. Ešte pred hosťami z Talianska ponúkne o 18:30 hodine na Malej scéne ŠD Divadlo Commedia z Popradu slovenskú klasiku, NEPREBUDENÉHO Martina Kukučína.

Program predposledného deň festivalu, soboty 6. septembra, otvorí o 18:00 v košickej Thálii hra Csabu Székelyho BANSKÁ SLEPOTA. Spoločný projekt maďarských divadiel Csiky Gergely Színház z Kaposváru a Nemzeti Szinház z Pécsu  prináša obraz malej dedinky v Sedmohradsku, niekde na konci sveta, na území obývanom Maďarmi. Kedysi miesta baňa poskytovala obživu pre miestnych obyvateľov, ale odkedy ju zatvorili, nie je žiadna práca. Ale je alkohol, nuda, ničnerobenie a východoeurópska korupcia. Večer od 21:00 hodiny príde na Malú scénu HAMLET ALEBO NÁLEZ LEBKY, ktorého Jakub Nvota napísal ako one man show pre Romana Martinského.

Posledný deň festivalu, nedeľa 7. septembra, bude popoludní patriť deťom. Populárne divadlo Maškrta odohrá od 15:00 hodiny pred Historickou budovou ŠD rozprávku Janky Šebovej O HALUŠTIČKE ZBOJNÍCKEJ DIEVČIČKE, ktorá je inšpirovaná liptovským folklórom a s nadhľadom a úsmevom rozpráva o tom, ako to možno bolo s tými chlapcami, čo sa dali na zboj a ako to bolo s niektorými dievčatami, čo sa naučili variť dobré halušky. V átriu Bábkového divadla sa deti môžu o 16:30 hodine tešiť na rozprávku Zuzany Kollárovej JANKO HRAŠKO A INÉ HRAŠKOVINKY, ktorá v sebe spája motívy klasickej ľudovej rozprávky Janko Hraško a známeho príbehu H. Ch. Andersena Princezná na hrášku. V oboch týchto rozprávkach dominuje hrášok, a práve táto zelenina je veľkým nepriateľom našej hlavnej hrdinky. Malá Katka má chuť na všetko možné, len nie na hráškovú polievku, ktorú mama nechala dvom súrodencom na sporáku. Bábková hra v štýle divadla predmetu presvedčí malých divákov, že každé jedlo je ich kamarát. Posledným festivalovým predstavením bude v nedeľu 7. septembra o 19:00 hodine ROK DIABLA poľského Teatru Ad Spectatores z Wroclavi, ktorý divákov viac ako zaujímavým spôsobom vráti do roku 1914, do obdobia tesne pred atentátom v Sarajeve.

Viac informácií na www.kosicefest.eu.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk