Festival divadiel strednej Európy, odštartujú Poliaci

KOŠICE – Už dnes podvečer štartuje 6. ročník Festivalu divadiel strednej Európy. Počas piatich dní sa na ňom predstaví 15 divadiel zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.

        

A čo nás čaká dnes – v prvý deň festivalu ? Mestské divaslo Actores z Rožňavy zabaví návštevníkom, veselým pouličným predstavením The Family Bandwagon o 16,30  hodine pred Historickou budovou ŠD. Spev, tanec a komické scénky rozohrávajú členovia paranormálnej rodinky medzi sebou, ale aj medzi divákmi. Hlavnou postavou je ,,Nadaná rodinka“, ktorej trvalým miestom pobytu je auto s prívesom a všetko, čo k živobytiu potrebujú ťahajú v ňom.

 

Poľský deň na festivale začne len o pár metrov ďalej v Historickej budove. V jej foyeri bude o 17,30 hod. vernisáž výstavy divadelnej fotografie popredného poľského fotografa Bartolomieja Sowu. Ak chcete vedieť ako to vyzerá, keď sa štyridsiatnik rozhodne vedome žiť aj za cenu zničenia najväčšieho priateľstva, potom aj vás zaujme hra Hanocha Levina Jakobi a Leidental v naštudovaní Teatru Śląskeho z poľských Katovíc. Môžete ju vidieť o 18,00 hodine na javisku Hitorickej budovy ŠD.

           

Pre vytrvalcov budú po skončení predstavenia pristavené autobusy, ktoré ich odvezú do Divadelných dielní, kde program prvého festivalového dňa uzavrie inscenácia III FÚRIE v podaní Teatru Modrzejewskiej z poľskej Legnice. Ironická punková šou poskladaná zo zmesi poľskej histórie a antickej mytológie poukazuje na tmavé aj svetlé stránky poľského národného charakteru, prináša feministický pohľad na poľskú históriu a demýtizuje hrdinstvo mužov v 2. svetovej vojne. Predstavenie budú môcť diváci vidieť so slovenskými titulkami.

           

„Verím, že počas najbližších piatich dní potešíme srdcia milovníkov divadla v jeho rôznych podobách, ale prilákame aj tých, ktorí divadlu na chuť ešte len prichádzajú. A samozrejme všetci veríme, že počasie nám bude priať, aby sme naozaj zaplnili divadlom centrum Košíc a odohrali festivalové predstavenia na netradičných scénach,“ povedal pár hodín pred začiatkom festivalu jeho riaditeľ František Ténai.  

 

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk