Hudba vo výškach

Štátna filharmónia Košice bude prvým symfonickým orchestrom na svete, ktorý si zahral na streche dvanásťposchodového hotela či na runwayi letiska v plnej prevádzke. Stalo sa alebo sa tak stane v rámci projektu Orchestral Export 2015. 

S unikátnym nápadom „exportovať“ orchester na neobvyklé miesta prišiel Košičan Juraj Sasák z kreatívneho štúdia XLPIXEL, ktorý spolu so svojim štábom netradičné vystúpenie natočí formou prezentačného videoklipu. „Nikto to zatiaľ nerobil. Keď sme začali pripravovať projekt, hľadali sme priestory, kde by sme ho vedeli uskutočniť a ktoré by boli výnimočné. Prvým bolo určite letisko, ktoré v Košiciach zažíva veľký rozvoj a s veľkou ústretovosťou sme sa stretli aj v hoteli Yasmin,“ hovorí Sasák. Režisérom netradičného videoklipu bude Karol Tóth, podľa ktorého je síce umenie v dnešnej dobe dostupné takmer pre každého, ale často ťažko oslovuje potencionálneho diváka. „Absentuje v ňom komponent prekvapenia. A práve ten chceme dosiahnuť v tomto projekte. Tým prekvapením budú určite miesta na ktorých sa bude hrať. Strávil som niekoľko hodín pri počítači hľadajúc videá orchestrov hrajúcich na rôznych miestach a trochu som sa obával, či nejdeme do niečoho, čo bude klišé. Google aj youtube ma uistili, že to vonkoncom klišé nebude a dovolím si tvrdiť, že sme vymysleli niečo mimoriadne, jedinečné a unikátne,“ dodal Tóth.

Riaditeľ filharmónie Július Klein podľa vlastných slov ani minútu neváhal, keď mu nápad predstavili a prikývol. „Veľmi ma potešilo, že to vyzdvihne nielen orchester Štátnej filharmónie, ale aj zaujímavé body, ktoré sú v Košiciach. Keďže je to unikátny projekt, tak sme k tomu úplne inak aj z našej strany. Na videokanáloch je množstvo nahrávok orchestrov hrajúcich v meste, pri bazénoch, v bazénoch , na staniciach. A hrajú chronicky známe skladby. My sme zvolili úplne novú alternatívu. To znamená, že nie klasiku, ale niečo, čo je charakteristické pre región východného Slovenska. Máme tu vynikajúcich ľudí a tak sme oslovili aranžéra a skladateľa Adriána Harvana a poprosili sme ho, aby urobil zmes východoslovenských piesní v limite do troch minút . A tak vznikla skladba Ej, ľeto horuce. Verím, že to bude nielen výborne znieť, ale vo výsledku sa na to bude aj dobre pozerať,“ priblížil Klein hudobnú stránku projektu.

O náročnosti realizácie netradičného nápadu sa presvedčili predovšetkým v hoteli Yasmin a na košickom letisku. „Mesiac sme riešili najmä otázku bezpečnosti. Nie je jednoduché vyniesť na strechu hotela sedemdesiat ľudí aj s hudobnými nástrojmi,“ hovorí riaditeľ hotela Tiago Viganó, ktorý potvrdil, že keď autori projekt predstavili, tak rovnako ako šéf filharmonikov ani sekundu neváhal. Jeho slová o náročnosti príprav potvrdil aj riaditeľ košického letiska Juraj Tóth: „Na natáčanie sa veľmi tešíme, aj keď je to mimoriadne náročné z organizačného pohľadu, keďže sa bude natáčať priamo na pristávacej ploche. Tento projekt má potenciál unikátne spropagovať Košice a región východného Slovenska.“

Prvá natáčacia klapka odznela dnes (v utorok 23. Júna!) na streche hotela Yasmin. „Svojim ľuďom som povedal, že nikoho nebudeme nútiť, aby na strechu išiel, ak by mal mať nejaké problémy. Ja sám mám problémy s klaustrofóbiou, ale mám aj veľký rešpekt z výšok, takže úplne rozumiem pocitom, ktoré niekto v tej výške môže mať,“ povedal riaditeľ Klein. Pokračovať v natáčaní budú filharmonici zajtra dopoludnia na pristávacej ploche košického letiska. A aby Košičania neboli ukrátení o príležitosť vidieť svoj orchester v akcii tak tretím miestom, kde sa budú natáčať zábery do videoklipu bude v piatok 26. júna dopoludnia priestor pri Dolnej bráne v centre mesta.   

„Premiéra nového  videoklipu bude koncom septembra na prvom koncerte filharmónie v novej sezóne a po nej budeme videoklip prezentovať na všetkých známych videoportáloch. Okrem samotného videoklipu vznikne aj dokumentárny film o filme z jeho natáčania,“ dodal autor ojedinelého projektu Juraj Sasák.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk