Jar plná hudby

Mesiac plný hudby v podaní vynikajúcich umelcov ponúkne aj v tomto roku od polovice apríla už 60. ročník festivalu Košická hudobná jar. Jeho organizátorom je Štátna filharmónia Košice, ktorá napriek obmedzeným financiám pripravila bohatý program pozostávajúci z 5 symfonických koncertov Štátnej filharmónie Košice a jej hostí, jedného koncertu Štátneho komorného orchestra  Žilina,  štyroch komorných večerov a jedného literárno - hudobného večera.

Oslavujúci festival prešiel za šesť desiatok rokov zaujímavú cestu. Až do roku 1990 mal rôznych organizátorov, od vtedajšieho Mestského národného výboru, cez agentúru Slovkoncert či Park kultúry a oddychu.  Štátna filharmónia na jeho organizovaní participuje od svojho vzniku v roku 1969. „V roku 1991, keď som nastúpil do funkcie, hrozilo, že festival zanikne. Zobrali sme ho pod krídla filharmónie, hoci sme nemali žiadne finančné krytie. A v tomto roku ho organizujeme už dvadsiaty piaty raz,“ hovorí riaditeľ filharmónie Július Klein.

Okrem tradičných hudobných podujatí budú súčasťou jubilejného ročníka aj sprievodné podujatia – výstava obrazov Vladimíra Kaderu v priestoroch Domu umenia a súčasťou festivalu budú aj dve predstavenia Štátneho divadla Košice – reprízy opery Ariadna na Naxe a baletu Labutie jazero.  Mimoriadny koncert festivalu sa uskutoční aj v Spišskej Novej Vsi.

Tak ako každoročne aj v tomto roku si festival pripomenie koncertmi pripomenie viaceré jubileá – 150. výročie narodenia svetoznámeho fínskeho  Jeana Sibelia, 70. výročie konca druhej svetovej vojny, 95. výročie smrti Milana Rastislava Štefánika či 40. výročie vzniku Moyzesovho kvarteta. „Každý rok sa v rámci festivalu snažíme uviesť premiéru slovenského autora, v tomto roku to bude skladba Annuntiatio Lukáša Borzíka,“ priblížil program Klein.

Podľa jeho slov je KHJ ako festival v posledných rokoch hlboko poddimenzovaný, tak ako mnoho ďalších podujatí a kultúrnych inštitúcií. „Zápasíme s veľkými finančnými problémami. Napriek tomu sa nám podarilo pripraviť program rôznorodo zaujímavý s vynikajúcimi umelcami. Doslova nám pomáhajú umelci, s ktorými máme vynikajúce, nielen  profesionálne, ale predovšetkým priateľské kontakty. Umelci, ktorí nám vždy radi pomôžu. Medzi takých určite patria Miroslav Dvorský, Adriana Kohútková či dirigenti Zbyněk Müller, Leoš Svárovský , Tamás Gál a mnohí ďalší. Sú to umelci, ktorí s radosťou prichádzajú do Košíc, pretože tu zažívajú neopakovateľnú atmosféru. Mnohí hovoria, že je to preto, že košický divák ešte nemá civilizáciou zdevastovanú dušu,“ vysvetľuje riaditeľ filharmónie. Ako v tejto súvislosti doplnila dramaturgička Mária Kornuciková jubileum by sa malo spájať s pocitmi radosti, ale v prípade košického festivalu sú to skôr pocity zmiešané či nostalgické. „Nostalgiu vyvoláva najmä história. Košice boli v minulom storočí, predovšetkým na jeho začiatku, veľmi silným kultúrnym centrom. Hosťovali tu a hrali tu takí umelci ako Béla Bartók, Sergej Prokofiev, Jan Kubelík a mnohí ďalší umelci svetového rangu. Kultúrne dianie bolo porovnateľné so svetovými metropolami. Aj neskôr išiel ten vývoj dopredu, vznikol rozhlasový orchester, neskôr Štátna filharmónia Košice. V sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch tu v rámci festivalu pravidelne hosťovali také orchestre ako Leningradská filharmónia, Moskovskí virtuózi so Spivakovom, Symfonický orchester z Birminghamu a mnohé ďalšie.  A práve to sú dôvody nostalgie. O takom niečom môžeme len snívať. Naše možnosti nám nedovoľujú pozvať ani jediný zahraničný orchester. Zároveň však treba povedať, že pri tých možnostiach ktoré máme, sa podarilo zostaviť výnimočný program a každý jeden večer poskytne naozaj mimoriadne zážitky,“ dodáva Kornuciková.

Na čo všetko sa môžu milovníci hudby tešiť? Festival otvorí 15. apríla samostatný klavírny recitál špičkového svetového klaviristu Eugena Indjića, ktorý sa o dva dni neskôr predstaví aj na slávnostnom Otváracom koncerte  v Ravelovom Klavírnom koncerte G dur. V rámci symfonických koncertov odznie 29. apríla aj Operný galavečer, na ktorom sa stretnú mimoriadne operné osobnosti Miroslav Dvorský a Štefan Kocán. Taktovku bude mať v rukách svetoznámy  bulharský dirigent Yordan Kamdzhalov, ktorý sa vo svojich tridsiatich rokoch stal hudobným riaditeľom nemeckého mesta Heidelberg.  V nedeľu 17. mája, na Slávnostnom koncerte k 70. výročiu konca druhej svetovej vojny  zaznie v Košiciach po 14 rokoch Beethovenova 9. symfónia s Ódou na radosť. Určite zaujímavé zážitky ponúkne 23. apríla aj koncert venovaný Sibeliovi, na ktorom v pozícii sólistu vystúpi „miláčik košického publiku“ Sophia Jaffé a multimediálny projekt s názvom Planéty, podľa rovnomenného diela Gustava Holsta, ktorý je výsledkom spolupráce filharmónie s Hvezdárňou a planetáriom CVČ Domino. Koncert je venovaný pamiatke jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska, okrem iného aj astronóma Milana Rastislava Štefánika.

Na všetkých symfonických koncertoch sa predstaví Štátna filharmónia Košice, hosťom bude aj Slovenský filharmonický zbor. Komorné koncerty, ktoré sa tiež stali obľúbenou súčasťou festivalu, sa už tradične uskutočnia mimo Domu umenia. „Snažíme sa odprezentovať nové miesta, kde sa dajú takéto koncerty organizovať. Jeden koncert bude vo Východoslovenskom múzeu, jeden vo Východoslovenskej galérii a jeden v Dominikánskom kostole,“ dodal riaditeľ filharmónie.

(sd) 

Zdroj: 
kosickespravy.sk