Kde bude hrať VSS?

S týždňovým posunom začne v piatok 5.augusta zápasom Lokomotívy Košice so Spišskou Novou Vsou druholigová sezóna 2016/2017 aj na východe Slovenska. Košice a blízke okolie v nej budú mať troch zástupcov, okrem Lokomotívy aj VSS a Hanisku, a treba veriť, že všetci súťaž aj dohrajú.  Ešte pred súťažou sa totiž v problémoch ocitlo VSS, ktoré stále nevie kde bude hrať a hrozí mu kontumácia prvého domáceho zápasu s Rimavskou Sobotou v prospech hostí.

Druhá liga, riadená Slovenským futbalovým zväzom, sa v tejto sezóne posledný raz hrá systémom dvoch skupín. Od sezóny 2017/2018 tento systém po troch rokoch končí. Neukázal svoje opodstatnenie v pozdvihnutí úrovne futbalu, naopak priniesol množstvo problémov najmä v predchádzajúcom ročníku.  Ani v tomto roku to nebude inak. Kým skupina západ má plný počet 12 mužstiev, na východe po minulosezónnom odstúpení Dolného Kubína a neprihlásení Liptovskej Tepličky bude mužstiev len 10. Východniari tak v základnej časti odohrajú o štyri zápasy menej a aj preto si na štart súťaže počkali týždeň dlhšie ako ich súperi v skupine západ. Rôzny počet mužstiev v oboch skupinách znamená aj to, že mužstvám zo západnej prvej šestky sa pred nadstavbou nebudú započítavať výsledky zo zápasov s dvoma poslednými tímami po základnej časti. Ostáva len veriť, že to bude jediný matematický problém a že nepríde k ďalším núteným odchodom klubov zo súťaže.

Zmena II. ligy na celoslovenskú súťaž so 16 účastníkmi od sezóny 2017/2018 prináša aj zmeny v hracom systéme. Po základnej časti postúpi prvých šesť tímov z oboch skupín do nadstavbovej skupiny a bude hrať o jedno postupové miesto do Fortuna ligy. Tímy, ktoré po základnej časti skončia od siedmeho miesta nižšie budú hrať na jar opäť v dvoch skupinách východ a západ o možnosť zachovať si druholigovú príslušnosť. Víťazov nadstavbových „spodných“ skupín čaká dvojkolová baráž, ostatní zostúpia so regionálnych tretích líg. V baráži si to najprv medzi sebou rozdajú mužstvá zo siedmych miest oboch skupín a úspešnejší tím odohrá následne s dvanástym mužstvom nadstavbovej „hornej“ skupiny zápasy o zotrvanie v druhej lige aj v sezóne 2017/2018, do ktorej postúpia aj štyria víťazi regionálnych tretích líg.

Toľko k systému a teraz poďme ku košickým zástupcom.

FC VSS ako jeden z najvážnejších ašpirantov na postup nezvládli záver predchádzajúcej sezóny. A tak nasledoval tradičný obraz diania v klube s početnými odchodmi hráčov. A nielen to. Aj tréner Ivan Lapšanský dal napokon prednosť istote na pozícii asistenta v Michalovciach ako neistote vo VSS. Situácia v klube pred novou sezónou nie je vôbec ružová. Odišli takmer všetci kľúčoví hráči, klub sa nedokázal dohodnúť ani s Jaroslavom Kolbasom, ktorý skončil v Haniske a francúzski legionári, ktorí hrali ešte na jar, sa v lete v Košiciach vôbec neukázali. A tak si tréner Jozef Majoroš, ktorého klub vytiahol na lavičku „áčka“ z pozície trénera mládeže, musí vystačiť s tým, čo ostalo. Neujali sa ani hráči, ktorí prišli z nižších holandských súťaží na skúšku a jedinou letnou posilou tak bude zrejme chorvátsky stopér Marko Bilič.   

Možno ešte horšie ako pohyby v kádri je celková neistota, ktorá vo VSS vládne. Tréningovým strediskom sa v letnej príprave  stali po rokoch Ličartovce a úplnou „čerešničkou“ na torte je fakt, že klub tri dni pred súťažou nevie, kde bude hrať. Ličartovce ani Barca neprešli cez hodnotiacu komisiu a na týchto štadiónoch hrať nemôžu. Osobitnou kapitolou je „domovský“ stánok v košickom Čermeli. Vedenie klubu nedokázalo nájsť spoločnú reč s majiteľmi štadióna a zatiaľ nemá nájomnú zmluvu na ďalšiu sezónu. Nie je ťažké uhádnuť, pri dlhodobých finančných problémoch klubu majiteľa Blažeja Podoláka, kde je hlavný problém. Toto všetko v súčte znamená to, že ak do 12:00 v piatok 5. augusta neoznámi FC VSS miesto prvého domáceho zápasu (podotýkame, že certifikované), tak svoj prvý zápas v novej sezóne kontumačne prehrá.

Je to nezávideniahodná situácia najmä z pohľadu samotného mužstva. Po postupových ambíciách z predchádzajúcej sezóny budú ciele v tejto sezóne určite iné. Jozef Majoroš po potvrdení statusu hlavného trénera hovoril najmä o tom, že chce hrať s mužstvom najmä dobrý futbal. Hrajúci asistent a dlhoročný kapitán tímu Peter Šinglár si situáciu v mužstve a klube plne uvedomuje.  „Pre nás je momentálne prvoradý cieľ postúpiť do postupovej šestky. Čo bude potom, uvidíme,“ vraví Šinglár.

Problémy v FC VSS Košice ako aj informácie zo zákulisných rokovaní o košickom futbale znamenajú jedno. Líderskú pozíciu v košickom futbale s najväčšou pravdepodobnosťou preberá ďalší tradičný košický klub – Lokomotíva Košice. Štvrtý celok ostatného druholigového ročníka vstupuje do novej sezóny s jednou zmenou. Od novej sezóny už nebude spolupracovať s fortunaligovými Michalovcami a tak tréner Branislav Sokoli už nemôže počítať so striedavým štartom michalovských hráčov. Okrem tejto zmeny veľké pohyby v kádri mužstva nenastali. Za zmienku stojí príchod skúseného stopéra Róberta Cicmana z Hanisky a aj ďalší „útek“ z VSS do Loky, ktorý absolvoval Boris Gáll. Oficiálnym cieľom Lokomotívy je postupová šestka, ale podľa Sokoliho, chcú zabojovať o vyššie priečky ako v predchádzajúcej sezóne. O útoku na postup sa zatiaľ v Lokomotíve nahlas nehovorí, ale nie je vylúčené, že postupové ambície súvisia s výstavbou novej Košickej futbalovej arény a zrejme prídu na rad až o rok. „Verím, že keď bude v Košiciach nový štadión, tak už aj Lokomotíva bude prvoligová,“ nepriamo pred časom naznačil dlhodobejšie ciele Lokomotívy tréner Branislav Sokoli.

Haniska po premiérovej sezóne v druhej lige, v ktorej bola najmä v jeseni prekvapením súťaže, chce v novej sezóne so cťou absolvovať celú súťaž. Druholigovú súťaž začnú hráči klubu z obce neďaleko Košíc v sobotu 6. augusta zápasom v Bardejove. Ako priznal prezident klubu Daniel Mikloš, na jar boli v klube isté turbulencie, ale podarilo sa ich ustáť. „Do novej sezóny ideme s pokorou, bez nejakých veľkých očí. Z tímu odišli skúsení hráči ako Kolbas a Cicman, a tak dostanú väčší priestor mladší hráči. Prvoradým cieľom je podľa Mikloša presvedčiť divákom o tom, že sa im na zápasy mužstva oplatí prísť.

(sd)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk