Lebo Smer...

Sľuby sa sľubujú a... Zostali iba štyria relevantní kandidáti, ktorých oslovila aj spravodajská televízia. Pred obrazovky sa postavili Alena Bašistová, Martin Petruško, Jaroslav Polaček a Viliam Novotný.

Všetci hovorili o tom, ako chcú zmeniť Košice. Hlavnými témami všetkých týchto kandidátov sú parkovanie, zeleň, trasy pre cyklistov, návrat trolejbusov, kvalitná mestská doprava...

Myšlienka zavedenia električkovej trasy k letisku bolo tiež v programe niektorých kandidátov. Smutné je, že táto vízia už niekoľko mesiacov je na svete. Chcú to urobiť investori v tomto priemyselnom parku, aj vláda. Električka na Ťahanovce? Sen mnohých tamojších obyvateľov, no stroskotáva už roky na rozparcelovaných pozemkoch súkromných majiteľov. Ale prečo nesľúbiť? Dobre sa to voličovi počúva.

Obyvatelia mesta si vo svojich schránkach našli 36 stranovú brožúru Jaro Polaček. Na strane 16 o moderných trendoch v doprave sa píše, že predstavia moderný spôsob dopravy, a to car sharing (požičiavanie automobilov za poplatok) a tiež bike sharing (požičiavanie bicyklov za poplatok). Tím okolo kandidáta pozabudol, že car sharing už odštartuje onedlho, možno do troch mesiacov, a to bez prispenia radnice, len na náklady súkromnej firmy. Čo sa týka bike sharingu, tak poslanci mestského zastupiteľstva schválili lokality pre železničného prepravcu, kde by mali byť odstavné plochy. Štátna firma má projekt odštartovať na jar budúceho roka. Takže veci, ktoré sú už rozbehnuté, podľa informačnej brožúry prinesú „moderné trendy v doprave“...

Presne v tom istom materiáli je aj zmienka o postavení električkovej trati na letisko a do Ťahanoviec. Na tej istej strane aj rozšírenie Slaneckej cesty, ktorú radnica rieši už niekoľko rokov, a brzdí ju najmä majetkové vysporiadanie. Okrem iného aj firmou Labaš...

Nikto nie je absolútne čistý, či už Martin Petruško, Jaroslav Polaček, Alena Bašistová alebo Viliam Novotný. O posledných dvoch je pochybnosť, ako chcú riadiť mesto. Jedna z nich nikdy nepôsobila v komunálnej politike, Viliam Novotný ako miestny poslanec ešte za čias prvohôr. Obaja skôr riešili „veľké“ problémy v parlamente, no Košice ich doteraz veľmi nezaujímali. Alena Bašistová sa ukázala na mestskom zastupiteľstve asi len trikrát, a to len pri posledných troch rokovaniach. Novotný podobne. Ale ukázali sa, lebo ich zrazu začali zaujímať problémy Košíc.

Martin Petruško je zlý, pretože je viceprimátor mesta za stranu Smer. Lebo sa vraj podľa Alojza Hlinu za to hanbí. Pri ohlásení kampane ale jasne povedal, že ho nominovala strana Smer, ktorej členom je len od roku 2015. To už asi predseda KDH nezaregistroval. Takže, aká hanba, priznal to. Ako aj to, že ho neskôr podporili zelení aj národniari.

Ale späť. Jaroslava Polačeka podporila aj SaS. Presne tá, ktorá počas Radičovej vlády stavila na Petruška ako na odborníka. Martin Petruško ako nominant Smeru šéfoval krajskému stavebnému úradu od roku 2006 do odvolania novou vládou 22. septembra 2010. Od 6. októbra 2010 si opäť sadol na tú istú stoličku znova, ako nominant SaS. Nejaká je tam rozpoltenosť tejto strany.

Ešte predtým, zaujímavé, za pôsobenia predsedu Košického samosprávneho kraja Rudolfa Bauera z KDH pôsobil v tejto inštitúcii. To je však minulosť, lebo...

To SaS ani KDH nevyhovuje. Prvá politická strana o tom mlčí alebo o tom nevie. V druhom prípade to asi nikto nepovedal Alojzovi Hlinovi, alebo asi na to zabudli. A on si to nepreveril alebo preveriť nechcel. No teraz to rieši.

Ťažko povedať, ktorý kandidát vyhrá. Voliči už o pár dní o tom  rozhodnú. Byť proti všetkému však nie je dobré. Byť odtrhnutý od reality samosprávy tiež nie. Znášať útoky iba preto, že Smer, je tiež krátkozraké. Najmä v prípade, keď v minulosti jedného kandidáta vedeli „stráviť“ strany SaS a KDH a vtedy ho nepokladali za nepriateľa. Nie je to trochu zvláštne?

(kjp)

Zdroj: 
kosickespravy.sk