Marseille i Košice spája, že ležia na hranici schengenského priestoru

Európsko-stredozemný rozmer popri miestnom je v projekte Marseille-Provence 2013 významný pre francúzske mesto Marseille preto, lebo prístavné mesto leží na hranici schengenského priestoru. Marseille tvorí vstupnú bránu do Európy. Podobná situácia je aj so Slovenskom. "Aj vy tvoríte hranicu schengenského priestoru, mávate problémy s ilegálnou imigráciou, riešite problematiku víz a podobne." V rozhovore pre TASR to v decembri 2012 v Marseille uviedol zástupca generálneho riaditeľa Asociácie Marseille-Provence 2013 Ulrich Fuchs.

Minulý víkend (12.-13. januára) sa vo francúzskych mestách slávnostne začal program Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Marseille-Provence 2013. Počas nadchádzajúceho víkendu (19.-20. januára) sa oficiálne začne program EHMK v Košiciach. V roku 2013 Marseille-Provence i Košice sú EHMK.

Skutočnosť, že Marseille i Košice ležia na hranici schengenského priestoru, vyzdvihla aj Julie Chénotová poverená stykmi so zahraničím a protokolom v Asociácii Marseille-Provence 2013. Za ďalší spoločný bod medzi francúzskou a slovenskou stranou označila problematiku Rómov. Zdôraznila, že je to najväčšia národnostná menšina v Európe. Vo Francúzsku je rómska problematika "veľmi komplexná, dochádzalo k vyhosťovaniu Rómov, situácia býva napätá, najmä v lete". "Je dôležité, aby sa počas EHMK venovala pozornosť Rómom a aby sa ich problematika dostala na európsku úroveň." Existuje aj umelecký program, v rámci ktorého bol na jeseň 2012 v Košiciach rómsky súbor. Hľadal (v Košiciach) obdobnú štruktúru a pripravovali veci na vystúpenie. Spoločný program na tému Rómov spomenul aj Ulrich Fuchs.

Tento profesor nemeckej literatúry so špecializáciou na 19. a 20. storočie v spojitosti s druhým mestom EHMK povedal, že sa mu to zdá byť "bizarné". "Lebo Košice a Marseille sa do seba nezaľúbili, ale ocitli sa v páre, do ktorého si toho druhého nevyberali. Je to niečo ako nútený sobáš, v takom partnerstve ťažko nájsť ľúbostný vzťah," naznačil. "Sú to dve rozdielne mestá, situácia v nich je úplne iná, rozpočet je úplne iný, aj ciele sú iné, treba otvorene a úprimne hovoriť o veciach. A treba komunikovať o tom, čo je zaujímavé pre jedno i druhé mesto," pokračoval. "Našli sme tri spoločné témy, ktoré nás viedli k spoločnej práci: Marseille i Košice majú veľký záujem o projekty v otvorenom priestore, teda nie koncertné sály, nie múzeá, nie divadlá, čiže uzatvorený priestor, ale verejný priestor - to je jeden z cieľov pre Marseille i Košice. Pre Marseille preto, lebo ide o pomerne chudobné mesto, malo teda odhodlanie pripraviť projekt, ktorým sa ľuďom uľahčí prístup ku kultúre." "Je tu dosť ľudí, ktorí počas roka nechodia na kultúrne podujatia, nemajú prostriedky, aby chodili do opery, múzeí, kupovali si lístky pre seba a pre deti. Je tu teda záujem, aby sa projekt Verejný priestor realizoval bezplatne. Košice pripravili obdobný projekt," dodal.

Druhé, čo Ulricha Fuchsa zaujalo, je fakt, že obe mestá ležia na hranici schengenského priestoru. "To nás vedie k otázke, čo znamená hranica z pohľadu kultúry. Hranica reálna, hranica v hlavách, hranica v srdci, v dušiach a tak ďalej, čo vedie k vylúčeniu či včleneniu istých národov. To je dôležité, lebo kapitál sa pohybuje z jednej strany na druhú, ratingové agentúry hovoria, že všetko sa zmení, ak urobíte toto alebo ono, ale stále sa stretávame s reálnymi hranicami," vysvetlil. "To je výzva pre umelcov a ľudí z oblasti kultúry, aby spracovali túto otázku," vyzdvihol.

Po tretie, "vy v Košiciach a my v Marseille máme najväčšiu európsku menšinu, Rómov a Sintov. Znamená to pre nás aj vás veľa problémov. Valorizovanie rómskej kultúry je výzva, ktorú sme si vytýčili a budeme ju zhodnocovať aj formou výmeny a spolupráce s Košicami", naznačil Fuchs.

Viac informácií aj na stránke: www.mp2013.fr

Zdroj: 
teraz.sk