Na divadelnom Festivale aj Milka Zimková a jedinečná kniha

KOŠICE - Prvý deň tohtoročného Festivalu divadiel strednej Európy priniesol hneď niekoľko výnimočných okamihov. A ďalšie určite prinesie aj deň druhý, ktorého hlavnými hviezdami budú neopakovateľná Milka Zimková, známy Shooty, ale aj výnimočná kniha o histórii divadelníctva v Košiciach.

Určite historickou udalosťou bolo počas prvého dňa festivalu slávnostné otvorenie zrekonštruovanej Malej scény ŠD Košice. Popoludní obdivovali jej krásu zástupcovia médií, večer hostia, ktorí po prestrihnutí pásky ministrom kultúry Marekom Maďaričom a riaditeľom ŠD Košice Petrom Himičom ako prví „ochutnali" divadlo na slávnostnej slovenskej premiére hry Dušana Vicena Siluet b mol v réžii samotného autora. Ten ešte pred premiérou počas prvého podujatia festivalu uviedol na knižný trh knihu Hry, v ktorej Divadelný ústav Bratislava zmapoval jeho tvorbu pre rozhlas a divadlo od roku 2002.

 

Podujatia prvého dňa potvrdili, že Festival divadiel strednej Európy napĺňa svoj základný zámer a priťahuje na nie práve tradičné miesta nielen výborné divadlo, ale aj množstvo divákov. Tí počas prvého dňa „vypredali" Kasárne/Kulturpark pri predstavení Portnoyov komplex poľského zoskupenia Teatr WARSawy, ale aj Festivalový stan pri Urbanovej veži pri netradičnom divadelnom automate českého divadla VOSTO5 s názvom Teatromat.

 

Siedmy ročník divadelného festivalu, ktorý je súčasťou programu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013, si môže dať ak prívlastok festival kníh. Po krste Vicenových hier sa verejnosti počas druhého festivalového dňa predstaví o 19 :00 hod. v Salóniku Historickej budovy ŠD ďalšia jedinečná publikácia tentokrát úzko spätá s Košicami. Známy divadelný publicista Tibor Ferko na vyše 800 stranách knihy DIVADELNÉ LETOPISY V SÚVISLOSTIACH DEJÍN MESTA CASCHAU, CASSA, KASSA KOŠICE zaznamenal, komentoval, analyzoval fakty a udalosti v búrlivých tokoch dejín od stredoveku po prah otvorených dverí do po vojne v obnovenom Československu. „Oddeliť zrno od pliev je jedna z najvážnejších výziev pre divadelného historika. Tibor Ferko je mlynárom, ktorého precíznosť priniesla chlieb – knihu, ktorá až príliš dlhú dobu vyvolávala v slovenskej divadelnej histórii hlad. Jeho výskumný mlyn síce mlel pomaly, ale – ako dokazuje táto kniha – isto," povedal o knihe, ktorá vychádza vo vydavateľstve Equilibria, riaditeľ ŠD Košice Peter Himič.

 

Pravú atmosféru pouličných kaukliarov priviezli počas prvého dňa festivalu do Košíc členovia skupiny Firebirds z Budapešti. Akrobati a žongléri, ktorí bavili aj 40 miliónov divákov na celom svete počas otvorenia majstrovstiev sveta v krikete, predviedli pred Immaculatou šou s nádychom verneovského sci-fi Steam on! Ak ste ich ešte nevideli v akcii, máte jedinečnú šancu počas druhého festivalového dňa a môžete ich vidieť až dvakrát. O 18:00 hod. pred Historickou budovou uvedú reprízu šou Steam on! a o 21:00 pred Immaculatou ohňovú šou The Swing Begins.

 

Druhý festivalový deň možno nazvať aj dňom slovenských „hviezd". Atmosféru vynovenej Malej scény ŠD okúsi od 19:00 hod. aj „prvá dáma" slovenského divadla jedného herca, neopakovateľná rozprávačka Milka Zimková. Po roku sa vráti do Košíc s dvoma svojimi monodrámami. Ak chcete vidieť sladko-bôľnu púť Martečky do sveta veľkého šoubiznisu, alebo si pripomenúť nezabudnuteľné filmy Pásla kone na betóne, tak by ste si toto predstavenie určite nemali nechať. Určite neoľutujete a navyše priamo na mieste môžete po skončení získať autogram Milky Zimkovej či jej knihu s osobným venovaním.

Pseudonym Shooty sa každému určite spojí s kresleným humorom či zábavnými krátkymi komiksami. Ak v druhý festivalový deň vydržíte a o 22:00 hod. navštívite Festivalový stan pri Urbanovej veži, spoznáte ho aj ako hudobníka. Na koncerte Tu v dome sa predstaví jeho skupina, ktorá skúma neznáme zákutia akustickej hudby, nezaťažené konvenciami žánrov a pritom sa nevzdáva pesničkovej formy.

Tak ako? Ešte ste nenavštívili Festival divadiel strednej Európy? Tak neváhajte a príďte do centra a prežite niekoľko hodín s divadlom v jeho rôznych podobách.

 

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk