Neuveriteľná víťazná dráma

Zatiaľ najdôležitejšie víťazstvo Good Angels Košice v tejto sezóne sa v štvrtom zápase skupinovej fázy Eurocupu FIBA zrodilo po neuveriteľnej dráme, ktorá dvíhala Angels Arénu zo sedadiel. Turecký Mersin zdolali anjelky až po dvojnásobnom predĺžení. Postup do play off by už Košičankám ujsť nemal a navyše stále živia nádej na dobrú pozíciu pri nasadzovaní do vyraďovacej fázy európskeho pohára číslo dva.

Už vyrovnaný stav po prvej štvrtine naznačoval, že to bude poriadny boj. Oba tímy si na palubovke nič nedarovali a keďže rozhodcovská trojica pripustila aj tvrdšiu hru, občas basketbal dievčatá na oboch stranách veľmi bolel. Skóre sa prelivalo zo strany na strany a hoci Mersin takmer celú druhú štvrtinu viedol, Košičanky dokázali v posledných dvoch minútach prvého polčasu otočiť a ísť do kabín so štvorbodovým náskokom. V dobrej hre pokračovali domáce aj v tretej štvrtine a v 22. minúte sa prvý raz dostali do dvojciferného vedenia. Hostky sa opäť svojou najsilnejšou zbraňou, trojkovou streľbou, priblížili na štyri body, ale pred posledným dejstvom vyhrávali Košičanky o deväť a hneď skraja štvrtej štvrtiny zvýšili na rozdiel dvanástich bodov. Už sa zdalo, že o výsledku je rozhodnuté. Anjelky, ktoré kvôli absencii Žirkovej, nemohli dostatočne rotovať zostavu, si vybrali hluché tri minúty, počas ktorých Mersin štrnásťbodovou šnúrou opäť strhol vedenie na svoju stranu.  „Dostali sme dve rýchle trojky, vrátili sa späť do zápasu. Možno je to škoda, ale dôležité je, že sme sa zomkli a dokázali to nakoniec otočiť na našu stranu,“ povzdychla si po zápase Barbora Bálintová, ktorá bola aj kvôli absencii Žirkovej najvyťaženejšou hráčkou anjelok. „Určite to bolo ťažšie, najmä pre mňa, lebo som nemala na pozícii jedna nikoho do rotácie. Samozrejme , že sme bojovali aj za ňu, lebo je to naša kapitánka a to víťazstvo je určite najmä pre ňu,“ dodal „Barča“.

Od tejto chvíle sa začala neuveriteľná dráma. Košičanky opäť strhli vedenie na svoju stranu, ale necelé dve minúty pred koncom prehrávali o tri body. Zaúradovala najlepšia strelkyňa zápasu Anka Jurčenková, ktorá sa presadila pod košom a po faule k dvom bodom pridala aj tretí z trestného hodu a vyrovnala na 71:71. „Využívali sme to, že ich podkošová hráčka nestíhala riešiť nábehy pod kôš. Bol to kolektívny výkon a baby mi to tam vynikajúco prihrávali. A mojou úlohou už bolo len dať kôš,“ okom,entovala po zápase svoje dobré štatistiky proti Mersinu autorka 22 bodov.

Vyrovnaný stav už nedokázalo v záverečných 110 sekundách zmeniť ani jedno družstvo a tak sa diváci dočkali predĺženia, napokon dvojnásobného. Vstup do prvej nadstavenej päťminútovky vyšiel lepšie hosťujúcim hráčkam, ktoré šli do päťbodového vedenia, ktoré napokon minútu pred koncom zmazala exportnou trojkou Bálintová. A hoci šli hostky opäť do vedenia, necelú pol minútu ukázala pevné nervy aj domáca Petersová a vyrovnala na 80:80. Vstup do druhého predĺženia vyšiel naopak lepšie Košičankám a aj vďaka druhej exportnej trojke Bálintovej, ktorá po zápase ss úsmevom konštatovala, že si trojky tri zápasy šetrila práve na takéto chvíle. Anjelky získaný päťbodový náskok už z rúk nepustili a tešili sa z dôležitého víťazstva. „Chcem poďakovať dievčatám ako to zvládli, aj v oklieštenej zostave. Na ihrisku nevypustili ani sekundu. Diváci videli napínavý a dobrý basketbal, s prelievaním sa skóre na jednu aj druhú stranu. Všetka česť dievčatám za to, ako bojovali a čo v dnešnom zápase predviedli,“ povedal po zápase tréner Peter Jankovič.

Víťazstvom nad Mersinom sa Košičanky udržali v hre o výhodné postavenie pri nasadzovaní do play off a aj o víťazstvo. „Pri konečnom nasadzovaní nebude rozhodovať vzájomný zápas, ale podiel víťazstiev a skóre. Aj preto v tých posledných zápasoch s Krasnojarskom a v Ružomberku pôjde nielen o to vyhrať, ale aj o koľko. Máme to všetko vo svojich rukách,“ zdôraznil generálny manažér Good Angels Daniel Jendrichovský.

Anjelky sa najbližšie predstavia v extraligovom šlágri v sobotu 4. novembra o 18:00, kedy v repríze minuloročného finále privítajú na domácej palubovke Piešťanské Čajky. V Eurocupe FIBA ich najbližší zápas čaká v stredu 22. novembra, kedy do Košíc pricestuje ruský Krasnojarsk.

EUROCUP FIBA ŽENY – SKUPINA B – 4. KOLO:

Good Angels Košice – Mersin Büyüksehir 89:87 p2p (36:32, 71:71, 80:80), najviac bodov: Jurčenková 22, Morrisová 16, Bálintová 14, Petersová 13, Páleníková 12, Stehlíková 10 - Hartleyová 21, Thomasová 20, Cadová 19, trojky: 8/21 – 11/23, trestné hody: 17/20 – 47/17, štvrtiny a predĺženia: 15:15, 21:17, 21:16, 14:23 – 9:9, 9:7.