(Ne)známi majstri maliarskej palety

Výstava pod názvom Známi a neznámi majstri maliarskej palety od 21. marca v Múzeu Vojtecha Löfflera predstaví diela, ktoré bude mať naša výtvarná verejnosť možnosť uvidieť po prvýkrát.

Na výstave sa okrem viacerých neznámych diel známych umelcov (J. T. Mousson, L. Mednyánszky, F. Katona či E. Szepesi-Kuszka) predstavia obrazy autorov, ktorí žili a tvorili v ďalekom zahraničí, pričom ich rodiskom bol región dnešného východného Slovenska (Alexander Sandor Vago, Andrej Karoly, Dionýz Holesch a iní).

Časť výstavy je venovaná Dionýzovi Holeschovi, ktoré 35. výročie úmrtia si práve tento rok pripomíname.

Autorom jedinečnej výstavy je Štefan Kúsek a jej kurátorom je Viktor Jasaň. Rozhodnutie autora výstavy prezentovať verejnosti novú zberateľskú kolekciu v Múzeu Vojtecha Löfflera nie je náhodné, pretože zberateľská vášeň majstra Löfflera bola desaťročia známa nielen v Košiciach, ale aj na celom Slovensku.

Zberateľ pozornosť upriamil predovšetkým na osobnosti, ktoré pochádzajú z tohto regiónu, no ich životné osudy a profesionálna kariéra sa odohrávali často až za „veľkou mlákou“. Poplatní dobe a požiadavkám investorov realizovali výtvarné diela pre prestížne inštitúcie, získali spoločenské uznanie a prostriedky na dôstojný život v cudzine, no v domovine upadli do zabudnutia.

Výstava v Múzeu Vojtecha Löfflera na Alžbetinej 20 potrvá do 29. apríla.

(fek, ček)

Zdroj: 
kosickespravy.sk