Nové terapie pomáhajú

Nezisková organizácia Centrum Liberta, ktorá sa zameriava na pomoc zdravotne postihnutým deťom a mladým ľuďom prevažne s diagnózou detská mozgová obrna, priniesla do Košíc vďaka vyše roka trvajúcemu projektu dve nové terapie – Giger MD a Snoezelen terapie. Projekt „Implementácia švajčiarskej koordinačno - dymanickej terapie v centre Liberta“ sa realizoval v rámci programu Švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

Giger MD terapia sa podľa slov riaditeľky centra Renáty Ferencsik používa na liečbu pacientov s poruchou centrálneho nervového systému. „Realizuje sa pomocou špeciálnych terapeutických zariadení , kde je pacient umiestnený tak, aby všetky štyri končatiny boli kinematicky prepojené. To vytvára trojrozmerný pohyb, ktorý prechádza telom ako špirálové vlny. Prístroj používa cyklické vzorce pohybu, ktoré usmerňujú dolné a horné končatiny, chrbát, ramená, panvu a hlavu v koordinovanom pohybe. Pacientova pozícia zvyšuje výkon tým, že eliminuje pôsobenie gravitácie, navyše telo môže udržať konštantný pohyb ľahko a bez únavy,“ vysvetľuje riaditeľka centra. Prístroje Giger MD sa využívajú v liečbe poranení miechy (kvadruplégie a paraplégie), mozgových príhod, mozgovej obrny, Parkinsonovej choroby, roztrúsenej sklerózy a rôznych ortopedických a neurologických ochorení od roku 1984.

Snoezelen terapia je koncepcia, ktorá slúži na relaxačné, vzdelávacie i terapeutické účely. „Hlavným cieľom Snoezelen je zlepšenie kvality života a rozvoj osobnosti u ľudí s postihnutím. Kedže Snoezelen sprostredkúva stimuláciu zmyslov bez nutnosti intelektuálneho chápania a bez požiadaviek na výkon je účinnou metódou u ľudí s ťažšou formou postihnutia a výrazným komunikačným deficitom. Vykonáva sa v špeciálne upravených Snoezelen miestnostiach,“ priblížila druhú z terapií projektová manažérka Renáta Kováčová.

Skúsenosti rodičov detí, ktoré od septembra využili nové terapie, sú pozitívne. „Zlepšila sa rovnováha a j peristaltika, dcéra schudla a už doma sama zvláda cvičenie na stepperi,“ hovorí mama Timei Pavľákovej. Timur Ferencsik podľa slov mamy má po absolvovaní nových terapií oveľa lepšiu stabilitu. „Už dokáže sám stáť, páči sa mu program pre deti. Oveľa jednoduchšie sa pomocou pohybu učí a pozorujeme aj mentálne zlepšenie,“ dodáva mama Timura.

Giger MD terapia môže pomáhať nielen deťom, ale aj starším pacientom. Štefan Marcin je asistentom jedného z pacientov a aj jemu nová terapia uľahčila prácu. „Pán Knap nevedel na začiatku urobiť ani jednu obrátku. Po terapii sa uvoľnila spasticita, je oveľa ohybnejší a ľahšie sa s ním manipuluje,“ hovorí asistent.

Počas trvania projektu absolvovalo Giger MD terapiu 62 detí a Snoezelen terapiu 51 detí. „Samozrejme, veľa detí v terapii stále pokračuje a nové deti tiež pribúdajú,“ dodala projektová manažérka R. Kováčová.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk