Pochod Krampusov

SALZBURG – K adventnému obdobiu v Salzburgu a okolitých obciach patrí aj tradičný pochod Krampusov

Pochod Krampusov je historická tradícia, ktorá je dodnes súčasťou adventného obdobia v Salzburgu, v alpských oblastiach Tyrolska, ale aj v severnom Taliansku. Zjednodušene sa dá povedať, že ide o pochod čertov, ktorí vraj vyháňajú zlo z ulíc miest.  Skutočnosť je však omnoho desivejšia. Zabudnite na milé rozprávkové postavičky čertov, ako ich poznáme my. Tí rakúski sú hrôzostrašní a i keď je každému jasné, že v hororových maskách sa skrývajú mladí muži (alebo aj ženy), i tak nás atmosféra pochodu Krampusov dostala.

Pochod bol pre nás nezabudnuteľným a dosť strašidelným zážitkom. Predstavte si, že na temnej ulici sa naraz zjaví množstvo strašidelných čertov a diablov v mohutných kožuchoch, s obrovskými rohami, príšernými maskami, ktorí majú za opaskom reťaze a veľké zvonce vydávajúce hlasný lomoz. Títo krampusi majú v rukách brezové konáre. Kráčajú neohrozene vpred a strašia prihliadajúcich sa ľudí. Občas vbehnú do davu divákov, vytiahnu nešťastníka alebo nešťastníčku a vyšibú ju konármi. Deti plačú a i dospelí majú pri tomto divadle zmiešané pocity.

Ale i keď je pochopiteľné, že máte iracionálny strach, nepodľahnite mu a užívajte si túto tradíciu a po pochode si s dôverou s krampusmi urobte „selfíčko.“  Pochody sú veľmi dobre organizované festivaly a konajú sa v rôznych dňoch počas celého adventu. Krampusy sú organizovaní v občianskych spolkoch a ich hrôzostrašné masky sú väčšinou spoločným majetkom združenia. Masky sú vyrobené väčšinou z dreva a i my sme navštívili mladého rezbára Andreasa Leikermostera, ktorý masky vyrezáva. „Sú to moje vlastné návrhy a na jednej maske robím podľa obtiažnosti niekoľko desiatok hodín. Masky sa potom nafarbia, nalakujú a presne prispôsobím na nositeľa. Jedna maska váži 5 až 8 kíl a môže stáť aj 700 eur. Kožušinové robustné kabáty sú z ovčích a kozích koží a stoja okolo 1000 eur. Sú veľmi ťažké a celý kostým môže vážiť až 30 kíl,“ prezradil nám sympatický rezbár, ktorý sa tejto tradícií venuje aj aktívne a tak si počas pochodu Krampusov tiež nasadí masku a straší ľudí...

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk