Prevencia proti „vyhoreniu“

V moderných spoločnostiach si uvedomujú dôležitosť rovnováhy medzi časom stráveným v práci a mimo nej.

Zosúladenie pracovného a súkromného života je dôležitou súčasťou každodenného fungovania. Uponáhľaná doba so sebou prináša stresové faktory, ktoré ľudí ovplyvňujú počas celého dňa. Ako v práci nevyhorieť a byť spokojný aj v osobnom živote riešia posledné roky nielen psychológovia, ale aj zamestnávatelia.

Denne musíme stihnúť množstvo úloh, zastávame niekoľko rolí, a pri tom všetkom nemáme čas oddychovať a "dobiť" energiu. Nadmerná záťaž môže napokon pri dlhodobom pôsobení v súčinnosti s ďalšími faktormi viesť k vzniku vážnejších psychických ťažkostí. Je potrebné myslieť dopredu a nedostať sa do bodu, kedy by už mohlo byť príliš neskoro. Prevencia je najlepšou zbraňou proti "vyhoreniu". Kľúčom k nájdeniu rovnováhy v živote je naučiť sa rešpektovať svoje fyzické a psychické hranice a všetko robiť s mierou,“ uviedla klinická psychologička Judita Šárik Szilágyiová zo Psychociálneho centra v Košiciach.

Work-life balance je prístup k rovnováhe medzi osobným a pracovným životom, ktorý vedie k spokojnosti v práci a tým aj k vyšším výkonom. Okrem skvalitnenia pracovného prostredia tu však patrí aj správny výber kandidáta na konkrétnu pozíciu, ktorý tak dokáže využívať svoje kvality a vlastnosti pre sebarealizáciu v práci.

Naša firemná kultúra je postavená na férovosti, rešpekte a tímovosti. Uvedomujeme si preto, že rovnováha medzi časom stráveným v práci a mimo nej je rovnako dôležitá. Našim kolegom sa snažíme prinášať benefity, ktoré sú prospešné nielen pre nich, ale aj ich rodiny. Niekoľkokrát v mesiaci môžu pracovať z domu, zúčastňovať sa firemných podujatí, využívať flexibilnú pracovnú dobu či rôzne iné zamestnanecké výhody,“ priblížila korporátne fungovanie Katarína Trnová, hovorkyňa spoločnosti T-Systems Slovakia.

Jedným z najlepších spôsobov, ako si prečistiť myšlienky, odbúrať stres a predísť bolesti zo sedavého zamestnania je pohyb.

Krátke cvičenie počas práce pomôže uvoľniť myseľ aj namáhané časti tela, ramená či krčnú chrbticu. Využiť k tomu môžeme jednoduché pomôcky, ktoré nezaberajú miesto a vojdú aj do zásuvky pracovného stola,“ uzavrel profesionálny tréner Radoslav Cabúk.

(fek, kt)

Zdroj: 
kosickespravy.sk