Priviezli tukanov

Zoologickej záhrade sa podarilo získať dva nové, mimoriadne atraktívne druhy. Návštevníci ich nenájdu v žiadnej inej zoo na Slovensku. 

Sú to tukan veľkozobý a nemenej charizmatický tukan pestrý. Z hľadiska európskeho chovu ide o veľmi cenné jedince, pretože nie sú príbuzné so žiadnym chovom EAZA (Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií).

„Naša zoo ich získala importom z Argentíny. Ide o mladé páry, od ktorých si v budúcnosti sľubujeme úspešnú reprodukciu. Tukany nájdete v zoologických záhradách veľmi zriedkavo, pretože ich chov je veľmi náročný,“ informovala zoologická záhrada na svojej webovej stránke.

Tukan veľkozobý je najznámejším a najväčším zástupcom tukanov. Fakticky je zosobnením predstáv o tukanovi, ktorých sa na svete vyskytuje 12 druhov. Každého človeka na prvý pohľad zaujme jeho impozantný zobák. Aj keď pôsobí veľmi masívne, je veľmi ľahký. Je totiž vyplnený kostným tkanivom vo forme malých trámikov. Zaberá až tretinu jeho tela. Spomedzi vtákov je jeho zobák v pomere k dĺžke tela najväčší. Vedci sa dlho zaoberali funkciou respektíve významom zobáka. Podľa posledných výskumov slúži na reguláciu teploty tela. Zaujímavý je a jeho akustický prejav, pripomína spev krkavca. Tukan veľkozobý obýva nížinné lesy a savany severnej a strednej časti Južnej Ameriky. Živí sa ovocím a hmyzom, tiež vajíčkami. Na tukany veľkozobé sa môžu návštevníci tešiť v krátkom čase v pavilóne exotária. Pre tukany veľkozobé vedie Európsky záchranný program (EEP) kráľovská ZOO Londýn.

Tukan pestrý je jedným z najmenších tukanov. Kým jeho príbuzný tukan veľkozobý dorastá do veľkosti 61 centimetrov, tukan pestrý meria najviac 48 centimetrov. Rozdiel je tiež z hľadiska biotopu, keď obýva horské a podhorské lesy, a to až do nadmorskej výšky 1500 metrov. Žije v Argentíne, južnej Brazílii a Paraguaji. Južnejšie sa nevyskytuje žiaden iný tukan. Je to veľmi teritoriálny druh. Podľa dostupných informácií tento druh nechová žiadna zoologická záhrada okrem juhoamerického kontinentu.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk