Turbulentné dni Jaroslava Polačeka

Ťažké dni má za sebou nezávislý kandidát Jaroslav Polaček. Škandál, aký sa ešte vo volebnom súboji v histórii neodohral, spustil 3.septembra Denník N. Informoval o trestnom oznámení sexuálneho zneužívania vlastného dieťaťa. Košické printové média sa začali záležitosťou zaoberať až po článku v spomenutom denníku, hoci informáciami disponovali už dlhšiu dobu. Neurobili tak ani potom, čo politický protivník a starosta mestskej časti Sever Marián Gaj „našiel“ na stole časť spisov a uverejnil ich ešte koncom augusta na svojej webovej stránke a zároveň požiadal o vysvetlenie kolegu z mestského zastupiteľstva o vyjadrenie.

Výzvu Mariána Gaja ešte koncom augusta zverejnil iba internetový denník kosicespravy.sk v plnom rozsahu bez redakčných zásahov. Napokon ho, na žiadosť kandidáta Jaroslava Polačeka, zo stránky odstránil. Politik nereagoval ani na žiadosť košických správ, aby sa vyjadril aj on.

Minulý týždeň vznikla stránka skutocnypolacek.com, ktorá obsahuje články s negatívnymi informáciami o pravicovom kandidátovi. Píše sa tam, že na Jaroslava Polačeka bolo podané trestné oznámenie v súvislosti s údajným sexuálnym zneužívaním, ktorého sa mal práve on dopustiť na synovi. Podať ho mala ešte v apríli jeho manželka, s ktorou sa rozvádza.

Podľa portálu skutocnypolacek.com Júlia Polačeková po „otcových stykoch so synom“ z januára 2018 spozorovala na dieťati zvláštne správanie. V trestnom oznámení okrem nepokojného spánku a ritualizovaného správanía sa pred spánkom píše aj o „výraznom záujme maloletého o genitálie a sexuálne podnety“.

„Podľa matky išlo o správanie, ktoré sa u syna nikdy predtým neobjavilo. Rovnako dodáva, že Jaroslav Polaček dovtedy nikdy netrávil s dieťaťom toľko času osamote. Bezprostredne vyhľadala odbornú pomoc a vo februári absolvovala so synom vyšetrenie u klinickej psychologičky v Prešove,“ uvádza sa na stránke skutocnypolacek.com. Po viacerých sedeniach vystavila stručnú správu v ktorej uviedla, že doporučuje pozastavenie kontaktov s otcom. Koncom marca manželka podala na okresnom súde v Prešove návrh na zákaz styku Jaroslava Polačeka s maloletým synom. Tento návrh bol zamietnutý. Jaroslav Polaček podľa vlastných slov syna nevidel viac ako rok.

Po prevalení celej kauzy bola oslovená aj prokuratúra.

„Vyšetrovateľ 15. mája začal trestné stíhanie pre zločin sexuálneho zneužívania. Stíhanie bolo začaté iba vo veci, teda nebolo nikomu vznesené obvinenie. Po vyšetrovaní 22. augusta predložil vyšetrovateľ prokurátorovi uznesenie o zastavení stíhania s tým, že skutok, pre ktorý je vedené, sa nestal. Uznesenie nie je právoplatné, pretože oznamovateľka ešte môže proti nemu podať sťažnosť. Dozorujúci prokurátor rozhodnutie vyšetrovateľa preskúma a rozhodne o ďalšom postupe,“ povedal pre denník KOŠICE:DNES hovorca prokuratúry v Košiciach Milan Filičko s tým, že zatiaľ nemá potvrdené ani doručenie uznesenia.

Jaroslav Polaček ešte v minulý pondelok zvolal brífing, kde uviedol, že považuje podanie trestného oznámenia zo strany jeho manželky i zverejnenie všetkých informácií za antikampaň, ktorá sa mala rozbehnúť na jeho úkor.

„Ide o veľa. V pozadí stoja ľudia napojení na mafiu a na stranu, ktorá dlhé roky v Košiciach i v kraji rozkrádala štátne a mestské podniky. Odkazom tejto kampane je, aby som sa stiahol z verejného života, odstúpil z kandidatúry na primátora a oni tak mohli naďalej pokračovať v rozkrádaní a netransparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi,“ obhajoval sa Jaroslav Polaček.

Ako uviedol denník Korzár, mrzí ho, že jeho oponenti mali pre naplnenie svojich cieľov zneužiť Polačekovu manželku, ktorú mali nahovoriť, aby podala vykonštruované trestné oznámenie.

„Nikdy som voči svojmu synovi nekonal tak, aby som mu ublížil. Som ochotný predložiť aj dôkazy. Podarilo sa mi získať znalecké posudky a ďalšie dôkazové materiály o tom, že neexistuje žiadna pochybnosť o tom, že by som mal niečo zlé svojmu synovi vykonať,“ povedal na brífingu a uviedol že je ochotný aj on sám podstúpiť akékoľvek vyšetrenie, ktoré by mohlo napomôcť k vyriešeniu situácie. Spomenul tiež, že sa podrobil aj detektoru lži.

„Prosím všetkých politických prívržencov, aby sme sa spolu stretli a každému jednému predložím dostatok dôkazov na to, aby dôvera medzi nami bola prehĺbená,“ povedal. Taktiež sa obhajoval, že v čase, keď ešte rokoval s politickými subjektami a po ohlásení kandidatúry 27.mája nebol informovaný a dozvedel sa to až 21. júna popoludní, keď bol v tejto veci vypovedať na polícii ako svedok.

Celé oznámenie videl podľa jeho slov až po zverejnení Mariánom Gajom.

„Z vyššie uvedeného je zrejmé, že nemohol o tomto trestnom oznámení informovať svojich partnerov v čase ohlásenia kandidatúry a ich podpory,“ uviedol pre denník Korzár spolupracovník Jaroslava Polačeka Marcel Gibóda. Doplnil, že Jaroslav Polaček ešte 24. júna oficiálne a úplne otvorene informoval v tejto veci všetkých partnerov, pričom mal následne absolvovať niekoľko stretnutí s predstaviteľmi strán za účelom vysvetlenia situácie. „Aj z dôvodu, že na rozvode sa so svojou manželkou dohodli, nepovažoval za potrebné tento fakt zverejňovať či medializovať, pretože to obaja považovali za výsostne intímnu rodinnú záležitosť. Rovnako vzhľadom na spoločnú dohodu manželov nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mali vyskytnúť aktuálne zverejnené komplikácie,“ povedal pre Korzár Marcel Gibóda.

Internetový portál kosickespravy.sk má informácie o prehlásení Jaroslava Polačeka z 23. júna, v ktorom na štyroch stranách chronologicky vysvetľuje stretávanie, resp. nemožnosť stretávania sa so synom, a tiež uvádza, že sa o trestnom oznámení dozvedel až 21.júna. Napokon toto vyjadrenie nezverejnil.

Píše v ňom okrem iného, že už počas výsluchu sa ho snažili osloviť novinári. „O 15:15 a 15:18 ešte počas výsluchu mám zmeškaný hovor od novinárov. O 15:39 dostávam e-mail, citujem: „Máme overenú informáciu, že Vaša manželka na Vás podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu sexuálneho zneužívania, ktorého obeťou mal byť Váš syn.“  - píše vo vyjadrení a zároveň dodáva, že o deň neskôr ho novinári na osobnom stretnutí informujú a naznačujú, že sú pod tlakom osoby, ktorá im overené informácie poskytla, a že ak citlivé informácie nezverenia, zverejní to iné médium. Čas na zverejnenie dostali do pondelka 25.júna. V tomto prehlásení sa neuvádza, že osloví politické strany a bude ich o aktuálnej situácii informovať, no prevalení škandálu uviedol, že ich o tom okamžite informoval.

Napokon sa o Jaroslavovi Polačekovi v júni nepísalo, nie je jasné prečo. Tri politické strany zareagovali až po prepuknutí škandálu začiatkom septembra a stiahli podporu v primátorských voľbách, aj keď podľa slov Marcela Gibódu im to mal oznámiť 24.júna.

Hnutie OĽaNO, Sme rodina - Boris Kollár a strana Zmena zdola svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že medializované podozrenia podľa nich dostatočne nevysvetlil.

„To, že Jaroslav Polaček nám pri rokovaniach nepovedal o závažnej veci, akou je vedenie trestného oznámenia proti jeho osobe, považujeme za neprijateľné," uviedol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. Podporu nestratil u strán SaS a KDH.

Júlia Polačeková popiera zapojenie do politického boja a vylúčila že by bolo jej podanie súčasťou politického boja. „Mojím osobným záujmom matky je výhradne chrániť bezpečie môjho syna,“ uviedla Denníku N. Odmietla komentovať, či bola ona sama obeťou násilia svojho manžela. V trestnej veci ju zastupuje advokát Ivan Vanko, ktorý je švagrom košického exprimátora a exžupana Zdenka Trebuľa a v minulosti bol miestnym poslancom za Smer na Sídlisku KVP. Pre Denník N sa vyjadril, že bol nezávislým poslancom na kandidátke Smeru ešte pred ôsmimi rokmi.

„Nikdy som nebol členom Smeru, pätnásty rok som advokátom po vyše 27-ročnom pôsobení na prokuratúre. Nemám so súčasnou politickou predvolebnou situáciou nič spoločné, pána Polačeka som nikdy nestretol, zastupujem jeho manželku ako poškodenú v trestnom konaní. To je všetko,“ povedal pre Denník N. Postihnutá osoba si vyberá advokáta sama, prečo si vybrala práve advokáta Ivana Vanka nie je známe, no ťažko je polemizovať o tom, že by na to bola prinútená kvôli politickým hrám.

Za Jaroslavom Polačekom stoja stále košickí aktivisti Henrich Burdiga, Ladislav Lörinc, Ladislav Strojný, Karol Labaš, Ladislav Rovinský a Dominik Karaffa, ktorí si želajú rýchle a dôsledné vyšetrovanie celého prípadu bez politických vplyvov.

Karol Labaš naznačil, že za vznikom kauzy môže byť strana Smer. „Rukopis autorov veľmi pripomína podlé spôsoby Smeru - načasovanie k voľbám, zacielenie na favorita, dôsledná anonymita a iné,“ myslí si zástupca aktivistov.

Takéto obvinenia zásadne odmieta súčasný námestník primátora Martin Petruško, ktorý je tiež kandidátom na pozíciu primátora. Ten vníma celú situáciu podľa vlastných slov ako nešťastnú. Vysvetľuje to tým, že deti a iní rodinní príslušníci politikov by nemali byť nikdy politikou traumatizovaní. „Moja kampaň na primátora je založená na ústretovosti, slušnosti a konštruktívnosti, pretože tento spôsob politiky považujem za správny. Som presvedčený o tom, že takýto prístup očakáva od politikov aj verejnosť. Od koaličných aj opozičných,“ doplnil kandidát Smeru pre denník Korzár.

Jaroslav Polaček 6. septembra ukázal znalecký posudok, na základe ktorého vyšetrovateľ koncom augusta zastavil trestné stíhanie pre podozrenie, že sexuálne zneužíval svojho syna. 

Polaček nebol obvinený, trestné stíhanie bolo po trestnom oznámení jeho manželky, s ktorou sa rozvádza, vedené vo veci. Uznesenie vyšetrovateľa ešte nie je právoplatné, lebo Júlia Polačeková proti nemu podala sťažnosť.

Podľa záverov znalkyne z psychológie Polačekov štvorročný syn má normálny vývin dieťaťa.

„Z psychologického hľadiska sa na maloletom neprejavujú žiadne stopy po fyzickom, psychickom či sexuálnom násilí," napísala s tým, že nie je potrebné skúmanie dieťaťa iným odborníkom. 

Podľa denníka KOŠICE:DNES poslanec mesta, mestskej časti a župy predložil aj výsledky detektora lži, ktorý absolvoval z vlastnej iniciatívy. Vyšetrenie polygrafom ukázalo, že pri odpovediach na štyri otázky, v ktorých poprel, že by sa syna dotýkal za účelom svojho sexuálneho uspokojenia, alebo ho inak zneužíval, neklame.

„Nebol som na detektore preto, aby som jeho výsledky ukazoval pred reflektormi kamier, ale preto, že sa útokom organizovanej skupiny ľudí, ktorí o mne vytvárajú nepravdivý obraz, že si nezaslúžim podporu ľudí, neviem inak brániť," povedal na tlačovej besede.

Súčasťou vyšetrenia boli aj otázky, či Jaroslav Polaček týra svoju manželku. Aj touto časťou detektora lži politik prešiel. Rozšírenie testu vysvetlil tým, že ho v pondelok z utajeného čísla telefonicky kontaktovala neznáma osoba s tým, že ak sa nevzdá kandidatúry, budú o ňom zverejnené aj takéto informácie.

Denník KOŠICE:DNES uviedol rozhovor o vyšetrení na prístroji, so spoločníkom a konateľom košickej firmy Argo-A Security EU Martinom Medveckým, ktorý testoval aj kandidáta na primátora Košíc Jaroslava Polačeka.

Podľa neho bolo vykonané štandardne podľa prísnych pravidiel. Týkalo sa témy - sexuálne zneužívanie syna. Vyšetrenie ukázalo, že subjekt v daných otázkach neklamal. Otázky podľa denníka KOŠICE:DNES zostavoval polygrafológ na základe zadanej témy od objednávateľa vyšetrenia a subjekt bol s otázkami oboznámený, čo je štandardná prax. Cieľom je získať reakcie, ktoré nesúvisia s momentom prekvapenia, s pocitom zahanbenia. Na otázku denníka, či sa dá prístroj oklamať, odpovedal odborník, že nedá.

Podľa odborníčky, polygrafologičky a súdnej znalkyne Eleny Fortis veľa záleží aj od toho, ako človek sedí na stoličke, ako má položené dlane a či sú testové otázky formulované správne. Pre internetový portál aktuality.sk uviedla vyšetrením pomocou polygrafu nie je možné tvrdiť, či vyšetrovaná osoba klame. Pri zaznamenávaní fyziologických údajov polygrafom ide o psychofyziologické overenie pravdovravnosti osoby, ktorá vypovedá o svojich vlastných činoch.

„Polygraf zaznamenáva fyziológiu, presné údaje v presnom čase a polygrafológ na základe ich vyhodnotenia a behaviorálnej analýzy usúdi, či testovaná osoba vykazuje znaky klamlivého správania,“ uviedla odborníčka pre internetový portál a doplnila, že jedno testovanie sa týka jedného obsahu, jednej kauzy, jedného činu.

V aktuálnom prípade Jaroslava Polačeka, o ktorom informujú košické média, sa však podľa úvahy portálu kosicednes.sk riešili až dve kauzy, jedna sa týkala zneužívania syna, druhá možného týrania manželky.

Podľa Eleny Fortis negatívne môže výsledok testu ovplyvniť aj používanie iných než profesionálne vyrobených kresiel a stoličiek. Negatívne ovplyvňuje výsledok testu neprofesionálna formulácia otázok a vyjadrovanie sa polygrafológa v záveroch k osobnostným charakteristikám vyšetrovanej osoby bez príslušného vzdelania.

Použitie polygrafu podľa jej vyjadrenia pre aktuality.sk, pokiaľ sú predložené samostatne, v izolovanej forme, nie sú dôkazným prostriedkom pred súdom v Slovenskej republike.

„Táto aktuálna zákonná úprava neznamená, že polygraf nie je relevantne použiteľný pri previerke vierohodnosti výpovede navrhovanej osoby v trestnom konaní aj civilnom konaní. Ako súdny znalec v odvetví Klinická psychológia dospelých a Klinická psychológia detí dostávam od zadávateľa – orgánov činných v trestnom konaní – otázku, či sú prednesy a výpovede svedka, poškodeného, resp. obvineného vierohodné. Aj v civilných konaniach pred súdom zaujíma súd, či sú prednesy účastníkov konania pred súdom úprimné a pravdivé,“ uviedla odborníčka.

Znamená to teda, že Jaroslav Polaček urobil iba gesto pre novinárov, nakoľko o to môžu požiadať iba orgány činné v trestnom konaní.

Stále sú však nezodpovedané viaceré otázky: Prečo napriek vyjadreniam Jaroslava Polačeka, že o tom informoval aj tri politické subjekty okamžite po zistení o jeho trestnom oznámení, vzdali jeho podporu až po prevalení škandálu, keď ich o tom mal informovať ešte v júni? S ktorými novinármi sa stretol v júni, keď ho oslovili a žiadali od neho vyjadrenie? Nahovoril alebo prikázal niekto Júlii Polačekovej, aby si vybrala za advokáta Ivana Vanka, keď sa hovorí o mafii? Prečo sa na polygrafe riešili dve kauzy, teda obťažovanie syna a týranie manželky, keď podľa odborníčky sa má testovanie týkať iba jedného činu?   

Poznámka: Portál kosickespravy.sk ako prvý uverejnil iba otvorenú výzvu starostu Mariána Gaja, ktorá bola na žiadosť Jaroslava Polačeka alebo jeho ľudí z volebného štábu z webu stiahnutá. Termín na to mal dvanásť hodín. Nemal bližšie vedomosti o trestných oznámeniach a rozvodovom konaní kandidáta. Nezúčastnil sa preto aj následnej kampane a zhrnul iba už zverejnené údaje z dostupných zdrojov.

(kjp)

Zdroj: 
kosickespravy.sk