Vznikla komunitná záhrada

Na pomedzí sídliska a dediny Ťahanovce postupne vzniká projekt Ťahanovskej záhrady. 

Autorom je študent Sokratovho inštitútu Juraj Mazák, ktorý týmto mikroprojektom chce pomôcť miestnej komunite v blízkosti jedného z najhustejšie zastavaných a obývaných sídlisk na Slovensku. Na súkromnom pozemku pri rekonštruovanom rodinnom dome ponúka možnosť zasadiť si vlastné paradajky, opekať alebo len tak z tieňa sledovať deti pri hre.

„Ťahanovská záhrada zahŕňa komunitný priestor pre stretnutie generácií v záhradnom prostredí v blízkosti ich domovov. Cieľom je umožniť mladým rodinám zo sídliska tráviť voľný čas vonku v záhrade a osamelým seniorom zasa nájsť často chýbajúci ľudský kontakt. Generácie i jednotlivci si môžu nájsť k sebe cestu vďaka spoločne strávenému času pri záhradkárčení, rozhovoroch, remeselníckych prácach, grilovaní alebo nerušenom leňošení v tráve,“ informoval Juraj Mazák.

K dispozícii je pozemok i náradie pre drobné poľnohospodárske aktivity, voľná trávnatá plocha, ohnisko, pieskovisko a tiež interiérové zázemie v podobe plne vybavenej kuchyne a kúpeľne.

„Najčastejšími návštevníkmi sú rodiny s deťmi, ktoré ešte nenavštevujú materskú školu alebo sú vzdelávané v domácom prostredí. Poskytujeme im oceňovaný priestor pre kontakt s rovesníkmi, budovanie vzťahov v komunite a možnosť neformálne sa vzdelávať v podnetnom prostredí. Mali sme ukážku práce s drevom, počas ktorej si deti vlastnými rukami za pomoci stolára Dominika vyrobili domček pre chrobáčikov, takzvaný hmyzí hotel. Dlhodobo najobľúbenejšou „hračkou“ je veľká kopa hliny, kde sa menší i väčší radi zabavia so stavebnými mechanizmami, rozličnými rúrami a detským náradím. Odvážnym deťom ponúkame podzemný betónový bunker, kde sa môžu skryť pred dospelými i slnečnou páľavou. Aktívni záujemcovia o BIO produkty si v zadnej časti pozemku vyhradili drobné políčka a pestujú rozličnú zeleninu pre vlastnú spotrebu. Počas leta by sme chceli upraviť ďalšie dostupné plochy pre posedenie rodičov v blízkosti plôch pre deti a s prichádzajúcou jeseňou zasadiť viacero stromov, ktoré by nám v budúcom roku poskytli tieň a neskôr aj chutné pohostenie,“ dodal Juraj Mazák.

Komunitná záhrada sa nachádza na Ťahanovskej 74. Ľudia sa môžu bezplatne zúčastniť niektorej z poriadaných aktivít alebo si aj dohodnúť termín na vlastnú grilovačku či rodinnú udalosť.

(fek, jm)

Zdroj: 
kosickespravy.sk