Zavádzal už pred ôsmimi rokmi

Spoločnosť Siemens v roku 2010 zvažovala podanie oznámenia o podozrení zo spáchania trestného činu ohovárania, alebo poškodzovania cudzích práv či šírenia poplašnej správy, ktorých sa svojimi vyhláseniami o údajnom počte poškodených palubných jednotiek mal dopustiť vtedajší zástupca Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček.

V danom roku štartoval elektronický mýtny systém, s ktorým mnohí dopravcovia nesúhlasili. Do nákladných automobilov boli zavedené palubné jednotky, a tie mali za úlohu monitorovať trasu vozidiel na spoplatnených úsekoch ciest a komunikácii.

Štart projektu síce nebol úplne hladký, no vtedajší hovorca Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska uviedol novinárom, že na základe prieskumu medzi dopravcami je v mýtnom systéme zaregistrovaných vyše 20-tisíc reklamácií na funkčnosť palubných jednotiek.

Voči jeho slovám sa vtedy pre viaceré médiá, ako aj pre webnoviny, vyjadril generálny riaditeľ spoločnosti SkyToll Matej Okáli.

„Z 98-tisíc palubných jednotiek, vydaných doteraz pre vozidlá zaregistrované do mýtneho systému, je funkčných vyše 99 percent,“ vyjadril sa vtedy novinárom Matej Okáli.

Potvrdil, že prevádzkovateľ mýta eviduje 1 370 hlásení o palubných jednotkách, z čoho 367 sa týka ich nefunkčnosti.

„Elektronický mýtny systém je plne funkčný. Do dnešného dňa sa na mýtnych transakciách vyzbieralo už viac ako 2,5 milióna eur a prejazdilo sa viac ako 15 miliónov kilometrov na spoplatnených úsekoch ciest a komunikácií,“ konštatoval pred ôsmimi rokmi Matej Okáli a pokračoval vo vysvetlení: „Pán Polaček sa odvoláva na takzvaný servis desk (SD) číslo, ktoré dostávajú dopravcovia, keď volajú na naše call centrum. Urobil zavádzajúci záver o 20-tisíc nefunkčných palubných jednotiek v systéme. SD číslo sa týka akýchkoľvek volaní od založenia spoločnosti (začiatkom roka 2009), nie na call centrum, ale na centrálny dispečing. Volajú tam nielen zákazníci, ale aj zamestnanci SkyToll-u a jeho dodávatelia.“

Riaditeľ mýtnych projektov spoločnosti Siemens Karl Strasser vtedy pre média uviedol, že spoločnosť veľmi vážne posudzuje technické problémy a bude pracovať na ich odstránení. Počet chybných palubných jednotiek podľa neho predstavuje 0,3 percenta z celkového množstva vydaných prístrojov. Siemens je dodávateľom palubných jednotiek pre slovenský mýtny systém, cena jedného zariadenia dosahuje okolo tristo eur. Dopravcovia museli pri registrácii na mýto zaplatiť za vydanie prístroja vratnú zálohu 50 eur ako aj poplatok 1 euro.

Spoločnosť Siemens vtedy taktiež dementovala vyjadrenia Jaroslava Polačeka z Únie autodopravcov Slovenska o nefunkčnosti až 20-tiež satelitných palubných jednotiek.

„Tieto výroky výrazne poškodzujú aj dobré meno spoločnosti Siemens, ktorá je dodávateľom jednotiek. V prípade, že ktokoľvek bude pokračovať v šírení takýchto klamlivých a poplašných informácií, spoločnosť Siemens bude zvažovať právne kroky na ochranu svojho dobrého mena na Slovensku a v zahraničí," uviedol vo vyhlásení pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák.

(kjp)

Zdroj: 
kosickespravy.sk