Znojmo - malebná perla južnej Moravy

ZNOJMO – Na Morave je množstvo nádherných miest a prírodných zákutí, a Znojmo je určite mestom, ktoré stojí za návštevu. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži.

Znojmo, ktoré väčšina z nás pozná len vďaka skvelým uhorkám, som navštívila prvý krát a dopredu som absolútne netušila, čo môžem od tohto mesta očakávať. Už prvé stretnutie s ním ma však presvedčilo, že prívlastok – perla Južnej Moravy si skutočne zaslúži. Leží pri malebnej rieke Dyje a síce neveľké, len 35 tisícové mestečko, vás prekvapí na každom kroku. Prekvapujúca je už samotná cesta. Do Znojma sme totiž išli z Bratislavy cez Rakúsko a túto trasu môžem len vrelo odporúčať. Za necelé 2 hodiny sme boli na mieste.

Námestia, námestíčka a rotunda

Pôvodne som chcela dať Znojmu aj prívlastok – mesto námestí. Ale to by som mu krivdila. Návštevníkom totiž ponúka omnoho viac. Malé čarovné námestia ma však skutočne uchvátili. Milovníci histórie a historických centier si tu totiž prídu na svoje. V historickom centre sa môžete celý deň túlať spletitými historickými uličkami a vždy prídete na niektoré z ôsmych námestí. A na každom je čo objavovať. Či už nádherné kostoly, historické budovy so zaujímavou históriou, a určite objavíte i tradičný pohľad na Radničnú vežu, ktorú keď správne nafotíte cez výklad rohového obchodu, zistíte, prečo sa Znojmu vraví: „Znojmo, vidím ťa dvojmo.“ Zbytočne sa budem rozpisovať o každom jednom námestí a každej jednej pamiatke. Je ich tak veľa, že najlepšie návštevník urobí, ak prehliadku absolvuje so skutočne fundovanými sprievodcami zo „Znojemskej besedy.“ Ak však máte radi prechádzky „na vlastnú päsť,“ všímajte si informačné tabule a dobrým informačným bodom sú i vložené medené značky rotundy v dlažbe. Ak sa ich budete držať, tak vás dovedú k jednej z najvzácnejších pamiatok v meste. Rotunda sv. Kataríny bola súčasťou románskeho kniežacieho hradu, postavená na konci 11. Storočia. Unikátna je svojimi freskami, ktoré zobrazujú život Přemyslovcov. Tieto fresky sú také vzácne, že vstúpiť do rotundy môžu maximálne 10 návštevníci na 30 minút. I keď sa vám to nepodarí, už len pohľad na ňu vás ohromí, tak ako i Znojemský hrad. V letnej sezóne premáva po Znojme i turistický vláčik, ktorý má zastávky pri najvýznamnejších znojemských pamiatkach.

Pod Znojmom

Čo ma snáď najviac nadchlo, je Znojemské podzemie. Do podzemia vstúpite so Slepičího námestia (v stredoveku bol na ňom trh so živými zvieratami a na prianie zákazníkov, tam priamo podrezávali sliepky). Málokto by tušil, že pod mestom sa nachádza ešte jedno tajné mesto. Podzemie môžete absolvovať niekoľkými trasami. My sme si vybrali klasickú, ktorá trvá hodinu a so sprievodcom objavíte najväčšie tajomstvá podzemného mesta. Trasa je nenáročná, dlhá necelý kilometer a my sme žasli nad neuveriteľnou drinou baníkov, ktorí začali v 13. storočí raziť v tvrdej žule chodby a chodbičky. Dokonca je tu i niekoľko studní. Ich ťažká práca však nebola márna. Počas rôznych vojen sa práve do podzemia ukrývali Znojemčania, skladovali v ňom víno, potraviny a dômyselné komíny zabezpečovali prísun čerstvého vzduchu. Samozrejme nie vždy slúžili spletité uličky len na úkryt, ale majú i svoju temnejšiu stránku. Nachádzalo sa tu i väzenie a mučiareň. Veľmi realisticky je táto éra v podzemí znázornená. Celé podzemie má štyri poschodia a dokopy je tu 27 kilometrov chodieb. Celý rok je tu konštantná teplota 13 stupňov. Milovníci adrenalínu si tiež prídu v podzemí na svoje. Môžu ho objavovať na dvoch adrenalínových trasách. Tie sú však omnoho náročnejšie. Vyzbroja vás „čelovkami“, gumákmi, a takto vystrojení sa budete niekde i plaziť, prekonávať úzke tmavé priechody a tiež bojovať s vlastným strachom....

Víno, pivo a Vínobus

Keď sa povie Južná Morava, tak je jasné, že každý znalec vína vie o čo ide. A okolie Znojma je vyhlásené svojimi vinicami. Tradícia vinárstiev, typických moravských sklípkov, je to čo už mnoho rokov milovníkov dobrého vína, dobrej gastronómie a srdečných ľudí, láka. I my sme navštívili malé Vinárstvo Trávniček&Kořínek v blízkej dedinke Hnanice a naše očakávania boli nadmieru splnené. Pri temperamentnej cimbalovej hudbe sme ochutnali typické moravské vína a ani naše chuťové bunky neostali sklamané. Pohostinnosť, dobré jedlo a dobré víno. To všetko k Znojemsku patrí. Práve 8. mája začína v Znojme festival vína, na ktorom sa budú prezentovať lokálni vinohradníci. Ale víno môžete počas leta spoznávať aj s tzv. Vinobusom. Ten vás prevezie po najznámejších vinárstvách, a vy si budete môcť dožičiť pravú moravskú degustáciu. A aby sme nezabudli, k Znojmu patrí i dobré pivo. Pivo sa v Znojme varí niekoľko storočí a všetko o jeho histórií sa dozviete v novootvorenom múzeu Piva, umiestnenom v starom Pivovare.

Najmenší a najmladší národný park

I okolie Znojma si zaslúži pozornosť. Nad malebným údolím rieky Dyje sa nachádza najmenší a najmladší český národný park Podyjí. Leží medzi mestom Znojmo a Vranov nad Dyjí. Nám sa podarilo navštíviť len malú časť parku, tzv. Kraví horu pri Znojme. Nachádzajú sa tu vzácne vresovištia s endemickou Jarabinou vtáčou. Územie Národného parku bol počas socializmu súčasťou hraničného pásma s Rakúskom a preto bol doňho vstup verejnosti zakázaný.  Až V roku 1991 sa časť tohto územia s rozlohou 63 km² stala Národným parkom. V roku 2000 vyhlásilo Rakúsko Národný park Thayatal, ktorý priamo susedí s NP Podyjí a vytvoril sa tak chránený celok na hraniciach dvoch štátov. Práve z Kravej hory sa nám naskytol úžasný výhľad na mesto, ktoré už navždy ostane zapísané v našich srdciach. Samozrejme, návštevu Znojma každému odporúčame. A ozaj, boli aj skvelé, chutné, originálne uhorky...

(em)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk