Zoo bez tamarínov

Zoologická záhrada po takmer 17 rokoch ukončila chov tamarína pinčieho. Tri samičky, matku a dve odrastené mláďatá previezla do ZŠ a MŠ Maximiliána Hella v Banskej Štiavnici, kde budú na ich chov naďalej dohliadať. 

Dôvodom ukončenia chovu je príliš početné zastúpenie chovnej línie v európskych zoologických záhradách.

„K tomuto riešeniu sme pristúpili po konzultácii a so súhlasom koordinátorky,“ informovala na webovej stránke zoologická záhrada, ktorá začala chovať tamaríny pinčie v decembri 2001.

Najskôr získala takmer dvojročného samca zo ZOO Ústí nad Labem. O niekoľko dní neskôr prišla približne rovnako stará samica zo ZOO Olomouc. Prvé mláďatá sa narodili v roku 2004.

„Počas celej histórie chovu sme odchovali 13 mláďat týchto pazúrikatých opičiek. V roku 2016 uhynul sedemnásťročný chovný samec. Koordinátorka chovu a záchranného programu pre tamaríny pinčie nám pre príliš početné zastúpenie našej línie neodporučila pokračovať v reprodukcii našej skupiny,“ uviedla zoologická záhrada.

Tamarín pinčí sa vyskytuje v severovýchodnej Kolumbii medzi riekami Rio Atrato a Rio Cauca. Obvykle vytvára rodinné skupiny troch až deviatich jedincov. Tvorí ich dominantný rodičovský pár a niekoľko podriadených jedincov, mláďat z predchádzajúcich rokov.

Tamarín pinčí patrí medzi kriticky ohrozené druhy. V rokoch 2008 až 2010 bol zaradený medzi 25 najohrozenejších primátov sveta. Príčinou tejto situácie je najmä ničenie pralesov, ale aj ilegálny odchyt.

„V budúcnosti plánujeme chov týchto malých primátov obnoviť. Budeme čakať na rozhodnutie koordinátorky a na skupinu, ktorú by sme mohli aj rozmnožovať,“ doplnila vo vyhlásení zoologická záhrada.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk