Blížia sa Dni Ukrajiny

Košice budú od utorka 19. do štvrtka 28. apríla ukrajinské. Po minuloročnom pilotnom ročníku organizujú Mesto Košice, K13 Košické kultúrne centrá, Združenie Feman s ďalšími partnermi Dni Ukrajiny, ktoré prinesú pestrú zmes kultúrno-spoločenských podujatí, ale aj druhý ročník Slovensko-ukrajinského fóra zameraného na ekonomiku.  Väčšina podujatí bude prebiehať v Kasárňach/Kulturparku, ale aj v mestských častiach a v Kunsthalle/Hale umenia.  

„Dni Ukrajiny majú mnoho významov. Ukrajina nie je len našim susedom, ale je nám aj ľudsky veľmi blízka.  Stále žije svojimi problémami, pretrvávajúcim vojnovým konfliktom na východe,  ale aj stále sa nezlepšujúcim podnikateľským prostredím. Z tohto pohľadu sú Dni Ukrajiny v Košiciach platformou pre konkrétnu pomoc Ukrajine, ktorá je v ekonomickej oblasti prospešná aj pre Košice a Slovensko,“ hovorí o podujatí primátor Richard Raši. Už vlaňajší pilotný ročník podľa jeho slov priniesol konkrétne výsledky v ekonomickej oblasti, keď sa v Košiciach etablovali dve ukrajinské firmy z oblasti IT technológií a rysuje sa aj investícia v oblasti strojárstva. „Verím, že táto tradícia sa bude rozvíjať aj do budúcnosti,“ dodáva primátor Košíc. 

Podľa riaditeľa Združenia Feman Eduarda Buraša je hlavným cieľom Dní Ukrajiny v Košiciach bližšie spoznanie kultúry, módy, dizajnu, umenia a života za našou východnou hranicou. „Pestrý program zahŕňa kultúrny program a vystúpenia ukrajinských súborov moderného tanca, súborov prezentujúcich národné tradície na Ukrajine, ukrajinskú módu a dizajn, výstavy, diskusie, koncerty, workshopy, tanečné vystúpenia či kultúrno-spoločenské akcie a investičné Slovensko-ukrajinské fórum,“ dodáva Buraš. Počas desaťdňového podujatia príde do Košíc 350 účinkujúcich z ukrajinských miest Kyjeva, Zaporožia, Krivého Rohu, Ivano-Frankovska, Užhorodu a Ľvova. V spolupráci so Zväzom Rusínov-Ukrajincov Slovenska organizátori pripravili aj programy súborov reprezentujúcich kultúrny život tejto národnostnej menšiny na Slovensku.  „Kultúrno-spoločenské programy a pracovné workshopy  budú venované tvorivým dielňam zameraným na grafiku, tanec, umenie, súčasnú ukrajinskú módu a dizajn mladých, ako aj na cestovný ruch, šport, gastronómiu a   minerálny vody,“ približuje Buraš program podujatia. Novinkou je prezentácia ukrajinskej gastronómie Budú ju reprezentovať štyri druhy boršču, ktorý budú môcť návštevníci aj ochutnať. "Snahou je prezentovať vzdialenejšie oblasti  Ukrajiny, hlavne jej strednej a juhovýchodnej časti, Chceme, aby si Košičania aj v týchto stále ťažkých chvíľach pre Ukrajinu uvedomili, že ide o krajinu, ktorá je naším susedom, krajinu, kde žijú naši priatelia, kde je úžasná, vyspelá a bohatá história a kultúrna činnosť, ako aj záujem o spoluprácu a obojstrannú výmenu medzi kultúrnymi inštitúciami a podnikateľskými subjektmi, " dodáva Buraš.

Dni Ukrajiny začnú v utorok 19. apríla  v Kasárňach/Kulturparku vernisážou fotodokumentačnej výstavy Vojna za MIER organizovanej Slovensko- ukrajinským centrom partnerstva a následným diskusným fórom Café Európa o aktuálnej situácii na Ukrajine, ktoré je organizované v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku, Slovenským syndikátom novinárov a PressKlubom v Užhorode.

Záverečné tri dni budú patriť Slovensko-ukrajinskému fóru 2016, ktorého nosnými témami sú: Priemyselné parky, Energetika, Budúcnosť slovensko-ukrajinských vzťahov, Príležitosti pre obchodovanie a  Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Ukrajinou (DCFTA). Hlavnými partnermi fóra sú Americká obchodná komora v SR, Slovenská obchodná a priemyselná komora a Slovensko-ukrajinská obchodná komora. Ako uviedol Martin Mudrák z košickej kancelárie Americkej obchodnej komory, o fórum je veľký záujem nielen medzi podnikateľmi, ale aj zástupcami diplomatických misií zastúpených na Slovensku. „Potvrdzuje sa, že Košice sa vďaka tomuto fóru môžu stať a stávajú vstupnou bránou pre Ukrajinu nielen na Slovensko, ale aj do Európskej únie,“ dodal Buraš.

Význam druhého ročníka košických Dní Ukrajiny podčiarkuje aj to, že okrem primátora Richarda Rašiho má nad nimi záštitu prostredníctvom slovenského ministerstva zahraničných vecí a európskych  záležitostí aj Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie, ktoré začína v júli a končí v decembri tohto roka.

PROGRAM DNÍ UKRAJINY 2016:

19. apríl 2016

15:00 Výstava: „Umelecké sklo, grafika…..“ a vernisáž výstavy „Vojna za mier“ – Kasárne/Kulturpark

16:30 – Otvorenie Dní Ukrajiny – vernisáž výstavy „Vojna za mier“ – Kasárne/Kulturpark

17:30 - „Diskusné fórum Europa Caffe“ - aktuálna situácia na Ukrajine - Kasárne/Kulturpark

20. apríl 2016

16:00 Súbor „Garmonija“, Krivý roh (Ukrajina) – Mestská časť Dargovských hrdinov

17:00 – vernisáž výstavy „Umelecké sklo, Batik“ - Kasárne/Kulturpark

19:00 Súbor „Garmonija“, Krivý roh (Ukrajina) – 1. Výročie leteckej linky Košice – Kyjev – Košice - Kasárne/Kulturpark

21. apríl 2016

10:00 Súbor „Garmonija“, Krivý roh (Ukrajina) – CVČ Orgovánova

22. apríl 2016

17:00 „Zaorávanie“ – program súboru „Karpaťanin“ z Prešova k 55. výročiu vzniku - Kasárne/Kulturpark

23. apríl 2016

14:00 „Ukrajinský BORŠČ“ - príprava, recepty, degustácia, ochutnávka -  1. deň – „Čalamada“ , hudobná skupina Vinohradovo (Ukrajina)

17:00 „Ctíme si významné osobnosti našich dejín“ - slávnostný program pri príležitosti 160. výročia narodenia a 100. výročia smrti ukrajinského básnika, filozofa  Ivana Franka – Ukrajinský národný zbor Karpaty z Košíc, Kapela banduristov mesta Ivano-Frankivsk (Ukrajina) a Ženské trio z Rešova – Kasárne/Kulturpark

24. apríl 2016

11:00 „Vitajte v Košiciach - 1“ - pozvánka ukrajinských súborov a kolektívov – Zoologická záhrada Košice

14:00 „Ukrajinský BORŠČ“ - príprava, recepty, degustácia, ochutnávka -  2. deň – „Čalamada“ , hudobná skupina Vinohradovo (Ukrajina) - Kasárne/Kulturpark

17:00 - „Vitajte v Košiciach - 2“ - pozvánka ukrajinských súborov a kolektívov – Kasárne/Kulturpark

25. apríl 2016

9:00 Súbor Yuona, Suzirija,  Zaporožie (Ukrajina) – CVČ Orgovánova

9:00 Súbory Slnečné svetlo, Charkov a Suzirija, Zaporožie (Ukrajina) – Kasárne/Kulturpark

17:00 Súbor Suzirija, Zaporožie (Ukrajina) – MČ Košice – Sídlisko – Ťahanovce

26. – 28. apríl 2016

9:00 - 19:00 Slovensko – ukrajinské fórum – Kasárne/Kulturpark

28. apríl 2016

18:00 „Záverečný program Dni Ukrajiny 2016“ – Kunsthalle/Hala Umenia  

Podrobnejšie informácie na www.dniukrajiny.sk

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk