Boli sme v EP v Štrasburgu

ŠTRASBURG – Vystúpenie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona o budúcnosti Európy a Európskej únie sa očakávalo s veľkým záujmom. My sme sa však pozreli aj na zákulisie tohto dôležitého prejavu. Ako to v Európskom parlamente v utorok (17.4.) pri jeho návšteve vyzeralo 

Francúzsky prezident pred europoslancami vyzval na jednotu EÚ a spoločný boj za ideály. Spresnil, že svoje vízie zakladá na dvoch základných presvedčeniach: na dôležitosti demokracie a na budovaní európskej zvrchovanosti, vďaka ktorej EÚ dokáže odpovedať na očakávania občanov.  „Egoizmy prevažujú nad tým čo nás spája. Tiež sme fascinovaní neliberálnosťou a sú tu aj geopolitické hrozby v podobe konfliktov na Blízkom východe či v regióne Sahelu,"  hovoril Macron, podľa ktorého mnoho Európanov v súčasnosti vzhliada k autoritárskym režimom.
Macron pripomenul, že Európa musí čeliť novým výzvam, ako sú digitalizácia a klimatická zmena, ktorá podkopáva základy našej priemyselnej spoločnosti.

Prísne bezpečnostné opatrenia
 

I keď je Emanuel Macron pomerne obľúbeným francúzskym prezidentom, i on má svojich neprajníkov. Na niektorých múroch v meste sa objavili jeho karikatúry so zosmiešňujúcimi textami. Aj bezpečnostné opatrenia boli nesmierne prísne. Okolo celého Európskeho parlamentu bolo množstvo policajtov aj vojakov. Snajperi boli aj na strechách. V čase od 8,00 do 10,00 a od 13,30 do 15,30 bola odstavená električková doprava v blízkosti parlamentu. Každého návštevníka, novinára a poslanca, kontrolovali pri vstupe mimoriadne dôsledne. „Za 3 a pol roka, som takéto prísne kontroly nezažil,“ vyjadril sa europoslanec Richard Sulík. I kvôli sprísneným kontrolám, prezident Macron vystúpil s vyše 20 minútovým meškaním a to už boli mnohí poslanci netrpezliví. Samotný prejav však hodnotia pomerne pozitívne, ale majú aj výhrady. Konkrétne R. Sulík nám na margo Macronového prejavu povedal: „Najnebezpečnejšie sú predstavy Emanuela Macrona v oblasti migrantov. Tam sa dožaduje Európskej zvrchovanosti, aby mohlo dôjsť k spoločnej azylovej politike a k presídľovaniu. Prílev migrantov z arabského sveta považujem za ohrozenie našej kultúry, stačí sa pozrieť napríklad na Francúzsko a bude mimoriadne dôležité sa tomu ubrániť. EÚ bude v tejto oblasti svojou povestnou bruselskou salámovou metódou tlak na členské krajiny zvyšovať. Emanuel Macron vie aj celkom pobaviť. Povedal, že je potrebné sa odkloniť od národných egoizmov. To hovorí človek, ktorý aktuálne pretláča smernicu o vyslaných zamestnancoch, aby náhodou tí východoeurópski zamestnanci nekonkurovali francúzskym. Tiež to hovorí  prezident krajiny, ktorá roky rokúce blokuje zmysluplné reformy v oblasti agrodotácií a krajiny, ktorá kvôli národným egoizmom blokuje zlúčenie dvoch sídiel Europarlamentu, čo by ušetrilo 100 miliónov eur ročne.“

Po prejave, nasledovali otázky poslancov. A Macron neostal nič dlžný svojej povesti zdĺhavého rečníka. „Skoro nás unudil k smrti. Na poslednú otázku odpovedal viac ako 27 minút a to už niektorí poslanci kričali stop,“ dodáva R. Sulík.

(em)

Foto: R.S.

Zdroj: 
kosickespravy.sk