Detská železnica vyráža do ulíc

Detská železnica vyráža do ulíc a žiada vás o pomoc. Od 19. novembra 2018 až do konca novembra môžete v košických nákupných centrách, na autobusovej a železničnej stanici stretnúť mladých železničiarov z Košickej detskej historickej železnice a finančne prispieť  do pokladničky na kúpu nových vozňov. Od 26. novembra zas môžete bezplatne zahlasovať za projekt detskej železnice a podporiť vznik prvej slovenskej prevádzky drezín na ľudský pohon.

Oba kryté vagóniky, ktoré získa Detská železnica Košice, posilnia jej prevádzku a možno ju predĺžia aj do zimných mesiacov. Pochádzajú z francúzskej časti Švajčiarska, z kantónu Vaud, kde spoľahlivo premávali na horskej trati Aigle – Champéry. Riadiace vozne typu Baumgartner & Co, typu 911 s označením Bt 132 a Bt 134  majú hmotnosť 17 ton, šírku 2,5 metra a dĺžku  17,30 m. Po úprave sa vagóny trochu skrátia, čím vznikne letný predstavok pre turistov a vagón nadobudne ešte historickejší tvar.

„Ide o prelomový krok. Po prvýkrát v histórii detskej železnice budú zakúpené nové vozne. Jazdiť by mali už v budúcom roku. Zakúpenie krytých úzkorozchodných vozňov, ich renovácia a preprava na Slovensko nie je lacná, preto sme sa rozhodli požiadať o pomoc verejnosť formou verejnej zbierky do mobilných pokladničiek v uliciach Košíc od 19. do 30. novembra,“ uviedol Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice

Okrem pokladničiek môžu ľudia prispieť aj zaslaním darcovskej SMS v hodnote 2 € na číslo 877 s textom: DMS (medzera) Katka alebo prispieť priamo na zbierkový účet SK46 1100 0000 0029 2787 4060. Zbierku formou SMS realizujeme prostredníctvom Fóra donorov.

Okrem nových vozňov by sme už v budúcom roku chceli začať s výstavbou prvej slovenskej prevádzky drezín na ekologický - ľudský pohon. Na Alpinke už pribudol biely kontajner, ktorý by sme chceli skrášliť a upraviť tak, aby slúžil na parkovanie drezín. K tomu ešte potrebujeme vybudovať nakoľajovací systém, výhybky a zrekonštruovať drezíny. Všetko je závislé od financií, preto sme sa rozhodli osloviť verejnosť a uchádzať sa o ich hlas v grantovom projekte Nadácie VÚB. Verím, že aj tentoraz nás podporia a na cyklo a ručných drezínach sa budú môcť povoziť už v budúcom roku,“ objasňuje zámer riaditeľ detskej železnice Ľ. Lehotský. Na Slovensku pôjde o prvú prevádzku úzkorozchodných drezín na ľudský pohon, ktorá by priniesla pridanú hodnotu celej obľúbenej rekreačnej lokalite Alpinka pri Košiciach. Verejnosti by sme chceli priblížiť aj tento rozmer koľajovej dopravy a zachovať tento druh vozidiel aj pre budúce generácie.

Hlasovanie prebieha od 26.novembra do 9. decembra na www.komunitnegranty.sk (Košický kraj – Zveľadenie a zatraktívnenie konečnej stanice Alpinka) a je bezplatné. Všetkým vopred veľmi pekne ďakujeme za podporu a veríme, že sa nám s ich pomocou podarí vybudovať prvú prevádzku drezín na ľudský pohon práve v Košiciach.

(zl)

Zdroj: 
kosickespravy.sk