Dno Ružína je zanesené aj toxickým odpadom

KOŠICE – Opäť sme sa boli pozrieť na našu vodnú nádrž Ružín. Pohľad na nízky stav vody je skutočne zúfalý. Kde kedysi bola niekoľko metrová hĺbka, sú len nánosy bahna a na niektorých miestach, môžete prejsť Ružín suchou nohou.

„Je to hrozné. Chodíme tu roky, ale takýto stav v tomto období si nepamätáme. Na zimu síce Ružín, vždy vypúšťali, kvôli jarnému topeniu sa snehu a dažďom, ale už o takomto čase sa zvyčajne začal plniť,“ povedali nám chatári pri Jaklovciach. Trápi ich aj špinavý nános na dne, ktorý odkryla voda. „Sú v ňom i toxixké látky, ťažké kovy a ortuť. Práve teraz by bolo vhodné, nádrž vyčistiť,“ myslia si. Na dne priehrady sme však našli len miestnych osadníkov, ktorí tu zbierali železo: „Odnesieme do zberných surovín a aspoň si pomôžeme a takto to i trochu vyčistíme,“ netajili sa Rómovia.

Vodohospodári stále tvrdia, že s Ružínom je všetko v poriadku a keď začne pršať, spoľahlivo sa naplní.  „Je prirodzené, že hladina vodnej nádrže kolíše. Pre porovnanie, pre rokom sme mali výšku hladiny 323,42 mn.m. Oproti dnešnému stavu  315,61 mn.m. je to viac ako 7,5 metra menej,“ informoval nás hovorca Slovenskej vodohospodárskej společnosti Pavel Machava. Podľa jeho slov, najnižšia hladina Ružína bola v marci v roku 1987. „Vtedy bola na úrovni 304,08 metra nad morom, čo je o 11 metrov nižšie jako v súčasnosti. Maximálna bežná prevádzková hladina je 326 metrov.“ Ružín je závislý od prítokov. Výška vodnej hladiny kolíše v závislosti od prítoku.  Dočasne znížená hladina je normálny jav. Z nášho pohľadu sa zatiaľ nedeje nič dramatické. VN Ružín spoľahlivo plní svoju funkciu a dodáva vodu svojim odberateľom. V súčasnosti registrujeme vyšší prítok ako je odtok. To znamená že hladina neklesá. Pokiaľ by bol prítok nižší ako odtok, budeme postupne znižovať odtok,“ dodáva P. Machava.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk