Do Košíc prichádza Orfeus v podsvetí aj s nesmrteľným kankánom

Krásne kankánové tanečnice, ktoré v konkurze pomohli vyberať aj kosickespravy.sk, lákajú v týchto dňoch na rôznych stanovištiach v našom meste na premiéru a aj reprízy najpopulárnejšej francúzskej operety Jacquesa Offenbacha Orfeus v podsvetí, v ktorej zaznie aj nesmrteľný šantánový kankán.

Režisér Lumír Olšovský.

Poslednou premiérou ŠD Košice v sezóne 2011/2012 bude 18. mája v Historickej budove ŠD Košice uvedenie jednej z najznámejších stálic hudobno – dramatického repertoáru opery buffa Jacquesa Offenbacha Orfeus v podsvetí. Hoci Štátne divadlo Offenbachove diela hrávalo, naposledy  v roku 1984, Orfera v podsvetí ako celovečerné predstavenie uvedie prvýkrát. Zaujímavosťou je, že je v tomto roku uplynie 150 rokov od premiéry tohto diela v Košiciach v podaní maďarských divadelníkov.

Offenbach ako impresário operetnej scény musel lákať a baviť publikum a tak aj v tomto svojom diele spracováva, takpovediac nesmrteľnú tému. Tému, ktorú v rôznych podobách spracovalo veľa autorov. U Offenbacha sa však Orfeov príbeh objavuje úplne v inom svetle. Pikantným spôsobom odhaľuje nielen zákulisie partnerských vzťahov, ale aj neduhy spoločnosti postavenej na nie príliš pevných základoch. Všetko s humorom, nadsádzkou a prirodzenou reflexiou. Opereta je známa množstvom nezabudnuteľných melódií, napríklad nesmrteľným Kankánom.

Réžiu predstavenia zverilo vedenie košickej opery do rúk českého režiséra Lumíra Olšovského. „Je to zábava, ktorá ešte nezabudla na nároky dobrého hudobno - dramatického diela. Má veľmi kvalitný text, nesmrteľnú tému, vynikajúco skomponovanú hudbu. Na rozdiel od niektorých „hlúpučkých“ spevohier, ktoré termínu „opereta“ jednoducho skazili povesť,“ hovorí Olšovský o Offenbachovom Orfeovi. Košické naštudovanie podľa jeho slov bude ohromovať a baviť. „Košickí diváci sú iste zvyknutí na skvelú spevácku úroveň interpretov. Ja za seba už teraz môžem sľúbiť, že ich ešte navyše prekvapia aj zriedka videným komediálnym talentom. Ďalším tromfom našej inscenácie bude určite výtvarná stránka a zaručene aj neobvykle dynamická a náročná choreografia,“ dodáva režisér.

Hudobne dielo naštudoval domáci dirigent Igor Dohovič. ktorý operetu vôbec nepovažuje za „ľahký“ žáner. „Tento názor je spôsobený jej hudobnou dostupnosťou a schopnosťou osloviť široké masy. Napriek tomu má opereta v naštudovaniach určité špecifiká, ktoré si vyžadujú mimoriadne schopnosti účinkujúcich. V mnohých smeroch je oveľa ťažšia ako opera,“ hovorí Dohovič. Offenbach podľa neho dokázal veľmi citlivo vycítiť potreby poslucháča. „Vyplnil dieru v ponuke a dostupnými hudobnými prostriedkami oslovil veľmi široké masy. Je zaujímavosťou, že niektoré jeho najznámejšie melódie ani nie sú jeho výtvorom, ale veľmi vhodne ich dramaturgicky použil,“ charakterizuje dirigent Offenbachovu tvorbu.

Dramaturgom košického Orfea je Pavel Bár, scénu pripravil Martin Černý, kostýmy Roman Šolc, choreografie Martin Goga. V hlavných úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci umelci Anton Baculík, Jaroslav Dvorský, Oľga Bezačinská, Michaela Várady, Juraj Hollý, Peter Svetlík, Marek Gurbaľ, Marián Lukáč, Alena Fialeková, Tatiana Paľovčíková, József Havasi, Janette Zsigová, Miroslava Rendeková, Lucia Knoteková, Eva Nováková, Jozef Dzuro a Stanislav Pitoňák. Orfeus v podsvetí odznie v Košiciach v slovenskom jazyku, texty piesní preložila Jela Krčméry a prozaické texty Peter Himič. Tí pri preklade vychádzali z českej úpravy textu, ktorú urobil režisér Gustav Skála.

Karol Kevický, šéf Opery ŠD:

Pre Offenbacha sme sa rozhodli z jednoduchého dôvodu. Košický divák má operetu rád a preto sa viacmenej pravidelne objavuje aj v dramaturgickom pláne. Som veľmi rád, že realizačný tím na čele s režisérom Lumírom Olšovským prijal moje pozvanie do Košíc a verím, že predstavenie, ktoré tu pripravili bude mať úspech.

 

Lumír Olšovský, režisér predstavenia:

Čím viac sa zaoberám operetou, tým viac mi pripomína hudobno – zábavné divadlo podobného typu ako muzikál. Od toho sa odvíjali aj prípravy tohto predstavenia. Našim cieľom je jednoducho divákov pobaviť zrozumiteľnou formou. 

 

Pavel Bár, dramaturg:

Orfeus v podsvetí je mytologická paródia. Offenbach a jeho libretisti prerozprávali klasický príbeh o Orfeovi a Eurydike trochu inak, tak ako sa to mohlo stať, alebo nemuselo stať, alebo tak, ako by sa to mohlo stať aj dnes. Všetko, čo bolo aktuálne v minulosti je aktuálne aj dnes – manželské problémy, partnerské vzťahy, neschopní politici, hlúpučké celebrity. S tým všetkým sa stretávame aj dnes.

 

Igor Dohovič, dirigent:

Veľmi chcem poďakovať najmä sólistom opery, ktorí opäť vyvrátili ten názor, že nevedia urobiť operetu tak ako by mala vyzerať. Ten vyplýva z toho, že v operete sa nekladie až taký dôraz na spevácky výkon, ale skôr na ten herecký. Myslím si, že aj toto predstavenie je dôkazom, že máme ľudí na to, aby sme mohli operetu robiť aj častejšie. V hudobnom naštudovaní som chcel, aby spolupráca orchestra s javiskom bola čo najužšia, aby orchester nebol len sprievodným nástrojom k speváckym číslam. Podarilo sa nám spolu s režisérom momenty, kde sekundové vstupy podporia javisko z jamy a naopak. Nemyslím si, že divák by sa mal len baviť ja Orfea chápem skôr ako tragikomédiu, ktorá vyvolá aj zamyslenie a v ktorej môžeme vidieť sami seba a život, ktorý často žijeme.

 

Michaela Várady, predstaviteľka Eurydiky:

Pre mňa je to návrat k operete po trinástich rokoch a opäť som sa presvedčila, že je to naozaj možno ťažší žáner ako opera. Ale na druhej strane som veľmi rada za túto príležitosť a práve v tomto predstavení, ktoré má zabávať na javisku aj v publiku a ktoré na rozdiel od opery dovoľuje otvoriť emočný ventil naplno.

 

rch

 

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk