Faja v múzeu

Až do začiatku októbra si vo výstavných priestoroch Slovenského technického múzea môžete pozrieť výstavu FAJA – Mária Mračnová, pionierka novoveku československej výšky aj slovenského olympizmu, ktorú múzeum pripravilo v spolupráci so Slovenského olympijským a športovým múzeum pri Slovenskom olympijskom výbore a je venovaná životnému jubileu bývalej skvelej československej atlétky.

Rodáčka z Košíc  Mária Mračnová je bývalá skvelá skokanka do výšky. Utvorila 10 československých rekordov a 18 slovenských rekordov v skoku do výšky, jej osobný rekord 192 cm (vytvorený v roku 1976) bol prekonaný až po štrnástich rokoch. Je bronzovou medailistkou z majstrovstiev Európy v roku 1969 a úspešnou olympioničkou - šiesta na olympiáde v roku 1968 v Mexiku a štvrtá na olympiáde v roku  1976 v Montreale. Po skončení aktívnej činnosti sa venovala pedagogickej činnosti, ako aj práci na rozvoji československého a slovenského olympijského hnutia. Stála pri zrode Olympijskej spoločnosti Slovenska, ale aj pri zrode Slovenského olympijského výboru, v ktorom bola do roku 2008 podpredsedníčkou pre olympijské aktivity. V rokoch 1998 až 2012 šéfovala aj slovenskej atletike.
Výstava okrem textovo – fotografickej časti prináša rad cenných trojrozmerných predmetov zo športovej aj funkcionárskej kariéry Márie Mračnovej, ktoré olympijské múzeum darovalo alebo zapožičalo špeciálne pre spomínanú výstavu.
Súčasťou otvorenia výstavy bol aj krst publikácie z edície Z depozitára múzea olympijského múzea s jednoduchým názvom „FAJA“. Názov je prezývkou Anny Mračnovej, ktorú jej ešte v prvom ročníku základnej školy dal jeden zo spolužiakova ktorá ju sprevádza celý život.  Autorom textu je známy športový publicista Marián Šimo a tartanom z atletickej dráhy Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave ju pokrstil krstný otec, rozhlasový redaktor a reportér, Jozef Jarkovský.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk