Hradný vrch v Gelnici získa novú podobu

GELNICAJedna z dominánt baníckeho mesta Gelnica, hradný kopec s pozostatkami hradu z 13. storočia, získa nový vzhľad. Mesto na rekultiváciu lokality získalo čiastku 15-tisíc EUR z programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – Krajina nespoznaná. Projekt počíta s výrubom náletových drevín, ktoré v súčasnosti zatieňujú ruiny hradu, umiestnením lavičiek a ďalších prvkov drobnej architektúry, ako aj s osadením informačných tabúľ na akropole.

„Sme radi, že náš projekt bol úspešný a môžeme sa pustiť do rekultivácie tohto pre mesto významného priestoru,“ uviedla primátorka Gelnice Anna Nemčíková. „Našim zámerom je revitalizovať hradný vrch a viac ho zapojiť do spoločenského života v meste. Dúfame, že sa stane lákadlom aj pre turistov,“ dodala.  

 

Zámčisko – ako miestni nazývajú hradný kopec – bol v minulosti vyhľadávaným miestom na oddych. Projekt, ktorý vypracovala dvojica architektov, prof. Peter Pásztor a Igor Cziel, počíta so znovuoživením lokality. „Hrad Gelnica bol už začiatkom 18. storočia v ruinách. O sto rokov neskôr použili Gelničania materiál zo zrúcanín na výstavbu mestskej radnice. Na akropole vysadili gaštanovú alej a priestor sa tak premenil na mestský park s výhľadom na mesto. Dobové fotografie dokumentujú bohatý spoločenský život,“ hovorí Igor Cziel. . „Bohužiaľ v posledných desaťročiach minulého storočia Zámčisko postupne chátralo. Drevený altánok, kde v minulosti trávili Gelničania nedeľné popoludnia pri živej hudbe bol zničený, hradné múry postupne takmer úplne zakryli náletové dreviny,“  konštatuje.

 

Pohľad z akropoly je v súčasnosti práve pre tieto dreviny značne obmedzený. Ich čiastočné odstránenie a presvetlenie svahu je nosnou časťou projektu. V prvej fáze sa počíta so selektívnym výrubom krovín a stromov na ploche 2400 metrov štvorcových na východojužnej strane kopca.

„Z akropoly tak bude nádherný pohľad na historické centrum mesta. Rovnako sa tým obnažia zachované zvyšky hradu a strážnej veže. Schválený projekt je úvodnou fázou riešenia širšej koncepcie sprístupnenia a zviditeľnenia areálu hradného kopca,“ vysvetľuje Igor Cziel. 

 

Svahy kopca by sa mali postupne vyčistiť aj od nánosov lístia a odpadkov, čím sa postupne vytvorí priestor na novú prístupovú cestu, ktorá prepojí Banícke námestie s akropolou kopca. Na návrší budú osadené informačné tabule, ktoré umožnia návštevníkom aktívne spoznávať históriu hradu aj samotného mesta. Projekt počíta aj s vybudovaním dreveného zábradlia na hrane akropoly a umiestnením šiestich lavičiek.

 

(em)

 

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk