Komentár: Podporovatelia

Každý má právo vyjadriť svoj názor, bez toho, aby bol za tento názor akýmkoľvek spôsobom trestaný. Nemyslíme tým teraz trest v podobe trestnoprávneho konania, ale skôr v podobe popravy na sociálnych sieťach.

Každý má právo vyjadriť v týchto dňoch podporu kandidátovi na primátora, starostu, poslanca, bez toho, aby ho ktokoľvek označil za trolla, verejného nepriateľa, nenávideného človeka...

Bohužiaľ, košická realita je iná. Už dlhšiu dobu sa objavujú statusy a komentáre, ktoré so slušným správaním, či normálnymi medziľudskými vzťahmi nemajú nič spoločné. Dokonca sa objavujú také, ktoré relativizujú prehrešky jedného a démonizujú kroky iného.

Príklad? „Ako môže Petruško kandidovať za primátora Košíc, keď tu nebýva.“ Pravda, Petruško reálne žije v Malej Ide vo vlastnom dome, pričom trvalé bydlisko má v Košiciach. Prežil tu celý život a toto mesto pozná. Podporovatelia jeho konkurenta – Polačeka – sa tejto informácie nevedia nabažiť a buď ju kritizujú, alebo ironizujú.

Povedal im však ich kandidát, že jeho situácia je úplne, ale úplne rovnaká? Že žije vo vlastnom dome, ktorý sa nenachádza na katastrálnom území mesta Košice? Ako môže kandidovať za primátora, keď dokázateľne žije v Družstevnej pri Hornáde? Prečo sa k tejto skutočnosti doposiaľ nevyjadril, aj keď bolo o to neraz požiadaný? Vlastne... on môže...

Tí istí podporovatelia sú presvedčení, že napr. bývalý minister Kaliňák oklamal detektor lži. O niekoľko dní, keď podobnú vec urobil Polaček, tvrdili, že detektor sa oklamať nedá.  Len aby bolo jasné, my si nemyslíme, že kandidát urobil trestný čin, ktorý bol silne medializovaný. Len porovnávame dve rovnaké veci.

A po ďalšie. Petruško nikdy nezneužil fotografiu urobenú na súkromnej akcii pre svoje politické ambície. Tiež nikdy nezneužil nelegálne urobený zvukový záznam. Len porovnávame. Charaktery.

Z tohto pohľadu sa zdá, že podporovatelia o týchto veciach buď vedia a tolerujú ich, čo je zlé, alebo nevedia, čo je ešte horšie.

 

lo

Zdroj: 
kosickespravy.sk