Konferencia o „osmičkových“ rokoch

V priestoroch Historickej radnice sa od utorka do štvrtka (18. až 20. septembra) koná vedecká konferencia pri príležitosti výročí rokov 1918, 1968 a 1993 v roku 2018.

Konferencia s názvom Na ceste k slovenskej štátnosti je hlavným vedeckým podujatím Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v rámci spoločných osláv storočnice od vyhlásenia Československej republiky a rozpočtu podujatí pri príležitosti osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou v roku 2018.

Podujatie otvoril exprezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster a Peter Weiss z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike.

V stredu (19.09.) v priestoroch Kunsthalle prebehla aj vernisáž výstavy „Na ceste k slovenskej štátnosti“.

Spoluorganizátormi podujatia sú Mesto Košice – Archív mesta Košice a Štátny archív v Košiciach. Konferencie sa zúčastňujú poprední slovenskí archivári, historici a politológovia, ktorí reprezentujú výsledky svojich výskumov.

Prvý deň bol venovaný roku 1918. Druhý deň podujatia odzneli príspevky k vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Záverečný deň konferencie sa bude týkať obrodného procesu v roku 1968. Výstupom z konferencie bude recenzovaný zborník.

(fek, lš)

Zdroj: 
kosickespravy.sk