Kúpele Štós objavili i chlapci z relácie „Vo štvorici po Slovensku“

ŠTÓS - Kúpele v tomto roku odštartovali letnú kúpeľnú sezónu atraktívnym podujatím, ktorým bolo natáčanie televíznej relácie : „Vo štvorici po Slovensku“. Kúpele Štós navštívili herci Daniel Dangl, Lukáš Latinák a Robo Jakab. I oni boli nadšení z krásneho prostredia a unikátnej speleoterapie, ktorá je poskytovaná v blízkej Jasovskej jaskyni.

V kúpeľoch prispôsobili v lete otváracie doby bazéna a vitálneho vodného sveta, aby ho mohli naplno využiť okrem kúpeľných hostí tiež návštevníci z Košíc a blízkeho okolia. Atrakcie vhodné na kúpanie sú počas leta otvorené denne vždy od 10,00 hod. do 22,00.

Doplnená je i speleoterapia o ďalšiu dopoludňajšiu procedúru.  Väčší počet klientov kúpeľov má tak možnosť absolvovať liečenie a tiež sa príjemne schladiť. V kvapľovej jaskyni je stabilne 8 0C.

Podľa švajčiarskej klasifikácie majú kúpele liečivú klímu so stupňom stimulácie 1, s typickými prvkami horského prostredia. Hlavným indikačným zameraním  Štósu je liečba  dýchacích ciest. Kúpele na to predurčuje najkvalitnejšie životné prostredie na Slovensku s množstvom slnečných dní, ale aj s lesoparkom (národná kultúrna pamiatka) s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov. Tunajšia horská klíma, na rozdiel od vysokohorskej, je vhodná aj pre pacientov s chorým srdcom.

Kúpele Štós majú za sebou už viac ako 130 -ročnú kúpeľnú históriu. Nepriamo vďačia za svoj vznik tradičnému baníctvu a kováčstvu, ktoré už od 14. storočia prekvitalo na hornom toku Bodvy. Remeselná zručnosť kováčov, dedená z pokolenia na pokolenie, dala roku 1803 podnet na založenie prvej továrne na výrobu nožov v Štóse – SANDRIK. V tomto podniku pracoval ako nožiarsky majster aj Róbert Komporday, laický nadšenec a propagátor vodoliečby. Poznal jej blahodárne účinky i neporušenú prírodu okolia Štósu a navrhol vybudovať kúpele. Na jeho podnet sa v marci 1881 zišli po dlhom zvažovaní vážení občania mestečka Štós a rozhodli sa založiť kúpele. So stavbou začali v roku 1882 a o rok neskôr, v roku 1883, otvorili prvú kúpeľnú sezónu.  Stali sa oddychovým centrom regiónu. Oddych od ruchu veľkomiest a bohémskeho života tu hľadali aj známe umelecké osobnosti.

Napríklad už pred II. svetovou vojnou do kúpeľov zavítali umelci Beta Poničanová, režisér Max Frič, Karel Hašler, Václav Vydra, operná diva Margita Česányiová, tenorista Štefan Hoza, ale tiež spisovatelia Laco Novomeský, Karel Konrád, Ivan Olbracht a Vlado Clementis. Rád sem prichádzal a tvoril národný umelec, akademický sochách Vojtech Löffler, žijúci v neďalekých Košiciach. Je autorom sochy útleho dievčaťa, s ktorou sa stretnete pri jazierku v kúpeľnom parku.

(em)

 

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk