Kuzmányho bez električiek

Kvôli regulácii trakčného vedenia bude uzavretá pre električkovú dopravu od soboty (14. 7.) 8.hodiny do nedele (15. 7.) do približne 15.hodiny, križovatka Žižkova – Kuzmányho – Štúrova.

Po Štúrovej a Kuzmányho budú jazdiť náhradné autobusy. 

Zástupcov investora (Mesto Košice) stavbári informovali o tom, ako pokročili od posledného kontrolného dňa na posledných rozpracovaných úsekoch stavby - okružnej križovatke „Moldavská" a na úseku od križovatky až po Steel arénu, respektíve, po križovatku Štúrova – Kuzmányho – Žižkova. 

„Od križovatky Žižkova po odbočku na Idanskú, respektíve Toryskú, máme kompletne urobené práce na koľajovom zvršku, ťahajú sa všetky vedenia, vrátane trakčných, máme urobené podkladové živicové vrstvy. Mimo projektu tam vďaka ústretovosti a po schválení Mestom Košice, pracujeme už aj na cestných komunikáciách. Do konca júla by sme chceli úsek od Žižkovej po odbočku na Toryskú sprejazdniť v plnom profile, teda v oboch smeroch pre osobnú motorovú aj mestskú hromadnú dopravu, nebudú tam už žiadne dopravné obmedzenia ako je tomu teraz," uviedol riaditeľ košického závodu Eurovie, Štefan Bálint. 

Podľa jeho slov, predpokladajú, že úsek od Toryskej po Dunajskej budú mať takisto kompletne urobený do konca júla, prípadne začiatku augusta, ale dopravu tam nepustia preto, lebo autá by odtiaľ nemali kvôli stavebným prácam na okružnej križovatke ako pokračovať v jazde ďalej. Úsek bude pre motoristickú verejnosť aj MHD spustená do užívania až po dokončení prác na okružnej križovatke „Moldavská", čo by malo byť koncom augusta. 

V tomto úseku, tak isto ako aj na Triede SNP či pri košických súdoch, chce mesto nad rámec projektu modernizácie tratí, nechať kompletne urobiť cestné komunikácie.

„Dohodli sme sa zo spoločnosťou Eurovia, z rozpočtu mesta sme teraz kompletne zrekonštruovali , respektíve ešte sa na tom na Terase ďalej robí, celý profil cesty na jednej i druhej strane. Tak isto v tom chceme pokračovať aj v úseku od križovatky „Moldavská" až po súdy, čiže aj tam urobíme cestu v celom jazdnom profile. A budeme hľadať a zvažovať na meste aj možnosti , aby sme tam mohli dať takto postupne do poriadku aj chodníky. Tak ako sme už vraveli, nielen preto, že na budúci rok budeme mať v meste majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ale predovšetkým aby to dobre vyzeralo a ľudia boli spokojní. Takže chceme, aby to bolo naozaj kompletne urobené. Čo sa týka výmeny asfaltových povrchov cestných komunikácií na Triede SNP teraz, tam už Eurovia dokončuje druhú etapu prác v smere z Toryskej po Ipeľskú, predtým už urobili cestu od Ipeľskej po Toryskú. Nasledovať bude výmena asfaltu na cestách od „novej nemocnice po Amfiteáter, a v opačnom smere od Amfiteátra po „novú nemocnicu". Tieto práce nad rámec projektu stavby MET by mali byť ukončené už koncom júla," povedal viceprimátor Martin Petruško. 

Stavbárov požiadal aj o technické vysvetlenie ďalšej veci, ktorá zaujíma Košičanov. Konkrétne, pýtajú sa, prečo stavbári dajú na cesty nové asfaltové koberce, a nechávajú tam staré kanalizačné vpuste. 

„Kedysi sme to robili tak, že sa podvíhali vpuste, a potom sa dal asfalt. Teraz sme ale zvolili takú alternatívu, že najprv dáme asfalt, vpusť nastavíme čo najpresnejšie do ideálnej výšky a zalejeme tak, aby bola vpusť v jednej rovine s povrchom vozovky. Túto alternatívu sme zvolili preto, aby to bolo celé urobené čo najpresnejšie," vysvetlil Štefan Bálint. 

Martin Petruško poďakoval v súvislosti s modernizáciou električkových tratí nielen stavbárom za ich dobre odvádzanú prácu, ale aj všetkým Košičanom, motoristom či chodcom za ich trpezlivosť so stavbou, pochopenie, ohľaduplnosť a ústretovosť.

Ako pôjde doprava počas výluky

Električková doprava bude z tohto dôvodu v uvedenom čase premávať s týmito odlišnosťami:
 

- električková linka 4 bude premávať v skrátenej trase: Barca - Ryba - Staničné námestie
 

- električková linka 6 bude premávať na trase linky 9 (DPMK - Havlíčkova)
 

- električková linka 7 bude premávať na trase linky 3 (Važecká - Staničné námestie)
 

- električková linka 2 nebude premávať
 

- električkové linky 3, 9, R3 a R7 budú premávať bez zmien.

Náhradná autobusová linka X bude premávať na trase: Staničné námestie - Nám. osloboditeľov - Moyzesova ulica - Radnica Starého mesta - Zimná - Botanická záhrada - Havlíčkova, s intervalom každých 10 minút.

Prestup medzi električkovou linkou 9 a linkou X bude zabezpečený na zastávke Radnica Starého mesta. Prestup medzi električkovými linkami 3, 4 a linkou X bude zabezpečený na zastávke Námestie osloboditeľov.

Električkové zastávky na Kuzmányho ulici (Krajský súd - Hlavná pošta - Radnica Starého mesta) budú v čase výluky mimo prevádzky. Náhradná autobusová linka X bude premávať po Moyzesovej ulici (zastávky radnica Starého mesta - Slovenský rozhlas - Alžbetina, Rektorát UPJŠ - Dom umenia).

(fek, ms, mk)

Zdroj: 
kosickespravy.sk