Máte 50+ a hľadáte prácu?

Aj keď nezamestnanosť na Slovensku dosahuje mimoriadne nízke čísla, pomerne veľká časť populácie stále bojuje s nezamestnanosťou. Smutnou realitou je prepúšťanie stálych a spoľahlivých zamestnancov, ktorí firmám venujú desiatky rokov svojho života.

Máte 50+ a hľadáte prácu?

Pre človeka staršieho ako 50 rokov, je strata zamestnania veľmi nešťastnou udalosťou. Firmy, ktoré hľadajú nových ľudí, mnohokrát uprednostňujú mladých uchádzačov.

Práca 2

Za najproduktívnejších sa najčastejšie považujú ľudia vo veku 30 až 40 rokov. Za nimi nasledujú mileniáli a čerství absolventi škôl. Podnikatelia si často neuvedomujú, že aj starší zamestnanec môže byť pre nich veľkým prínosom.

Múdri, skúsení, ale prispôsobiví

Bohaté skúsenosti, ktoré človek s vekom nadobudne, nemusia vyjsť nazmar. Dlhé roky praxe, vzdelávania a rôznych životných skúseností mu už nikto nevezme. Oproti skúsenostiam mladších uchádzačov o zamestnanie sú nespornou výhodou.

V oblasti, v ktorej boli doteraz zamestnaní, sú päťdesiatnici skutočnými odborníkmi. Osobnostné predpoklady a dodržiavanie pracovnej disciplíny sú vecou jednotlivca a jeho prístupu. Povahy ľudí sú rozmanité.

Práca

Vo všeobecnosti však možno povedať, že dobré pracovné návyky, ktoré si čerství absolventi škôl ešte len musia osvojiť, majú starší uchádzači dávno zaužívané.

Zvyčajne sú však ochotní naučiť sa niečo nové sa a akceptovať zmeny, ktoré zamestnávateľ vyžaduje. V porovnaní s mileniálmi sa, podľa Andreja Gurína z personálnej agentúry Grafton, ľahšie prispôsobujú podmienkam: „Mladí ľudia z Generácií Y a Z nemajú toľko pracovných návykov ako Husákove deti, ťažšie sa prispôsobujú podmienkam a sú väčší fluktuanti. Mnohí absolventi si myslia, že už vedia všetko, ale realita je odlišná: preto sa nedokážu uplatniť tak, ako by sami predpokladali.“

U starších uchádzačov majú teda firmy väčšiu nádej na dlhodobú spoluprácu.

Na rozdiel od mladých zamestnancov, ktorí často menia pracovné pozície, uchádzači starší, ako 50 rokov hľadajú stále miesto, na ktorom by mohli ostať pracovať až do dovŕšenia dôchodkového veku.

Dnešní päťdesiatnici majú pred sebou ešte zhruba 15 rokov produktívneho času. V porovnaní s Generáciami Y a Z, ktoré podľa štatistík striedajú prácu približne každý druhý rok, táto generácia ju zmení v priemere už len dva razy,” hovorí Jitka Součková, manažérka z agentúry Grafton.

Práca

Osobnosť svojej novej posilyspozná vedenie firmy už počas výberového konania. Na pracovných pohovoroch sa starší uchádzači prejavujú ako zrelí ľudia, ktorí dokážu jasne vyjadriť svoju predstavu o budúcnosti, vedia, čo ich motivuje. Personalisti by teda mali vnímať ich dobré vlastnosti a kultivované vystupovanie, nie ich odpísať na základe vyššieho veku.

Ako získať novú prácu po 50-ke?

Aj keď nezamestnanosť na Slovensku za posledné roky výrazne klesla (v roku 2019 pod 4,9%), stále sú oblasti, kde je hľadanie práce náročné aj pre mladých uchádzačov. Na chvoste štatistík je Košický kraj s mierou nezamestnanosti 7,65 % a Prešovský kraj až s 8,41 % nezamestnaných (údaje Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny za júl 2019).

Práca

Súperiť s mladými uchádzačmi o prácu na východe Slovenska sa môže javiť ako vopred prehratý boj. Ak aj vy patríte k päťdesiatnikom, túžiacim po novom zamestnaní, rozhodne sa nevzdávajte. Vaša cesta k vysnívanej práci možno ešte len začína.

Skúste si zachovať optimizmus (aj keď je to po nepríjemnej skúsenosti iste náročné), vyrovnajte sa so stratou zamestnania. Na pracovných pohovoroch sú úspešní iba pozitívne naladení uchádzači.

Pracujte na nových zručnostiach

Nezúfajte, ak sa už nedokážete uplatniť v odbore, v ktorom ste doteraz pracovali. Svoje šance na pracovnom trhu môžete zvýšiť ďalším vzdelávaním, napríklad rekvalifikačným kurzom. V ponuke sú rôzne kurzy, napríklad účtovnícke a mzdové, vodičské, kurzy zvárania, šitia, gastro kurzy.

Pri výpadku pravidelného príjmu je pre rodinný rozpočet niekoľko stoviek eur za rekvalifikačný kurz záťažou.K novým vedomostiam, schopnostiam a zručnostiam sa ľahko dostanete aj prostredníctvomÚradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Úrad práce ponúka nezamestnaným možnosť absolvovať kurz cez program REPAS zadarmo. Vyžaduje si to nevyhnutnú byrokraciu, ale tá za to stojí, keď nemusíte kurz hradiť zo svojej peňaženky.

Na niektoré pracovné pozície sú veľmi žiadané aj počítačové zručnosti. Ak ste sa doteraz príliš nekamarátili s programami, ako je MS Office, alebo s internetom, odporúčame vám si osvojiť aspoň základné úkony.

Práca

Ďalšou možnosťou sú online kurzy, ktoré môžete absolvovať z pohodlia svojho domova, len za pomoci internetu. Medzi nimi nájdete napríklad kurzy marketingu, tiež jazykové a počítačové. S troškou šikovnosti a trpezlivosti sa mnoho vecí naučíte online zadarmo. 

Predajte svoje schopnosti

Ukážte vášmu nádejnému zamestnávateľovi, čo všetko dokážete. Ak ste stratili, alebo opustili zamestnanie po dlhých rokoch, dôležitým krokom predtým, ako rozošlete žiadosti o prijatie do zamestnania, je úprava životopisu.

Výberové konania dnes prebiehajú inak, ako kedysi. Firmy hľadajú ľudí, ktorí sa radi prispôsobia súčasným podmienkam. Podľa toho je potrebné si upraviť aj životopis.

Pri hľadaní práce je dobré sa oboznámiť s viacerými online portálmi, prípadne skúsiť sociálne siete. Vytvorením si profilu na Linkedin sa skontaktujete s odborníkmi zo svojej oblasti. Získate tak cenné rady aj prístup s novým pracovným príležitostiam.

Práca

Po päťdesiatke sa život nekončí

Naopak, zrelý človek môže mať najlepšie roky len pred sebou. Často sa stáva, že starší zamestnanci pristupujú k práci s oveľa väčším entuziazmom, ako ich mladí kolegovia.

Do práce prichádzajú včas a v kolektíve sú priateľskí a ochotní pomôcť. Niektorí z nich sa ukážu ako najspoľahlivejší členovia tímu. Potrebujú len dostať šancu ukázať, že majú energie na rozdávanie, kopec dobrých nápadov a chuť pracovať.

 

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk