Máthé v Kunsthalle

Jeden z najvýraznejších slovenských sochárov Ján Mathé , ktorý svojimi dielami zanechal v celých Košiciach výraznú stopu, obsadil až do 11. septembra priestory košickej Kunsthalle/Haly umenia.  Sprístupnili tu výstavu jeho celoživotného diela s názvom Ján Mathé pre 21. storočie.

Autorom výstavy, ktorá je retrospektívou tvorby sochára je Richard Gregor. Tvorbe Máthého sa intenzívne začal venovať v roku 2001, rok pred umelcovou smrťou. „Osobitné miesto na výstave majú realizácie vo verejnom priestore mesta Košice. Mapujeme pôvodný i aktuálny stav osadených sôch, aby sme ukázali, aké zmeny pozície, dôrazu i samotného vnímania umeleckého diela v exteriéroch počas uplynulého polstoročia nastali. Prezentujeme tiež veľké množstvo sprievodných kresieb – ich dokumentáciu v posledných rokoch podrobne archívne a knižne spracovala Gabriela Marhevská. Netvoria len apendix trojrozmerných objektov Mathého tvorby, ale v mnohom disponujú vlastnou integritou a ukazujú vývoj jeho uvažovania v realizovaných i nerealizovaných prácach,“ približuje kurátor výstavu na stránke K13 – Košických kultúrnych centier. Ako dodal jednotlivé kapitoly výstavy vytvárali tematicky, v snahe mapovať odhalené alebo skryté autorské pohnútky, pričom sa sústreďovali na pocity ako sú túžba, smútok či radosť. “Mnohé z košického verejného priestoru identifikujeme vďaka dielam Jána Mathého, jeho figurálne i abstraktné sochy k mestu nerozlučne patria. Ich univerzálna hodnota sa ukazuje už v skutočnosti, že viaceré boli osadené v čase socialistickej normalizácie – medzi nimi dokonca abstraktné sochy s mariánskou tematikou. Preto má veľký význam vrátiť sa a prehodnocovať  uvažovanie o jeho tvorbe z najrôznejších možných pohľadov, keďže nehovoríme len o autorovi solitérovi, o sochárovi, ktorý ako jeden z prvých u nás dospel k abstraktnému prejavu a ktorého tvorba (nielen) preto patrí do kontextu európskych dejín, ale tiež o umelcovi, ktorého tvorba po desaťročia formuje miestnu a individuálnu identitu mesta a obyvateľov Košíc,” vraví Gregor.

Ján Mathé študoval na pražskej Akadémii výtvarných umení u Otakara Španiela. Po februári 1948, keďže sa nestotožnil s materialistickou filozofiou a v Prahe udržiaval kontakty s vedúcimi osobnosťami katolícky orientovanej akademickej elity, hrozila mu perzekúcia, ktorej návratom do Košíc unikol len o vlások .“Tu naďalej pôsobil, avšak sa vedome vyhýbal účasti na pomníkových projektoch, oslavujúcich komunistický režim. Z toho dôvodu bol neprávom vyraďovaný z oficiálneho sledu slovenského sochárstva. Mathé odolával vonkajšiemu tlaku a nekompromisnosťou svojho umeleckého postoja sledoval svoj osobitý výtvarný program. Realistické, neskôr štylizované plastiky rozvíjal do abstraktných foriem post kubistickej nonfigurácie, motivovanej zrodom života, bolesti a nádeje ako nosného umeleckého posolstva,“ približujú Mathého tvorbu organizátori z K 13.

Výstava v Kunsthalle je otvorená denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00 hod.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk