Medaila predstavená

Tretia tlačová konferencia MMM bola neklamným znakom toho, že do štartu 95. ročníka MMM neostáva veľa času. Organizátori na nej prezradili niektoré podrobnosti pretekov a predstavili medailu pre bežcov, ktorá je každý rok iná.

Príbeh bájneho Feidippida, ktorý podľa legendy zvestoval v roku 490 pred n. l. správu o víťazstve Aténčanov nad Peržanmi dodnes fascinuje celý svet. Osobitne ho vnímajú aj v samotnom Grécku, kde bol všadeprítomný aj počas prvých novodobých olympijských hier v roku 1896 a i dnes je táto symbolika neprehliadnuteľná pri obnovenom, a od roku 1982 pravidelne organizovanom maratónskom behu z mestečka Maratón do Atén.

Do Košíc prichádza ako čestný hosť MMM 2018 aj jej excelencia, Maria Louisa Marinakis, veľvyslankyňa Grécka na Slovensku. Cieľom jej návštevy je vzájomne lepšie spoznať a priblížiť maratónske tradície oboch krajín, získať možnosti ako lepšie prezentovať Medzinárodný maratón mieru v samotnom Grécku a prípadne tak zvýšiť počet aktívnych bežcov prichádzajúcich do Košíc z tejto krajiny. Pani veľvyslankyňa prinesie do Košíc i zaujímavú maratónsku symboliku, ktorá sa stane súčasťou hlavného ceremoniálu vyhlasovania víťazov MMM 2018.

Populárny Minimaratón MMM, nesúci už roky názov U. S. Steel Family Run, dosiahol vek úplnej dospelosti. Minulo mu 21 rokov. Počas svojej existencie lákal na štart tisíce malých i veľkých bežcov z regiónu, no často prekvapujúco aj z krajín vzdialených stovky kilometrov od hraníc Slovenska. Z pohľadu popularizácie športu zohráva Medzinárodný maratón mieru a osobitne U. S. Steel Family Run nezastupiteľnú úlohu ak si uvedomíme, že účastnícku medailu vlastní už viac ako 60 000 poväčšine mladých ľudí. Veľkú časť z nich vídame pri športovaní, zvlášť pri behu i dnes, často mnoho rokov po ich minimaratónskej premiére. Skvelým príkladom toho, že U. S. Steel Family Run môže byť i liahňou talentov, je aj príbeh dnes najlepšieho slovenského vytrvalca Tibora Sahajdu. Ako 14-ročný žiak Základnej školy v Raslaviciach si trať tohto 4200 metrov dlhého behu vyskúšal i on. Veľký talent sa nestratil a o 13 rokov neskôr, v roku 2017, už zožal odmenu za tréningovú drinu ako najlepší Slovák v cieli Medzinárodného maratónu mieru. Pridal i nový osobný rekord a získal nominácie na európske a svetové šampionáty pre rok 2018.

(red)

Zdroj: 
kosickespravy.sk