Návrat klasiky i slovenské premiéry

V novej divadelnej sezóne 2018/2019 v Štátnom divadle Košice (ŠD) sa diváci môžu tešiť na návrat českej i svetovej klasiky, slovenské premiéry súčasných autorov, autorský tanečný projekt Ondreja Šotha i na známe režisérske osobnosti či renomovaných dirigentov.

V prvej premiére novej sezóny sa 5. októbra po piaty raz vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice slávna opereta kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa Netopier. Prvý raz ju divadlo uviedlo v júni 1948, posledným uvedením bola inscenácia režiséra Martina Dubovica v hudobnom naštudovaní Igora Dohoviča, ktorá mala premiéru v decembri 1999. Netopier bude ťažkou skúškou operného ansámblu nielen z interpretačnej, ale i z hereckej stránky. Režisérom nového naštudovania Netopiera bude Michal Spišák, operetu hudobne naštuduje Robert Jindra.

Na začiatku novembra (9.11.) uvedie činohra v Historickej budove ŠD Košice po vyše 36 rokoch ikonickú českú klasickú veselohru Ladislava Stroupežnického NAŠI furianti v réžii Ľubomíra Vajdičku. Vo výpravnej inscenácii bude účinkovať celý činoherný súbor, ktorý rozohrá aj po 131 rokoch aktuálny príbeh zo života idylickej dediny o obecných voľbách na nočného hlásnika.

Aj Štátne divadlo Košice sa na jeseň pripojí k oslavám stého výročia vzniku Československej republiky. V sobotu 20. októbra sa v Historickej budove ŠD Košice uskutoční koncert venovaný pamiatke českého dirigenta Borisa Velata, dlhoročného šéfdirigenta košickej opery. K oslavám sa na konci novembra (30. 11.) pripojí aj balet, ktorý opäť v Historickej budove ŠD Košice uvedie nový autorský projekt z dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha Rodná zem. Na predstavení, ktoré bude oslavou slovenských aj českých tradícií, sa choreograficky budú podieľať aj Marek Šarišský a jubilujúci Juraj Kubánky, dožívajúci sa veku 90 rokov. Hlavným motívom novej tanečnej inscenácie je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca.

V polovici januára (18.1.) sa môžu milovníci klasickej komédie tešiť po vyše pätnástich rokoch na návrat slávneho Moliéra. Činohra na Malej scéne ŠD uvedie prvýkrát v histórii divadla v réžii Adriany Totikovej Školu žien, považovaná za prvú majstrovskú komédiu Moliéra.

Necelý mesiac po Moliérovi (15.2.) bude mať na Malej scéne slovenskú premiéru pôvodná hra Martina Čičváka Urna na prázdnom javisku, ktorá je pohľadom nielen do zákulisia divadla a do zákutí hereckej duše, ale aj úvahou nad divadlom, jeho zmyslom, a premenou od antiky až do súčasnosti. V inscenácii, ktorej režisérkou bude Ivana Uhlířová, sa tri herečky a jedna operná speváčka stretnú na prázdnom javisku, aby tu vykonali pohrebný rituál, rozlúčku so svojim režisérom, milencom a de facto i tvorcom. Lúčia sa svojsky a svojrázne. Občas až tragikomicky nepatrične. Spolu s ním pochovávajú aj svoje spomienky i svoju minulosť. Možno aj budúcnosť. Počas rozlúčky sa im v mysli vynárajú ich kľúčové postavy, útržky replík z divadelných hier, úvahy o divadle, ale aj o Európe. Popri ich nemožnej snahe dohodnúť sa, sa samotný obrad komplikuje a začína čierna komédia.

Sezóna 2018-19 prinesie aj ďalšie skvelé spojenie dvoch géniov Williama Shakespeara a Giuseppe Verdiho. Druhé uvedenie tragédie Otello v brilantne prekompovanom hudobnom šate v histórii divadla vstúpi na javisko Historickej budovy ŠD Košice v druhej polovici februára (22.2.) v réžii Viktora Nagya a hudobnom naštudovaní Vuiniciusa Kattaha.

Po šesťdesiatich rokoch sa do košickej činohry vráti v polovici apríla Friedrich Schiller s Máriou Stuartovou, ktorá je strhujúcou drámou o politike, láske, viere, o zložitosti nášho vnútra, o zložitosti rozhodnutí politikov a o obetiach, ktoré ich rozhodnutia sprevádzajú. Romantickú drámu o osudovom stretnutí v živote dvoch veľkých vládkyň režijne pripraví slovinský režisér Diego de Brea.

V polovici mája (15.5.) sa milovníci moderného tanečného divadla môžu tešiť na vynovené multimediálne predstavenie Ondreja Šotha M. R. Štefánik. Inscenácia nebude úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Bude moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Predstavenie je venované 100. výročiu tragickej smrti M. R. Štefánika.

Camilla Saint-Saënsa pozná celý svet ako skvelého hudobného skladateľa a jeho najslávnejšou operou je Samson a Dalila. Toto dielo motivované známym biblickým príbehom košické divadlo prvý raz uviedlo ešte v roku 1970. Novú inscenáciu, ktorá bude mať premiéru v druhej polovici mája budúceho roka (24.5.) režijne pripraví Roman Polák a hudobne naštuduje Ondrej Olos.

Punc výnimočnosti bude mať aj posledná premiéra sezóny. V polovici júna (14.6.) prinesie činohra prvý raz na slovenské divadelné dosky adaptáciu slávneho dánskeho filmu Andersa Thomasa Jensena Adamove jablká, ktorý prepisom biblickej Knihy Jób. Aké skúšky zažíva moderný človek? Je to test Diabla alebo Božie znamenie? Môže obyčajný jablkový koláč spôsobiť zmenu extrémistu, zachrániť farára a spojiť nespojiteľné? Nadhľad a čierny humor sa dopĺňajú v spleti absurdnej komédie a drámy. Inscenáciu na Malej scéne ŠD Košice s hercami naštuduje režisér Ján Luterán.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk