Nevhodný vianočný darček môžete vrátiť alebo vymeniť

Aj pri najlepšej vôli darcu, sa môže stať, že darček obdarovanému nesedí alebo už niečo podobné má. I takýto dar je však možné za určitých podmienok vrátiť alebo vymeniť. My vám poradíme ako.

Ale pamätajte, ak tovar nie je poškodený alebo nefunkčný, obchodník ho nemusí vziať späť. Je vhodné, aby ste sa už pri kúpe opýtali, za akých podmienok vám môže tovar vziať späť a vrátiť peniaze.

Určite si odložte pokladničný účet.

Z oblečenia a obuvi neodstraňujte originálne visačky z obchodu.  Ak to urobíte, predajca vám odmietne tovar prevziať a vymeniť ho za iný, prípadne vyplatiť vám peniaze.

Pri spotrebnom tovare si odložte aj pôvodný obal k nemu. Navyše, tovar musí byť nepoužívaný a nepoškodený. Týka sa to najmä hračiek, šperkov, elektroniky, športových potrieb, kozmetických balíčkov, kníh, CD a DVD.

Výrobky osobnej hygieny, teda holiace a depilačné strojčeky a elektrické zubné kefky, spodnú bielizeň ani vianočné ozdoby v akcii, digitálne nosiče, telefónne karty, výživové doplnky, antivírusové programy či e-knihy vám nezoberú ani nevymenia.

Odporúčame teda slušnou formou a v čo najkratšom čase po Vianociach navštíviť predajňu, v ktorej bol darček zakúpený a požiadať o informáciu, či obchodník umožňuje vrátenie darčeka po Vianociach. Mnohé malé prevádzky umožňujú tiež dohodnúť sa ešte pred Vianocami na prípadnom vrátení darčeka, ak nebude obdarovanému vyhovovať, na túto skutočnosť by však mal darca myslieť vopred a druhá vec je, že ani prísľub vrátenia darčeka obchodníka nezaväzuje a stále ostáva voľba medzi prípadným vrátením peňazí, výmenou tovaru alebo úplným nesúhlasným stanoviskom na jeho vôli.

Internetové obchody a zásielkový predaj

Pri tzv. zásielkovom predaji, ktorý sa realizuje prostredníctvom rôznych katalógov ako aj pri nákupe cez internetové obchody (e-shopy) legislatíva chráni spotrebiteľa vo väčšej miere.

Zákon definuje zmluvu uzavieranú na diaľku ako zmluvu, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od takto uzavretej zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil svoje informačné povinnosti (ak bol zákazník riadne poučený napríklad o práve odstúpiť od zmluvy). Ak predávajúci splnil informačné povinnosti podľa dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti, najneskôr však do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Ak predávajúci nesplní informačné povinnosti podľa ani dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

Ak by ste teda chceli vrátiť darček, ktorý ste si našli pod stromčekom a ktorý bol zakúpený cez internetový obchod, zabaľte ho do pôvodného obalového materiálu spolu s kompletným príslušenstvom, pripojte odstúpenie od zmluvy spolu s číslom vášho bankového účtu a odošlite čo najrýchlejšie na adresu dodávateľa – internetového obchodu.

(em)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk