Priviezli prvých ľudoopov

Nový druh primáta pribudol do košickej zoologickej záhrady. Patrí do skupiny malých ľudoopov. 

To, čím na prvý pohľad upúta, sú dlhé predné končatiny. Slúžia mu na pohyb v korunách stromov, takzvanú brachiáciu, čiže rúčkovanie. Ráno a večer sa ozývajú hlasitým spevom. Dva samce gibona zlatolíceho na odporúčanie koordinátora európskeho záchranného programu (EEP) získala zoo z Olomouca. Ide o súrodencov. Baxi sa narodil 15. apríla 2011 a Budy 22. októbra 2013. Gibony pochádzajú z juhovýchodnej Ázie. Vyskytujú sa v tropických pralesoch.

Gibony zlatolíce žijú na malom území vo Vietname, Laose a Kambodži. Sú monogamné, vytvárajú páry na celý život. Žijú v rodinných zoskupeniach, ktoré tvorí rodičovský pár a maximálne štyri mláďatá, ktoré sú závislé od svojich rodičov. Samica po sedemmesačnej gravidite rodí len raz za dva – tri roky jedno mláďa, keďže obaja rodičia sa o potomka dlho starajú.

Samicu od samca sa dá spoznať na prvý pohľad. Samec je čierny so zlatými lícami, samica má krémovožltú farbu s čiernym chocholkom na hlave. Živia sa ovocím, plodmi, listami, kvetmi, ale aj hmyzom. Gibony patria v prírode medzi ohrozené druhy. Hlavným dôvodom ich úbytku sú klčovanie pralesa a lov. Košická zoo participuje od minulého roku na projekte záchrany gibonov vo Vietname.

Príchod gibonov zlatolícich do Košíc sa dá považovať za prelomovú udalosť. Prvý raz v histórii totiž chová zástupcov ľudoopov.

(fek, zoo)

Zdroj: 
kosickespravy.sk