Špičkoví umelci aj hudba

Štyri symfonické a päť komorných koncertov, jeden literárno-hudobný večer, ale aj opernú premiéru v Štátnom divadle Košice a výstavu obrazov, ponúka od 21. apríla do 12. mája v svojom programe 61. ročník festivalu Košická hudobná jar. Organizuje ho tradične ako prioritný projekt ministerstva kultúry Štátna filharmónia Košice, ktorá má za sebou úspešné koncertné turné v Nemecku. „Naše koncerty v nemeckých mestách mali vynikajúci ohlas, čo ho dôkazom je aj to, že sme dostali pozvanie na ďalšie turné v roku 2019,“ povedal riaditeľ filharmónie Július Klein.

Podľa slov dramaturgičky festivalu Márie Kornucíkovej ponúkne festival aj tento rok originálne projekty, zaujímavé osobnosti a neopakovateľné zážitky. Priaznivá atmosféra mesta a priateľské vzťahy privedú do metropoly východu renomovaných umelcov ako je operná diva Ľubica Vargicová, svetoznáma violončelistka Michaela Fukačová či špičkoví dirigenti Leoš Svárovský a Ondrej Lenárd. Pozvanie do Košíc prijal aj český súbor starej hudby Musica Florea a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala z Bratislavy, ktorý v tejto sezóne oslavuje 55. výročie svojho založenia. „Pozoruhodná je aj programová rôznorodosť festivalu – hudba zaznie vo svojich najrozmanitejších podobách (opera, barok v štýlovej interpretácii, jazz, prepojenie dramatického umenia a hudby, vokálno-symfonické dielo...).“ dodáva Kornucíková.

Viacero diel zaznie v Košiciach vôbec prvý raz. Zároveň festival ponúkne premiéry aj návraty. „Na otváracom koncerte 21. apríla vôbec prvýkrát zaspieva v Dome umenia sopranistka Ľubica Vargicová. Program koncertu sme koncipovali tak, že zaznejú diela, ktoré sa bežne nehrávajú. Druhý symfonický koncert je veľkým návratom charizmatického dirigenta Ondreja Lenárda do Košíc. Beethoven a Čajkovskij pod jeho taktovkou 28. apríla ponúknu pôsobivý romantický program, v ktorom príležitosť dostane aj vynikajúci český huslista Jan Mráček, už dnes patriaci k najväčším a najsľubnejším husľovým talentom mladej generácie v susednej republike,“ približuje prvé dva koncerty Kornucíková. Na jednom zo symfonických koncertov sa predstaví aj talentovaný bulharský dirigent Konstantina Dobroykova, s ktorým košická filharmónia v posledných rokoch úspešne spolupracuje. Lákadlom bude aj violončelistka Michaela Fukačová, ktorá patrí k svetovej interpretačnej elite. „Záver bude opäť patriť veľkolepému dielu, tentoraz až strhujúcemu Stabat Mater operného velikána Rossiniho. Na hudobnej jari zaznie vo výnimočnom medzinárodnom slovensko-česko-poľsko-maďarskom obsadení,“ hovorí Kornucíková. Košický festival nezabúda ani na to, že rok 2016 je Rokom slovenskej hudby a tak na otváracom koncerte zaznie v akejsi obnovenej premiére Chorál s variáciami Petra Zagara.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu budú aj v tomto roku komorné koncerty, ktoré rovnako tradične odznejú v iných priestoroch, nie na domovskej scéne filharmónie v Dome umenia. Dva budú vo Východoslovenskej galérii, jeden vo Východoslovenskom múzeu a jeden v Seminárnom kostole. Predstavia sa nich už spomínaní Warcholovci, ale aj domáci LenART Quartet, súbor starej hudby Musica Folorea či klavírne duo Stanislava Zamborského a Dany Šašinovej. „Opäť uvedieme aj literárno-hudobný večer. Je to žáner, ktorý pripravujeme ako jeden z mála orchestrov na Slovensku. Pripomenieme si ním 400. výročie úmrtia svetového literárneho velikána Williama Shakespeara, ktorého život a dielo pútavým spôsobom priblížia herci Alexander Bárta, Peter Cibula, Dominika Kavaschová, Ľubo Juhás a lutnista Miloslav Študent," dopĺňa riaditeľ ŠfK J. Klein.

Podobne ako po minulé roky, sú aj tento rok súčasťou festivalu zaujímavé sprievodné podujatia. Výstava obrazov akademického maliara Miroslava Radevu, či operné premiéry v Štátnom divadle Košice. „Spoločným menovateľom všetkých podujatí Košickej hudobnej jari bude nepochybne možnosť prekročiť hranice každodennej všednej reality.“ dodáva dramaturgička Kornucíková.

PROGRAM 61. ROČNÍKA KOŠICKEJ HUDOBNEJ JARI:

 21. apríl 2016, Dom umenia - OTVÁRACÍ KONCERT
Štátna filharmónia Košice, dirigent: Leoš Svárovský, hosť: Ľubica Vargicová, soprán

25. apríl 2016, Východoslovenská galéria - Len ART Quartet a hostia
Erik Jámbor, klavír, Adrián Harvan, saxofón

26. apríl 2016, Seminárny Kostol - VIVAT VIVALDI!
Musica Florea, umelecký vedúci a dirigent Marek Štryncl, hosť: Jan Mikušek, kontratenor

28. apríl 2016, Dom umenia - VELIKÁNI
Štátna filharmónia Košice, dirigent: Ondrej Lenárd, hosť:  Jan Mráček, husle

3. máj 2016, Dom umenia - SHAKESPEAROVSKÉ PODOBY LÁSKY
Literárno-hudobný večer venovaný W. Shakeaspearovi
slovo: Dominika Kavaschová, Alexander Bárta, Peter Cibula, Ľubo Juhás, hudba: Miloslav Študent, lutna

5. máj 2016, Dom umenia - ČARO - VÁŠEŇ - OHEŇ
Štátna filharmónia Košice, dirigent: Konstantin Dobroykov, hosť: Michaela Fukačová, violončelo

9. máj 2016, Východoslovenská galéria - KLAVÍRNE DUO
Stanislav Zamborský, Dana Šašinová

10. máj 2016, Východoslovenské múzeum - Slovenský komorný orchester BOHDANA WARCHALA,
umelecký vedúci Evald Danel

12. máj 2016, Dom umenia - ZÁVEREČNÝ KONCERT
Štátna filharmónia Košice, dirigent: Zbyněk Müller 
Andrea Vizvári, soprán, Magdalena Idzik, alt, Adam Zdunikowski, tenor, Jiří Sulženko, bas, Zbor Kardinála Mindszentyho, Miškolc

SPRIEVODNÉ PODUJATIE:

13. máj 2016, Historická budova Štátneho divadla Košice
N. Rimskij-Korsakov: Mozart-Salieri - M. Lejava: Bohom milovaný, premiéra Opery Štátneho divadla Košice

(sd)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk