Štartuje Biela noc

Svetelný dážď z tisícov priestorových guličiek, japonský vesmír, veľkorozmerná čiernobiela preliezka, rozprávkový videomapping, hypnotické projekcie – multižánrovosť a rôznorodosť je každoročným cieľom dramaturgie festivalu. To ponúka už 9. ročník Bielej noci.

Až 31 umeleckých zastávok, 116 vizuálnych umelcov, performerov, 1 svetelný tunel, 103 hudobníkov, dizajnérov a k tomu 5 040 svetelných bodov, 8 svetelných lúčov, 300 metrov štvorcových pavučiny, jedna disco guľa, 98 neónových trubíc,            1 interaktívny had, 60-tisíc otvorov, 16-tisíc laserových lúčov, 90-tisíc pixlov, jedna Mega Viki, tri kamióny umenia, šesť zvukových slacklinov, to je len zopár štatistických údajov, dotvárajúcich rôznorodosť Bielej noci.

„Festivalom sa snažíme poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti. Veľmi sa teším, že aj tento rok do Košíc prídu svetové mená a zároveň vzniklo mnoho domácich diel špeciálne pre festival, čím sa výrazne stimuluje slovenská umelecká scéna. Osobne sa veľmi teším na nový formát BN víkend, ktorý Bielu noc predĺži v čase,“ uviedla umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Tohtoročnou novinkou je formát BN víkend, vďaka ktorému bude možné navštíviť mnoho z diel s plateným BN passom aj niekoľko krát.

„Pôjde hlavne o diela, pri ktorých je limitovaný počet vstupov a tým pádom sme sa rozhodli dopriať návštevníkom dlhší čas na to, aby ich mohli navštíviť,” doplnila Pacáková. 

Festivalová trasa už tradične povedie od Kasární/Kulturparku cez Hlavnú ulicu (so zastavením sa v Mestskom parku) a končiť bude v Tabačke/Kulturfabrik. Novinkou na trase sú diela v okolí Letnej ulice, ktoré okrem iného zdôraznia príležitosť 20. výročia založenia Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.

Magická nočná prechádzka centrom Košíc ponúkne už po 9-ty krát množstvo svetelných a interaktívnych zážitkov.

„Usilujeme sa o to, aby naša spoluúčasť na príprave tohto podujatia prinášala ľuďom skutočnú pridanú hodnotu. Tešíme sa z opäť o kúsok vylepšenej mobilnej aplikácie, vďaka ktorej budú mať aj návštevníci košickej Bielej noci poruke navigáciu za umeleckými inštaláciami, môžu si naplánovať vlastnú trasu a do mobilu budú dostávať notifikácie o aktuálnej situácii v meste a programe,“ spomenula Martina Hrivnáková, riaditeľka marketingovej a korporátnej komunikácie VÚB banky, ktorá je už po štvrtýkrát generálnym partnerom festivalu.

Tento rok je obzvlášť bohatý na slovenské premiéry diel vytvorených špeciálne pre Bielu noc. Jedným z vrcholov noci bude pôsobivý videomapping od košických Nano Vjs pohrávajúci sa s fasádou Vedeckej knižnice. Návštevníci si budú môcť pozrieť  aj rozpohybované piktogramy s ikonickými československými sochami z dielne Stana Masára a Márie Kralovič, monumentálny nafukovací autoportrét Viktora Freša vsadený do historickej budovy Malej scény ŠDK a skupina umelcov z BN Label chystajú svetelný zásah do severnej veže Dómu s príznačným názvom - Srdce mesta.

Festival už tradične ukončí obľúbená afterparty v priestoroch Tabačky Kulturfabrik.

Vzhľadom na očakávaný počet ľudí v meste, organizátori festivalu odporúčajú preštudovať si program a naplánovať si trasu vopred. S lepšou orientáciou v programe opäť pomôže dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou, navigáciou, popismi diel, notifikáciami a užívateľským manuálom, ktorá vznikla v  spolupráci s VÚB bankou.

(fek, bn)

Zdroj: 
kosickespravy.sk