Státisícová kampaň

Volebná kampaň do komunálnych volieb pomaly končí. Od stredy na budúci týždeň začína moratórium, a tak len dovtedy môžu kandidáti investovať do presviedčania voličov.

Väčšina z nich sľubuje, ako spriehľadní financovanie na magistráte, no už teraz neustrážili výdavky na svoju volebnú kampaň. Internetový portál kosickespravy.sk sa zaujímal na doteraz preinvestované peniaze ku dňu 01.novembra. Väčšina z kandidátov je nezávislých, za ďalšími sú politické strany, ktoré ich nominovali alebo sú aj nezávislí, taktiež s podporou politických strán, a tak je ťažko zhodnotiť, či im v tejto kampani nepomohli aj tieto zoskupenia. Taktiež sa do výdajov nedá zahrnúť ani stav pred 10.júlom, kedy kampaň oficiálne odštartovala.

Denník KOŠICE:DNES sa v polovici októbra kandidátov v ankete pýtal okrem iného na to, koľko minú na predvolebnú kampaň. 

Najväčšiu sumu zatiaľ podľa stránky transparentneucty.sk minul Jaroslav Polaček. Nádejný kandidát už preinvestoval viac ako 110-tisíc eur.

Druhým kandidátom so sumou nad 100-tisíc eur je Viliam Novotný, ktorú prekročil o vyše 6-tisíc eur. V ankete sa vyjadril, že na kampaň plánuje minúť stotisíc eur.

Na treťom mieste vo výdavkoch na kampaň patrí zatiaľ Martinovi Petruškovi. Doteraz minul podľa portálu o transparentných účtoch viac ako 69-tisíc eur.

„Náklady na kampaň odhadujem na 50-tisíc až 70-tisíc eur a samozrejme počítam aj s podporou politických strán, ktoré ma podporujú – SMER a SNS,“ uviedol vtedy pre denník KOŠICE:DNES Martin Petruško, neskôr ho začala podporovať aj Strana zelených.

Portál kosickespravy.sk o odstupujúcich kandidátoch a nezávislej kandidátke Alene Bašistovej sa bude venovať v článku nižšie.

Dvaja kandidáti, Štefan Horváth a Ján Struk na internetovej stránke transparentneucty.sk nefigurujú. Vladimír Vágási doteraz investoval sumu viac ako 32-tisíc eur. Džemal Kodrazi zatiaľ investoval sumu tesne nad 6-tisíc eur. Jarolav Džunko má účet zverejnený na inej webovej stránke, kde k 2.10. pribudlo 500 eur a stav k 2.11. je rovnaký, teda 500 eur a iné príjmy či výdavky tam nefigurujú.

Štvorlístok nezávislých kandidátov, ktorí sa v stredu (31.10.) rozhodli vzdať v prospech Aleny Bašistovej, minul v kampani dokopy viac ako 222-tisíc eur. Jediná žena, ktoré chce zabojovať o kreslo primátorky, investovala zatiaľ na kampaň niečo viac ako 49-tisíc eur. Ona sa k sume, akú mieni minúť, nevyjadrila.

Odhady jej donedávna protikandidátov sa od ich vyjadrení v ankete pre KOŠICE:DNES veľmi nelíšia.

Najmenej zo štvorice investoval Ján Dečo so sumou nad 40-tisíc eur, pričom sumu odhadoval na 50 až 70-tisíc eur. Vo výdavkoch za ním nasleduje Richard Havrilla so sumou , ktorá mierne prekročila sumu 66-tisíc eur. On v ankete uviedol, že si predstavuje výšku 70-tisíc eur. Milan Lesňák doteraz investoval vyše 59-tisíc eur, plánoval 80-tisíc eur. Najviac dal Miroslav Špak, viac ako 66-tisíc, plány boli vo výške 70-tisíc eur.

Dokopy, bez troch kandidátov, ktorí nefigurujú na stránke transparentneucty.sk, minuli súperi zatiaľ viac ako 596-tisíc eur.  

(fek)

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk