Štrbské Pleso privítalo Macejka

Oficiálny maskot 2019 IIHF majstrovstiev sveta začal road show na Slovensku

Štyri mesiace pred vhodením úvodného buly 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji dorazil do dejiska šampionátu jeden z jeho neodmysliteľných účastníkov – maskot Macejko. Ten vystriedal vlka Gooolyho, ktorý sa staral o zábavu na štadiónoch počas šampionátu v roku 2011. „Veríme, že aj medveď Macejko bude medzi fanúšikmi obľúbený minimálne tak, ako bol jeho predchodca, vlk Goooly. Ten bol mimoriadne populárny a Slovenský zväz ľadového hokeja ho využíval i ďalšie mesiace po majstrovstvách,“ povedal Generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček.

Nového maskota Macejka pokrstili na Námestí MS 1970 na Štrbskom Plese. Organizačný výbor 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji sa rozhodol predstaviť a pokrstiť nového maskota na mieste, kde sa v roku 1925 uskutočnili jubilejné desiate majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji. Až do konania MS 2011 v Bratislave a Košiciach to bolo jediné vrcholné hokejové podujatie s účasťou reprezentačných mužstiev, ktoré bolo výlučne na území Slovenska. Štrbské Pleso je zároveň jedným z hlavných centier práve prebiehajúcej zimnej turistickej sezóny.

Krstu sa zúčastnil i strieborný medailista z MS 2012 Ján Laco. „Medveď je symbolom sily a verím, že bude burcovať fanúšikov a hnať dopredu našich chlapcov. Je to naozaj vydarený maskot,“ povedal Ján Laco. Podujatie moderoval Marcel Forgáč z FUN rádia a o dobrú náladu sa postarala skupina Vidiek. V nedeľu 20. januára Macejko vycestuje do lyžiarskeho strediska v Tatranskej Lomnici, kde bude fanúšikom k dispozícii od 11 do 13 hodiny. Nie sú to jediné aktivity maskota pred svetovým šampionátom. Práve naopak, organizátori medveďovi zimný spánok nedoprajú a diváci ho uvidia i v ďalších lyžiarskych strediskách na Slovensku, v Česku a v Rakúsku, ďalej počas februárových zápasov Kaufland cup-u a vycestuje i na výstavy cestovného ruchu. Informácie o pohybe maskota Macejka budú priebežne zverejňované na oficiálnom facebookovom profile 2019 IIHF MS.

Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa medveď Macejko dostal do finálnej podoby a uzrel svetlo sveta. Na jeho tvorbe najskôr pracoval tím zložený z dizajnérov, ideamakerov a ilustrátora. Finálny návrh vizuálu vytvorila agentúra Wiktor Leo Burnett, ktorá je sedemnásobnou držiteľkou prestížneho ocenenia reklamná agentúra roka. Návrh vizuálu následne putoval do Kanady, kde mu renomovaná spoločnosť Créations animation mascottes inc. vdýchla život a vytvorila ho v životnej veľkosti. Na všetko dohliadal kreatívny riaditeľ Wiktor Leo Burnett Peter Kačenka: „Macejko vznikol spoločným úsilím tímu nielen v agentúre. Takže na jeho výslednej podobe má zásluhu viacero ľudí a každý mu vložil do vienka niečo iné - podobu, meno, charakter, výraz, konštrukciu. Zvažovali sme rôzne postavičky a symboly, ktoré sa viažu k našej krajine. V prospech medveďa hovorila hlavne jeho symbolická rovina (sila, bojovnosť, odvaha, majestátnosť).“

Okrem hokejového výstroja má na sebe maskot Macejko doplnky, ktoré symbolizujú rozmanitosť slovenského folklóru. Goralský klobúk a opasok inšpirovaný liptovským tradičným odevom dotvárajú jeho národnú identitu. „Odkazom na slovenský folklór sme sa nesnažili vyzdvihnúť žiadny konkrétny región. Použité prvky sú skôr inšpiráciou ako citáciou a majú symbolickú úlohu. Veď opasok je vnímaný ako magický predmet, ktorý hrdinovi prepožičiaval nadprirodzenú silu a klobúk bol prirodzenou súčasťou mužského oblečenia. Dospelý mládenec alebo ženatý muž nesmel byť v minulosti na verejnosti bez pokrývky hlavy. Macejko je nielen meno ale symbol, silne sa spájajúci s hokejom u nás. Verím, že bude atraktívny nielen pre domácich, ale aj pre návštevníkov zo zahraničia,“ doplnil Peter Kačenka.

Maskot je vyrobený z ľahkých materiálov, aby sa mohol čo najvoľnejšie pohybovať. Neváži viac ako 5 kilogramov. Je uspôsobený na pohyb po suchu, ale i po ľade a počas hokejového šampionátu bude na hlave striedať klobúk a hokejovú prilbu.

Medveď Macejko tiež odráža túžbu hokejovej verejnosti po znovunadobudnutí sily slovenského hokeja. Veď ako sa hovorí, si silný ako medveď,“ vysvetľuje riaditeľka komunikácie MS Michaela Grendelová.

Meno maskota 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji vybrali samotní hokejoví fanúšikovia prostredníctvom hlasovania na oficiálnom facebookovom profile MS 2019. Z viac ako 1200 návrhov do finále postúpili mená Juro a Macejko. Zvíťazil Macejko s dvojnásobným počtom hlasov.

(mg)

Foto: 2019 IIHF MS/Ján Súkup


 

 

Zdroj: 
kosickespravy.sk