Učiteľky z Košíc úspešné v celoslovenskej súťaži

Učiteľke informatiky Zuzane Tkáčovej z Gymnázia sv. Edity Steinovej ako prvej Slovenke udelila odborná porota ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré je súčasťou medzinárodnej súťaže Global Teacher Prize. Cena verejnosti potešila Košičanku Noémi Ráczovú zo Školy úžitkového výtvarníctva.

Zdôrazniť dôležitosť vzdelávania a posilniť status profesie pedagógov, také sú ciele súťaže Učiteľ Slovenska, ktorá má za sebou úvodný ročník. Zo sto prihlásených pedagógov posunula odborná porota do ďalšieho kola desiatich finalistov a v súlade s kritériami medzinárodného ocenenia Global Teacher Prize vybrala prvého Učiteľa Slovenska.

„Keď Zuzana Tkáčová rozpráva o svojej učiteľskej kariére, zosobňuje všetko, čo si predstavujem pod  pojmom zapálená učiteľka. Ale len vášeň a nadšenie nestačia na to, aby bol človek dobrý pedagóg. Ukázala nám hlavne výsledky, ktoré sa jej darí dosahovať. V priemere až štvrtina jej študentov maturuje z informatiky a z toho tretina sú dievčatá. To je najvyšší počet zo všetkých gymnázií na Slovensku,“ objasnil voľbu Juraj Hipš z Komenského inštitútu a Živice.

Organizátori meno víťazky vyhlásili netradične – vyslali ho do vesmíru, na obežnú dráhu do prvej slovenskej družice s názvom skCube a z nej prijali signál v podobe morzeovky. Po jeho dešifrovaní bolo jasné, kto sa stal Učiteľom Slovenska.

„Je to pre mňa spätná väzba, že zrejme svoju prácu robím dobre a mám pokračovať. Chcem naďalej prezentovať bádateľsky orientovanú formu informatiky, s čím sme na Slovensku začali medzi prvými a chcem motivovať žiakov, aby sa zaujímali hlavne o nanotechnológie v rámci prírodovedných a technických predmetov,“ uviedla Zuzana Tkáčová (na fotografii vpravo), učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej.

Okrem sošky z dielne Tomáša Brichtu zo zaježovských lazov si Zuzana Tkáčová odnáša odmenu v podobe 5-tisíc eur a v marci 2019 pocestuje na svetové finále Global Teacher Prize do Dubaja.

Do súťaže organizátori zapojili aj verejnosť, ktorá rozhodla o Cene verejnosti.

„Som vďačná za každý hlas, ktorý mi ľudia poslali, lebo to znamená, že moja práca je dôležitá a že si ju vážia. Veľmi rada učím, stretávam sa pri tom nielen s mladými ľuďmi, ale aj s dospelými, čo mi dáva veľa energie a inšpirácie, čo ako výtvarníčka potrebujem,“ tešila sa Noémi Ráczová zo Školy úžitkového výtvarníctva  (na fotografii vľavo).

(fek)

Zdroj: 
kosickespravy.sk