Úspech filharmonikov v Číne

Výborné ohlasy nielen u publika, ale aj u organizátorov, mali koncerty orchestra Štátnej filharmónie Košice v Číne. Počas takmer dvojtýždňového turné na prelome rokov, ktoré bolo už druhým zájazdom Košičanov do najľudnatejšej krajiny sveta,  orchester s veľkým úspechom odohral sedem koncertov pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera. 

Koncerty vo významných koncertných sálach v mestách Peking, Nanjing, Taizhou, Maanshan, Huaian, Yixin a Šanghaj s kapacitou od 1100 do 1800 miest navštívilo viac než 8 000 poslucháčov. Orchester ŠfK publiku priblížil domáci aj  svetový koncertný repertoár. Ten bol rozdelený na dva celovečerné programy, nechýbala tvorba slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, z ktorej zaznela jeho brilantná Slávnostná predohra Es dur. Filharmonici naštudovali aj tri časti zo Smetanovho symfonického cyklu Má vlast (Vyšehrad, Vltava, Šárka), Symfóniu d mol Césara Francka a Novosvetskú symfóniu Antonína Dvořáka. Program koncertov reflektoval aj aktuálne oslavy Nového roka, preto na novoročných koncertoch zazneli aj obľúbené polky a valčíky dynastie Straussovcov, akým je napríklad notoricky známy, slávny valčík Na krásnom modrom Dunaji. „Systematická a koncentrovaná príprava orchestra pred Vianocami a počas skúšok v Číne priniesla svoj efekt vo vynikajúcich výkonoch, ktoré ocenilo publikum aj organizátori koncertov.“ približuje svoje dojmy riaditeľ košickej filharmónie Július Klein. „Veľkú zásluhu na tomto úspechu má samozrejme šéfdirigent Zbyněk Müller, ktorý odviedol vynikajúcu prácu. V závere každého koncertu poprial publiku orchester šťastný nový rok v čínštine, čím si u domácich získal veľké sympatie.“ dodáva. Mimoriadne úspešné turné v jednej z najprosperujúcejších krajín sveta opäť prinieslo spokojnosť na oboch stranách a predznamenalo tak priestor pre ďalšie zahraničné projekty filharmónie.

Košických filharmonikov po návrate z Číny teraz čakajú obľúbené a vždy bohato navštevované  Novoročné koncerty na domácej pôde v sále Domu umenia. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského tentokrát publikum trochu netradične oslovia aj skladby jedného z kráľov operety Franza Suppého, predovšetkým jeho očarujúca Dona Juanita. V tento slávnostný večer sa budeme vznášať v rytme pôvabného Kvetinového valčíka P. I. Čajkovského, do sály však vtrhnú aj gladiátori Júliusa Fučíka; program nie celkom obvyklý. Slávny „Dunaj“ a „Radeczky“ pochopiteľne v programe nebudú chýbať, prekvapenie chystajú aj niektorí sólisti orchestra.            

12. januára sa koncertnou sálou ponesú nákazlivé melódie a rytmy, ktoré určite oživia špecifickú atmosféru prvých dní nového roku. Novoročné tóny pod kupolou Domu umenia si nárokujú túto eufóriu umocniť.

(ml)

Zdroj: 
kosickespravy.sk