Valašky v centre mesta

Netradičná plastika sa objavila na Alžbetinej ulici. Vytvoril ju akademický sochár Ladislav Gajdoš. 

Dielo s názvom „Gajdošove valašky - 100 rokov príbehu Čechov a Slovákov – v  dobrom i v zlom“ je najnovšia plastika zo skupiny monumentálnych diel, venovaných reflexii spoločenského diania.

Socha vznikla z príležitosti 100. výročia vzniku Československa a je zároveň „bodkou“ za trojročným československým projektom „Gajdošove valašky“, ktorý vznikol z príležitosti 20. výročia rozdelenia Československa a vzniku dvoch samostatných republík za spolupráci Základných umeleckých škôl z Prahy, Plzne, Brna, Ostravy, Bratislavy, Žiliny a Košíc.

Plastika sa skladá z dvoch častí. Na nosnom podstavci je na každej troch strán stien sú motívy vychádzajúce z vtedajšieho štátneho znaku  – lev a dvojkríž na trojbriežku, reprezentujúceho občanov Československa, prítomných či na oslavách alebo na protestoch – sú to témy „100 rokov v dobrom i zlom“, „Rozdelenie Československa“ a „Osudové osmičky oboch národov (1918, 1938, 1948, 1968, 1988+1)“.

Do nosného podstavca umelec osadil tri valašky s ľudským úsmevným profilom – valašky ako symbol určitej sily a nepoddajnosti človeka vyjadrujú potrebu pamätať so najmä to podstatné z dejín a histórie.

(fek)

Zdroj: 
kosickespravy.sk