Vianočné trhy sú za dverami

Mesto Košice pripravuje v roku 2018 najpestrejšiu mozaiku celomestských podujatí v roku Košické Rozprávkové Vianoce. Na celý december sa priestory centra mesta zmenia na „Vianočné mestečko" s centrálnym hlavným pódiom pri Immaculate. Práve priestor okolo neho a vianočného stromu bude, tak ako každý rok, vytvárať ilúziu vianočnej krajiny.

Vianočný strom
Predzvesťou blížiacich sa Vianoc je už tradične osadenie veľkého vianočného stromčeka na košickej Hlavnej ulici. Tohtoročnou dominantou výzdoby je 17 metrov vysoká Duglaska tisolistá, ktorá je darom od Rímskokatolíckej farnosti v Olšovanoch. Strom mal byť pôvodne vyrúbaný, ale vzhľadom na jeho krásny vzhľad sa ho farnosť rozhodla ponúknuť Mestu Košice. 

Vianočná výzdoba
Výzdoba s množstvom nových prvkov osvetlenia dotvára vianočný strom a drevený vyrezávaný Betlehem, ktorý bude umiestnený na pódiu pri Dolnej bráne. Dolná brána bude dozdobená prvkami mobilnej mestskej zelene a hlavným svetelným motívom spoločne s ozdobenými stromami, 3D vianočnými guľami a ďalšími známymi prvkami. 
Ďalšou zónou je námestie pri Urbanovej veži. Okolo zvona bude osadený veľký adventný veniec, ktorý bude umiestnený pri Urbanovej veži s novými 120 cm vysokými adventnými sviecami. V parku v hrajúcej fontáne bude nainštalovaná obľúbená aplikácia svetelných rybičiek a rozsvietené budú i ozdobené stromy. Priestor oproti hlavnému vchodu do Historickej budovy ŠD vyplnia tento rok po prvýkrát nádherné veľké svetelné sane ťahané jelenčekmi. 
V tomto roku sa nám podarilo začať so zdobením priľahlých ulíc priamo naväzujúcich na Hlavnú ulicu. Na prvý pohľad tak bude vidieť novinky, ktoré v tomto roku mesto pripraví. Ako prvú takto vyzdobíme Bielu ulicu. Poštová ulica oproti bude pred podjazdom vyzdobená dvomi velikánskymi stĺpmi – svetelnou bránou.

Vianočné trhy
Čo by to boli v Košiciach za Vianoce bez tradičných vianočných trhov. Medzi stánkami s chutnými špecialitami sa stretávajú rodiny, priatelia, kolegovia a pri pohári medoviny si užívajú vianočnú atmosféru. K dispozícií im bude každý deň od 9,00 hod. do 22,00 hod. 48 stánkov ponúkajúcich bohatý sortiment pochúťok, vína, medoviny a suvenírov.

Primátorský punč
Súčasťou vianočných trhov je aj predaj Primátorského punču. Výťažok z predaja opäť poputuje na dobrú vec a pomôže tým, ktorí to potrebujú. Tento rok budú všetky vyzbierané peniaze prerozdelené medzi organizácie: Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach, Charitný dom sv. Alžbety (Arcidiecézna charita), Centrum pomoci Ligy proti rakovine a OZ Psy ulice. 

Vianočný program
Referát marketingu a kultúry úzko spolupracuje pri príprave a vlastnej realizácii Košických Rozprávkových Vianoc s ochotnými mestskými časťami, mestskými podnikmi, K13, organizáciou Košice Turizmus, ale aj z roka na rok pribúdajúcimi súkromnými subjektmi. 
Slávnostné otvorenie Košických Rozprávkových Vianoc sa bude konať 5. decembra 2018 o 17.00 hod. Vianočné programy budú na Hlavnej ulici každý deň do 23. decembra v základnom čase od 17.00 hod. do 19.00 hod. Po tomto čase na ne nadviaže Vianočné rádio – živé mixovanie vianočných pesničiek a populárnych hitov DJ priamo na pódiu. Súčasťou programu v réžii Mesta Košice s finančnou podporou U.S. STEEL Košice patrí neodmysliteľný príchod Mikuláša, Snehulienky, Anjela i Čerta, rozsvietenie vianočnej výzdoby na Hlavnej ulici, osvetlenia vianočného stromu, vystúpenie spevákov, tanečných skupín. Tohtoročným top hosťom bude európsky vyhľadávaná a obľúbená spevácka hviezda CELESTE BUCKINGHAM naživo so svojim hudobným bandom spoločne so spevákom skupiny KING SHAOLIN Dominikom ŠTOFKOM, ktorý naživo zaspieva aj úvodnú vianočnú otváraciu skladbu celého programu.

Vianočné programy na Hlavnej ulici na pódiu pri Immaculate
V nasledujúcich 18 dňoch po otváracom programe sa bude mesto Košice prezentovať čo najviac vlastnými programami, alebo spoločnými z dielne partnerských agentúr, spoločností a firiem, doplňované o koncerty, predstavenia či umelecké pásma mestských častí, umeleckých škôl, Konzervatórií, Centra voľného času a viacerých kultúrnych inštitúcií pôsobiacich v Košiciach a okolí. Košické Rozprávkové Vianoce 2018 ponúknu Košičanom: koncerty víťaza Košického Zlatého pokladu Martina BREČKA, skupín KING SHAOLIN, BLIZZARD, BON JOVI REVIVAL, orchestrov KLASIK BAND a DYCHOVÉHO ORCHESTRA MLADÝCH, známej a´capelly FOR YOU, zoskupení SILVAYOVCI, LOS MASSAKEROS, TRAJA Z RAJA a mnohí ďalší. Kulinárskym programom tradične prispeje reštaurácia PRIMI a VISIT KOŠICE zasa po roku navarí obľúbenú „ANJELSKÚ KAPUSTNICU". Spestrením programov bude určite aj veľký hudobno-tanečný DJ CAMP, Mikulášsky beh, obľúbený Ujo Ľubo s USMIEVANKOU (Anka GAJA), špičkové tanečné vystúpenia majstrov sveta a mnohých ďalších vrátane folklórnych účinkujúcich.

Netradičným bude záverečný Košický koncert na Hlavnej ulici 23. decembra. Tentoraz ponúkneme koncert plný vynikajúcej tanečnej hudby, predvianočnej nálady, nestarnúcich pesničiek i známych vianočných piesní a kolied. To najlepšie z hudobných 90-tych rokov Košičanom prinesú skupina MADUAR a Ivanna BAGOVÁ víťazka Hlasu ČeskoSlovenska 2012.

Adventné programy na pódiu pri Dolnej bráne budú obohatené o duchovný rozmer. Pri Betleheme počas všetkých adventných nedieľ nebude chýbať nanovo spracovaný príbeh s hercami a veľkými nadrozmernými bábkami obohatený i o hercov zo zahraničia. Adventná nedeľa má svoj programový čas od 16.00 hod. do 17.00 hod. Jeden adventný program sa, začne ešte pred vlastným otvorením samotných Košických rozprávkových Vianoc, pretože prvá adventná nedeľa je v tomto roku 2. decembra. Od tohto dňa už bude v plnej funkčnosti i nový svetelný Adventný veniec pred Urbanovou vežou. 

Vianočné programy v Historickej radnici
Tradičný a mimoriadne očakávaný Vianočný koncert mesta Košice s atraktívnymi hosťami sme v tomto roku pripravili na 16.12.2018 o 18.00 hodine a pozvanie naň prijali Martin CHODÚR, Mirka PARTLOVÁ, LADY COLORS (LeRa, Majka, Kristy), Tanečníci z Krajiny Harryho Pottera (UNO STAR DANCE STUDIO), Detský spevácky zbor a moderátor Richard HERRGOTT. Tretíkrát bude mať koncert ešte väčší charitatívny rozmer, pretože vstupenky budú k dispozícii záujemcom s dobrovoľným príspevkom od 3 €. Vyzbierané peniaze budú súčasťou zbierky Primátorský punč. Zároveň podporujeme aj iné podujatia v Historickej radnici – napríklad programy predstavujúce Košické talenty, zvyky a vinše národnostných menšín a iné.

Vianočné aktivity pri Urbanovej veži
Pracujeme aj pre tento rok na projekte Ľadové sochy, ktorý je mimoriadne obľúbený. V tomto roku sa pokúsime opäť osloviť záujemcov, aby sme ľadovú krásu v našom meste zachovali. Tento rok bude hlavnou témou sôch opäť rozprávka, no prioritne nadchádzajúce Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji Slovensko 2019. K obľúbeným podujatiam sa pridajú aj „Košické Historické Vianoce" – autentická rekonštrukcia oslavy Vianoc v stredoveku pripravená v spolupráci so spoločnosťou VIA CASSA a hudobného zoskupenia OSTÉRIA.

(lš, fek)

Zdroj: 
kosickespravy.sk