Víkendové čítanie - Nedržte diéty, ozdravte metabolizmus !

Vedeli ste, že chuť hýbať sa má na svedomí hormón, ktorý obéznym ľuďom chýba? Viete ako sa zbaviť návalov hladu, či aká strava podporuje regeneráciu vášho tela?

Pokiaľ vás po zime trápi ešte aj pár kíl naviac, ktorých by ste sa radi definitívne zbavili, zabudnite na diéty a prostriedky ponúkajúce rýchle riešenia - nemajú trvalý efekt a dokonca môžu uškodiť vášmu zdraviu. Odborníčka na zdravú výživu Katarína Grich z metabolic balance  radí, ako naštartovať zdravé chudnutie pomocou programu na úpravu metabolizmu.

Jesť 3x či 5x za deň?

Jedným z najzákladnejších a súčasne najdôležitejších pravidiel správneho životného štýlu je dodržiavanie pravidelnosti v stravovaní. To znamená  jesť 3 krát denne s minimálne päťhodinovou pauzou medzi jedlami. ”Počas päťhodinovej pauzy medzi jedlami a taktiež počas nočnej pauzy klesá hladina inzulínu tak, že je možné efektívne spáliť tuky. U častého jedenia v kratších intervaloch, zostáva hladina inzulínu zvýšená a organizmus nedokáže tuky spáliť, naopak ukladá ich. Okrem toho neustále zvýšená hladina inzulínu blokuje produkciu viacerých hormónov, ktoré chránia telo napr. pred zápalmi ale aj pred starnutím, “ vysvetľuje Katarína Grich. Princípom stravovania a ́la metabolic balance je pomocou dlhej fázy nasýtenia normalizovať hladinu inzulínu a tým ozdraviť váš metabolizmus tela.

Začnite bielkovinou

Každé jedlo začnite jedným až dvoma kúskami bielkoviny. “Keď do žalúdka príde bielkovina ako prvá, produkuje slinivka brušná  hormón glukagón súvisiaci s trávením bielkovín,” hovorí Katarína Grich a pokračuje: Tento hormón je protipólom hormónu inzulínu, čím sa brzdí jeho produkcia. Naštartuje sa tak spaľovanie tukov a obávané návaly hladu sa nekonajú.“ Pravidlá programu úpravy metabolizmu ďalej odporúčajú konzumovať len jeden druh bielkoviny na porciu.(napr. syr, strukoviny či ryby) Dôvodom pre zavedenie tohto pravidla je riziko, ktoré vzniká pri kombinácii rôznych bielkovín naraz, čo vedie k prekysleniu. Prekyslený organizmus má tendenciu vzniku zápalov a aj ťažšie odbúrava tuky než organizmus s vyrovnanou acidobázou.

Zaujímajte sa o potraviny, ktoré konzumujete

Strava rovná sa liek. Všetko, čo pochádza z prírody má v pôvodnom stave (nie upravené priemyselne) priaznivý účinok na náš organizmus. Ak sa rovnováha medzi tým, čo organizmus potrebuje a čo mu dodávame naruší, bude narušený i chod celého metabolizmu.  Tuky majú v dnešnej dobe neprávom  zlú povesť. “Nie len množstvo ale ani druh tukov nemá súvislosť s narastajúcou hmotnosťou obyvateľstva. Tieto informácie vyrážajú dych dokonca aj výživárom,” hovorí Katarína Grich. Tuky v prirodzenej forme v mäse, syroch či masle, nie sú škodlivé a patria do nášho jedálnička.

Bez pohybu to nepôjde. Mýtus, či fakt?

Na udržanie dosiahnutých cieľov je vhodné zaradiť prirodzený pohyb do každodenného života. Avšak na redukciu tukov, nebude mať fyzická záťaž rozhodujúci vplyv. Kvalitná nutrične vyvážená strava je pri chudnutí základ. Túžbu po pohybe iniciujú hormóny napríklad Foxa2. U obéznych ľudí je znížená produkcia tohto hormónu, a tak nemajú potrebu pohybu. Chuť hýbať sa u redukujúcich ľudí, je prvou lastovičkou. Zvyčajne sa dostavuje pri redukcii prvých kíl. Vtedy je načase tejto túžbe podľahnúť a zapojiť ho do každodenného života čím je zároveň stimulovaný aj hormón „šťastia“ a imunitný systém.

(em)

Zdroj: 
kosickespravy.sk