Vyvinuli úsporné auto

Mladý tím z Košíc skonštruoval nové úsporné vozidlo a je pripravený ukázať, čo dokáže. Študenti Strojníckej fakulty Technickej univerzity (TUKE) mieria do Londýna na 34. ročník pretekov v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2018. 

Najskúsenejší tím sa v dňoch 5.až 8. júla v Londýne pokúsi prekonať svoj doterajší rekord 783 kilometrov na liter paliva. 

Tím vysokoškolákov z Košíc je prvým slovenským tímom a zároveň aj prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil pretekov Shell Eco-marathon Europe. Študenti Strojníckej fakulty TUKE začali svoju históriu v súťaži písať už v roku 1994. Tento rok sa budú snažiť prekonať svoj doterajší rekord 783 kilometrov na liter paliva, ktorý je zároveň aj slovenským rekordom v súťaži. Najskúsenejší tím chce prekonať hranicu 1 000 kilometrov s novým upraveným vozidlom na benzínový pohon, ktoré predvedie na trati.

Vylepšený aerodynamický tvar eliminuje aj najmenší odpor vzduchu a odľahčená karoséria znižuje celkovú váhu vozidla. Tá po úpravách klesla na 35 kilogramov. Košickí študenti zabojujú o dobrý výsledok v silnej konkurencii, ktorú tvorí 149 tímov z 24 krajín.

Energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré prejdú na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu stovky až tisíce kilometrov, môžu návštevníci vidieť počas pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018, ktoré sú súčasťou festivalu Make the Future. Ten prináša vízie o budúcich zdrojoch energie a spôsoboch, ako budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať. Dejiskom festivalu je Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne.

Do boja idú s chuťou aj ďalšie dva slovenské tímy. Okrem skúseného tímu z Košíc má Slovensko ďalšie dve želiezka v ohni – jeden stredoškolský a jeden vysokoškolský tím. Ku Košičanom sa pridajú študenti zo Strednej odbornej školy dopravnej v Trnave a študenti bratislavskej Strojníckej fakulty STU.

(fek, tuke)

Zdroj: 
kosickespravy.sk