Zachráni Imaginácie crowdfunding?

Už len do konca apríla môže každý záujemca a priaznivec multižánrového divadelného predstavenia Imaginácie pomôcť k ich záchrane. Ľuba Blaškovičová, šéfka košického Staromestského divadla Petra Raševa a hlavná organizátorka podujatia, ktoré počas piatich rokov videlo v štyroch mestách viac ako 90 000 divákov,  chce stratu jedného z veľkých sponzorov nahradiť prostredníctvom internetovej crowdfundingovej kampane.  

Imaginácie sú pred šiestym ročníkom ohrozené. „Už v minulom roku skončili veľkým mínusom a tak som si tohto roku povedala, že nepôjdem do projektu, ktorý nebude finančne vykrytý. Je čoraz náročnejšie zabezpečiť veľkých sponzorov, ktorým za ich príspevok nedokážeme zabezpečiť dodatočné zviditeľnenie,“ hovorí o problémoch so zháňaním financií. Príspevky z grantových schém mesta či ministerstva neustále klesajú a hoci umelci podľa slov Blaškovičovej chodievajú do Košíc doslova za dumpingové ceny, bez podpory sponzorov sa jednoducho organizovať nedajú.

Už na začiatku prípravy ďalšieho ročníka Imaginácií bolo jasné, že prišli o sponzora, ktorý pomáhal sumou zhruba 20 000 eur. A práve túto sumu sa rozhodli organizátori populárneho podujatia získať pomocou crowdfundingu. „O niečom takom som počula prvý raz pred rokom, keď mi jeden mladý muž hovoril o tom, že takto prostredníctvom internetu vyzbierali spolu s Američanmi obrovskú sumu na vytvorenie istej počítačovej hry. A že sa takýmito kampaňami bežne získavajú vo svete prostriedky aj pre umelecké aktivity,“ priblížila vznik myšlienky Blaškovičová. Ako priznala spočiatku tomu nebola naklonená, najmä po skúsenostiach so zbierkou financií pri premenovávaní Staromestského divadla počas osláv jeho výročia v minulom roku.

Rozhodnutie vyskúšať predsa len crowdfunding sa napokon zrodilo pred niekoľkými týždňami. „Začala som na internete hľadať rôzne portály, ktoré sa tomu venujú až som natrafila na portál hithit.com. Práve prostredníctvom neho sa napríklad v Čechách podarilo vyzbierať úžasné prostriedky na rôzne kultúrne podujatia a presvedčilo ma aj to, že všetky divadelné projekty, ktoré získavali podporu cez tento portál, boli napokon úspešné,“ vysvetľuje Blaškovičová.

Princíp vybraného crowdfundingu je jednoduchý. Staromestské divadlo si ako organizátor podujatia stanovilo cieľovú sumu 20 000 eur, ktorú chce vyzbierať. Prispieť môže každý na webovej adrese https://www.hithit.com/sk/project/1220/imaginacie. Najnižšia suma je 10 €, najvyššia 5 000 €. Podľa výšky sumy sú odstupňované aj benefity, ktoré organizátori darcom ponúkajú. „Podstatné je ale to, že sa musí vyzbierať celá suma. V opačnom prípade to nebude úspešné a peniaze sa vrátia darcom ,“ hovorí Blaškovičová. Tá verí, že sa to podarí a Imaginácie budú prvým úspešným slovenským projektom podporeným prostredníctvom crowdfundingu. Napriek tomu, že za prvých 16 dní sa podarilo vyzbierať zatiaľ 18 percent z cieľovej sumy. Ako v tejto súvislosti dodala Blaškovičová, celý proces aj s prispením trvá dve minúty. „Najdôležitejšie je, aby si ľudia jednoducho stránku aj otvorili,“ vysvetlila.

Imaginácie 2015 už poznajú aj príbeh, ktorý by sa na nich mal odohrať. Predstavenia by sa mali uskutočniť od 18. do 20. júna. Stane sa tak len v prípade, že bude crowdfundingová kampaň úspešná. V opačnom prípade je podľa Blaškovičovej viac ako pravdepodobné, že sa neuskutočnia.

(sd)

Zdroj: 
kosickespravy.sk