Zdravotní klauni aj na chirurgii

Zdravotní klauni z organizácie Červený noc - Clowndoctors prinesú ešte viac úsmevov chorým deťom, pretože budú navštevovať aj malých pacientov hospitalizovaných na oddelení detskej chirurgie v Detskej fakultnej nemocnici.

Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach začali profesionálni zdravotní klauni navštevovať pred desiatimi rokmi. Prvé návštevy zdravotných klaunov smerovali na oddelenie detskej onkológie, v súčasnosti však klauni navštevujú nemocnicu počas štyroch dní v týždni, pričom ich návštevy zahŕňajú šesť detských oddelení, vrátane ARO a odteraz aj oddelenie detskej chirurgie.

K prvým zdravotným klaunom vo východoslovenskom tíme patrili aj Stanka Kašperová a Boris Srník. A práve oni zahájili prvou klauniádou pravidelné návštevy detskej chirurgie ako sestrička Vydarená a doktor Citrón.

„Boli sme plní očakávaní pred prvou návštevou na tomto oddelení a musím povedať, že to dopadlo fantasticky,“ s nadšením popisuje svoje dojmy Stanka Kašperová. A dodáva: „Deti, napriek bolestiam, pooperačným stavom reagovali vynikajúco, spolupracovali a naša misia splnila svoj účel – zabavili sa, uvoľnili a zabudli aspoň nachvíľu na svoje trápenia.“

Podľa Borisa Srníka sa veľmi potešili aj sestričky, ktoré prácu klaunov od svojich kolegov z iných oddelení.

„Najviac sa tešia, že budeme ich oddelenie navštevovať pravidelne každý štvrtok a prinesieme nielen hospitalizovaným deťom, ale aj im, humor a smiech, ktoré sú tak dôležité pre odbúranie stresu,“ teší sa Boris Srník.

Ich slová potvrdzuje aj vrchná sestra oddelenia detskej chirurgie Emília Jančošeková: „Je to dobrá správa, že naše oddelenie budú každý týždeň navštevovať zdravotní klauni. Hoci tu nemáme dlhodobo hospitalizované deti, strach a stres, ktorý zažívajú malí pacienti, ale aj ich rodičia, býva na chirurgii z pochopiteľných dôvodov veľký. Preto veľmi vítame tieto zábavné vizity. A určite budú prospešné aj pre personál, ktorý je taktiež vystavený nemalému stresu.“

V súčasnosti má združenie 61 profesionálnych zdravotných klaunov, ktorí zrealizujú mesačne okolo 200 návštev, pričom pravidelne navštevujú vyše 40 nemocníc a liečebných zariadení po celom Slovensku. Vo východoslovenskom tíme, ktorý je druhý najväčší, je pritom 14 zdravotných klaunov a v Detskej fakultnej nemocnici sú každý deň od pondelka do štvrtka, dokonca aj počas sviatkov. Mesačne zrealizujú len v košickej detskej nemocnici okolo 20 návštev oddelení. Na koniec októbra pripravujú zdravotní klauni celotýždenný program Cirkus Paciento pre deti na oddelení detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice.

(fek, čk)

Zdroj: 
kosickespravy.sk